Valstybės 100-mečiui atgimsta J. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“

Vasario 15-ąją, Lietuvos 100-mečio išvakarėse, jungtinė kūrėjų komanda parodys šiuolaikiškai atgimusią vieno garsiausių šalies poetų Justino Marcinkevičiaus dviejų dalių dramą „Mindaugas“.

Mindaugo asmenį, valdovo vaizdinį ir valstybės pamatų kūrimo istoriją atskleidžia jaunos kartos režisierės Marijos Simonos Šimulynaitės suburta komanda, interpretuojanti jau klasika tapusį J. Marcinkevičiaus kūrinį. Naujajame dramos „Mindaugas“ pastatyme susipins modernus šokis, vizualios projekcijos ir šiuolaikinė muzika.

Spektaklis bus rodomas Lietuvos rusų dramos teatre.

„Šis „Mindaugas“ - aktyvus, judrus, vizualus, plastiškas ir temperamentingas. Poema buvo rašoma sovietinės priespaudos metais (1968). Tai reiškia, kad J. Marcinkevičius negalėjo rašyti taip, kaip nori. O tai itin jaučiama poemoje. Tekstas rašytas konservatyviai, neišsišokant, atsargiai.

Man norisi išleisti J. Marcinkevičiaus tekste įstrigusius veiksmus, kurių rašytojas negalėjo sau leisti realizuoti. Jis negalėjo perlenkti lazdos, nes tuometė valdžia būtų uždraudusi išleisti kūrinį. Todėl, statydama šį spektaklį, noriu atskleisti teisybę, kuri poemoje be galo jaučiama „tarp eilučių“, herojų santykiuose ir poelgiuose“, - pasakojo režisierė.

Nors ir baisiais būdais, bet Mindaugas mėgino visą Lietuvą sujungti. Ar jam pavyko? Manau, kad taip.

Pasak šiuolaikinio meno kūrėjos, spektaklio tikslas - pritraukti jaunąją žiūrovų kartą. J. Marcinkevičiaus poemos herojai - brandūs 50-60 metų vyrai. Tačiau režisierė nusprendė suburti jauną artistų komandą. Spektaklyje vaidmenis kuria 13 jaunų vyrų ir viena moteris - Morta. Atlikėjai spektakliui suburti iš Panevėžio Juozo Miltinio, Nacionalinio Kauno dramos teatrų. Projekte taip pat šoks profesionalūs Baltijos baleto teatro šokėjai. Mindaugo vaidmenį atliks Panevėžio J. Miltinio dramos teatro aktorius Jonas Čepulis.

Spektaklio scena Rusų dramos teatre primins kupolą. Kertiniu scenografijos štrichu bus mobilūs balti laiptai, vedantys į dangų, karūną, šlovę, teisybę. Režisierė atskleidžia, kad pagrindinė dekoracija bus daugiafunkcė. Didingi laiptai taps ne tik sostu, bet ir, tarkime, vargonais. Spektaklio scenografijai išskirtinumo suteiks specialiai kuriamos vaizdo instaliacijos.

„Su daugkartiniu projektų partneriu Rimu Sakalausku ieškome simbolio dramaturgijoje, jį pateikiame įspūdingai, šiuolaikiškai, suprantamai ir vizualiai patraukliai. Ypač šių laikų jaunajai kartai. Moderniam spektakliui muziką kuria kompozitorius Mykolas Natalevičius, kurio kūryboje susilieja folkloras ir vargonų elektroninės sintezės“, - pasakojo M. S. Šimulynaitė.

Nepaisant modernaus apdaro, spektaklio režisierė stengėsi laikytis J. Marcinkevičiaus parašytos poemos kontūrų. Žiūrovai išvys pilną kūrinį, kurio tematika aktuali ir šiomis dienomis.

„Spektaklis byloja apie mūsų laikų aktualijas. Dabar mes, kaip XIII amžiaus lietuviai, iškrikę po savo pilaites, žemeles, nedrįstame jungtis, vienytis. Nors ir baisiais būdais, bet Mindaugas mėgino visą Lietuvą sujungti. Ar jam pavyko? Manau, kad taip.

Kronikose daug kur rašoma, kad lietuviai - be galo kantri, stipri, galinga ir kovinga tauta. Noriu, kad šis spektaklis įkvėptų „kofeinų“ kartą būti ryžtingesnę, ne paliegusią. Noriu, kad vienytumės ir kovotume už Lietuvą - tokią, kokią norėjo matyti Mindaugas, kokią norime ją matyti dabar“, - sakė spektaklio režisierė.NAUJAUSI KOMENTARAI

MINDAUGO PAMINKLAS

MINDAUGO PAMINKLAS portretas
stovi senu seniausiai-PRIES GERIAUSIO LIETUVOJE MERO RICIARDO MALINAUSKO LANGUS

blefas .....

blefas ..... portretas
....prašom Mindaugo odinio apsiausto kainą eurais nurodyt

tadas

tadas portretas
vieni patriojatai aplink, tik nera uz ka valgyt nusipirkti.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių