V. Povilionienė: jei patys nepuoselėsime savo kultūros, kas ją puoselės?

  • Teksto dydis:

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Veronika Povilionienė yra žymiausia liaudies dainų atlikėja, tapusi kone išskirtiniu šalies kultūros simboliu – jos balsas itin išraiškingai atskleidžia dzūkiškų vienbalsių dainų melodiką, dermes bei intonacijas, protėvių pasaulio grožį ir būties autentiką.

Folkloro dainų grožiu ji daug metų dalinasi ne tik su Lietuvos, bet ir užsienio publika. Jau 12 metų Vilniaus mokytojų namų įgyvendinamas projektas „Pasidainavimai su Veronika” skatina iš naujo atrasti liaudies dainas, populiarina bendruomeniškumą bei gaivina bendrų skirtingų kartų kultūrinių veiklų tradiciją. Anot V. Povilionienės, liaudies dainų puoselėjimas turėtų būti svarbus kiekvienam lietuviui.

„Jeigu lietuvių liaudies kultūros, tai yra savo kultūros, nepuoselės lietuviai, tai tuomet kas ją puoselės? Mano manymu, net neturėtų kilti klausimas, kodėl tai yra reikšminga – esame lietuviai, buvome ir esame puiki tauta ir norime ja išlikti“, – sakė stipraus ir įtaigingo balso savininkė.

Projektas „Pasidainavimai su Veronika“, kurį remia Lietuvos kultūros ministerija ir Kultūros taryba, išsiskiria galimybe įvairiausių profesijų, amžiaus bei socialinio statuso žmonėms susipažinti su liaudies dainų žanro entuziastės V. Povilionienės atliekamais kūriniais, dalyvauti bendrame meniniame vyksme. Muzikinių vakarų lankytojai kviečiami ir patys aktyviai dalyvauti, t.y. dainuoti drauge su atlikėjais, pabrėžia V. Povilionienė: „Neišvykdami iš savo miestelių ir kaimų, projekto dalyviaituri progą susipažinti su kitų šalies regionų dainomis ir jų išmokti. Visi apsilankiusieji gauna dainynėlius su dainų tekstais ir dainuoja kartu, sukurdami išskirtinę atmosferą, puoselėdami ne tik lietuviškąjį folklorą, bet ir bendruomeniškumą.“

Į kiekvieną „Pasidainavimų su Veronika“ renginį bus kviečiami skirtingų regionų autentiško folkloro kolektyvai, pavieniai atlikėjai. Šio sezono išskirtinumas – kelionės po Lietuvą. Vakaruose, vykstančiuose ne Vilniuje, be V.Povilionienės ir vietinių kolektyvų, dalyvaus ir kitų regionų ansambliai, taip publiką susipažindinant su visos Lietuvos dainuojamuoju paveldu. Išvažiuojamuose renginiuose dainavimas derinamas su tautodailės edukacija.

Daugiau nei dešimtmetį vykdomame projekte „Pasidainavimai su Veronika“dalyvavo daugybė kolektyvų: Tautiškos muzikos ansamblis „Vilnija“, ansamblis „Krivūlė“, Grigiškių „Šviesos“ gimnazijos folkloro ansamblis „Spalgena“, Alytaus raj. Eičiūnų folkloro ansamblis „Žolynai“, Mykolo Romerio universiteto folkloro ansamblis „Ritingo“, Neveronių KC folklorinis ansamblis „Viešia“, Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblis „Vilniaus dzūkuliai“, Vievio Trečiojo amžiaus universiteto ansamblis, Molėtų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Toliejai“, Mindūnų krašto mišrus ansamblis, kunigai  Vytautas Mazirskas, Arūnas Simonavičius ir kt.

Ypatingas dėmesys „Pasidainavimuose su Veronika“ bus skiriamas vaikams bei jaunimui, siekiant juos sudominti autentiškomis dainomis bei ugdyti sąmoningą domėjimąsi savo tautos kultūriniu paveldu.

„Aš galvočiau, kad jaunimui lietuvių liaudies muzika galėtų patikti, jeigu ji būtų labiau puoselėjama pradedant mokyklomis ir baigiant aukštesnėmis instancijomis. Mūsų tradicinė, paveldinė kultūra yra išskirtinė ir graži – tai ypatingai jaučiame, kai nuvykstame koncertuoti į užsienį, kur visi už galvų griebiasi sakydami, koks tai lobis. Tikrai turime lobį ir jį reikia perduoti jaunajai kartai“, – kalbėjo V. Povilionienė.

Ciklo „Pasidainavimai su Veronika“ vakarai Vilniaus mokytojų namuose vyksta kas antrą antradienį. Artimiausias, lapkričio 8 d. muzikinis vakaras, kuriame dalyvaus Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblis „Vilniaus dzūkuliai“, bus skirtas Kapčiamiesčio 500 metų jubiliejui. Ciklo „Pasidainavimai su Veronika“ renginiai yra nemokami.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių