V. Kasiulio muziejuje pirmą kartą bus eksponuojami iš JAV sugrįžę V. Žiliaus kūriniai

Ketvirtadienį Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, atidaroma dailininko Vlado Žiliaus (1939-2012) kūrinių paroda.

Joje pirmą kartą pristatoma dalis į Lietuvą iš JAV grįžusio V. Žiliaus palikimo – kūriniai ant popieriaus iš dailininko dukros Rasos Bačiulienės kolekcijos. Tai naujų kelių paieškas ir originalią plastinę kalbą liudijantys lakštai, pavieniai kūriniai ir ciklai, palydimi paties autoriaus komentarų.

Parodos atidaryme dalyvaus Lietuvos dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas, prof. Juozas Galkus, fotomenininkas Rimantas Dichavičius, grafikas Bronius Leonavičius, parodos kuratorės Rasa Bačiulienė, Ilona Mažeikienė, Regina Urbonienė, sakoma muziejaus pranešime.

V. Žiliaus meninė karjera klostėsi tuo laiku, kai dailininkai, nepataikavę autoritarinio režimo primetamoms normoms, buvo persekiojami, jų kūriniai menkinami, atmetami „meno“ tarybų. Nesupratimas, neįvertinimas, kūrybos laisvės varžymas, patirtos nuoskaudos skatino menininką nesitaikstyti, o po beprecedenčio ir garsiai nuskambėjusio jo laiško tuomečiam LKP CK pirmajam sekretoriui pasipylę mįslingi grasinantys skambučiai dailininką pastūmėjo ieškoti galimybių ištrūkti iš grėsmingos, nesaugios aplinkos. 1976 m. jis emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas.

Visą kūrybinį kelią dailininką lydėjo pomėgis piešti, o persikėlus gyventi už Atlanto jo piešiniai tiesiog „pratrūko“ spalvomis.

Nauji V. Žiliaus kūriniai netelpa į griežtus stilistinius rėmus, balansuoja ties abstraktaus ekspresionizmo riba. Išorinė dailininko kūrinių maniera išlaisvėjo, bet kompozicijos ir formos požiūriu liko suvaldyta. Abstraktaus, optinio ir popmeno idėjos, plėtotos ankstyvoje V. Žiliaus grafinėje kūryboje ir ypač knygų iliustracijose, pastūmėjo jį tapybos link. Parodoje ryškinama simbolinė jungtis, nusakanti kardinalų perėjimą nuo grafinės raiškos ekspresyvios ir spontaniškos tapybos, ištransliuojančios galingą kūrybinį menininko potencialą, link.

Parodą papildys vaizdai iš dailininko dirbtuvės, suskaitmeninti Centrinio valstybės archyvo Kino dokumentų skyriuje.

V. Žiliaus kūrybos parodą lydės paskaitų ciklas, supažindinantis su modernaus meno istorija (lektorė Rita Mikučionytė), veiks kūrybinės dirbtuvės (vadovas Povilas Vincentas Jankūnas), vyks edukacinės programos vaikams, jaunimui ir šeimoms.

Paroda veiks iki 2020 m. balandžio 19 d.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių