Vargonų improvizacijose – mistiška dvasia ir meistriško kūrybingumo pasažai

  • Teksto dydis:

Koncertų ciklas „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ vargonų muzikos mylėtojus šį šeštadienį, rugpjūčio 22 d. 18 val. kviečia į vargonininko dr. Vido Pinkevičiaus koncertą „Eglė žalčių karalienė“, kuris yra renginių, skirtų paminėti didžiausių Lietuvos vargonų atstatymo 15 metų sukakčiai (2000-2015), dalis.

Vakaro metu pirmą kartą Lietuvoje skambės vargonų improvizacijos lietuvių liaudies pasakos apie Eglę žalčių karalienę motyvais.

Kaip pasakojo Pinkevičius, jis mėgsta improvizuoti spalvingas muzikines kompozicijas įvairių šalių legendų, pasakų ir biblijinių istorijų motyvais.

„Vien šią vasarą improvizuotais didžiausių Lietuvos vargonų garsais teko prikelti legendą apie Vilniaus įkūrimą bei pasakas apie Jūratę ir Kastytį ir Undinėlę,“ – mintimis dalinosi improvizatorius.

Prieš akis turėdami lietuvių ir anglų kalbomis parašytą istorijos siužetą, koncertų metu klausytojai noriai išgyvena muzikinę dramą, visuomet atliekamą pirmą ir vienintelį kartą. Štai kokias mintis sukėlė koncertas apie Undinėlę dviem klausytojams:

"Unikalios didingos improvizacijos, kiekvieną kartą naujos ir niekada nevienodos," – teigė kompiuterinės grafikos dizaineris Arturas.

"Jeigu kas nors nori išgirsti ne tik klasikinės muzikos, bet ir vienų iš gražiausių modernių šedevrų, kurie yra unikalūs dėl savo improvizacinio turinio, nei per daug tradicinio, kad būtų nuobodūs, bet ir ne per daug perkrauti detalėmis, kad būtų nesuprantami - jie turėtų pasiklausyti dr. Pinkevičiaus atlikimo,“ – entuziazmu švytėjo inžinierius Vadimas.

O išgirdęs improvizacijas apie Jūratę ir Kastytį, JAV Arizonos valstijoje gyvenantis poetas, dailininkas ir muzikas Glenas taip išreiškė savo jausmus:

“Nuostabios improvizacijos, kupinos nuolatinių meistriško kūrybingumo pasažų ir mistiškos dvasios. Tikras triumfas ir kol kas vienos iš geriausių tavo improvizacijų, Vidai!”

Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 5 Eur; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 3 Eur.

Vargonininkas, tinklaraštininkas, pedagogas, improvizatorius ir kompozitorius Dr. Vidas Pinkevičius dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, yra Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto vargonininkas bei vargonų studijos “Unda Maris” įkūrėjas ir vadovas. Jis vykdo švietėjišką veiklą per įvairias paskaitas, seminarus, demonstracijas, koncertus, dalyvauja radijo laidose bei rašo tinklaraštį apie vargonus ir jų meną, kurį kiekvienas gali prenumeruoti el. paštu nemokamai: http://www.vargonininkai.lt.

Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu Muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes bei siūlo pasižiūrėti nemokamą video ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių