Šį savaitgalį MO muziejuje – MOratonas: parodos „Permainų šventė“ atidarymo festivalis

 • Teksto dydis:

Šis savaitgalis – rugsėjo 4–5 d. – MO muziejuje bus šventinis. Atidaroma nauja didžioji fotografijos paroda „Permainų šventė“ ir vyks kultūros festivalis muziejuje – MOratonas.

Sandra Straukaitė, Eugenijus Laurinaitis, Jogaila Morkūnas, Manfredas Bajelis, fotografai Romualdas Požerskis, Monika Požerskytė, Vilma Samulionytė, Visvaldas Morkevičius – dalis MOratono svečių, kurie iš savo perspektyvos analizuos, kaip šventes organizuojame, jas įamžiname, kaip joms puošiamės, ką jos mums reiškia ir kaip jų metu mes keičiamės.

Nuo švenčių ritualų iki šventinės aprangos

Ritualai ir įvairios ceremonijos formuoja šventes. Tačiau bėgant laikui ar keičiantis mūsų pasaulėžiūrai, jie kinta. O kaip? Kokie yra švenčių kūrimo užkulisiai, kas verda asmeninių, valstybinių, korporatyvinių švenčių virtuvėje? Apie visa tai bus galima išgirsti „iš pirmų lūpų“ – švenčių kūrimo istorijų papasakos daugiau nei 20 metų tuo užsiimantis ir tikriausiai pačias įvairiausias šventes organizavęs Jogaila Morkūnas.

Pasipuošimas, persirengimas yra kitas būtinasis šventės elementas. Drauge su dizainere Sandra Straukaite kviesime pasikalbėti apie aprangą ir kaip jos kodai formuoja šventę. Ar puošiamės dėl savęs, ar dėl kitų, koks ryšys tarp individualaus stiliaus ir griežtų proginės aprangos reikalavimų – dalis klausimų, į kuriuos atsakys dizainerė.

O kas lieka po šventės?

MOratone darnaus vystymosi ekspertė Audronė Alijošiūtė-Paulauskienė kels klausimą – ar šventė gali būti tvari ir tausojanti gamtą? Juk šventė visada yra pėdsakas, kurį paliekame planetoje. Taigi kaip atrodo sąmoningai apie galimą poveikį aplinkai apmąstyta ir suorganizuota šventė?

Atsakymus į šiuos klausimus bus galima išgirsti jau šį šeštadienį.

Silent disco, šokis ir muzika

MOratono siurprizas – grupės „The Roop“ dainos „Discoteque“ instaliacija. O kad šokių nebūtų mažai, šeštadienį MO vyks „Silent disco“. Trys skirtingi muzikiniai kanalai nukels vis į kitą vakarėlį. Nuo metalo koncerto iki diskotekos.

Šeštadienį taip pat vyks Miss Plastika (Povilo Basčio) judesio spektaklis „Iš namų“. „Drag Queen“, šokį, makiažą ir kostiumų dizainą integruojantis pasirodymas padės ieškoti atsakymų, kiek laisvai galima jaustis nesaugioje erdvėje, ar įmanoma švęsti savo autentiškumą ir saviraišką viešose vietose.

Tą patį šeštadienį vienas žinomiausių elektroninės muzikos kūrėjų Lietuvoje Manfredas Bajelis sukurs muzikinę šventę muziejuje. Kaip sako pats Manfredas, tai bus 25 metų grojimo retrospektyva – nuo festivalių, naktinių klubų muzikos iki dainų gimtadieniuose, privačiose šventėse ar „pagal užsakymą“.

Kaip šventės mus paveikia?

Švente pažymime tam tikrą pokytį, ar tiksliau – šventė reikalinga tam, kad šį virsmą išgyventume, per jį pereitume. Tačiau kodėl mums reikia švenčių? Kaip šventės keičia mūsų emocijas, kaip švenčių metu ar joms ruošdamiesi keičiamės mes patys? Kiek masinės, valstybinės šventės veikia mus kaip bendruomenę? Kuo mūsų būsenos skiriasi privačiose šventėse artimų draugų rate?

Muziejaus nuotr.

Gilesnes įžvalgas šiais klausimais pateiks VU docentas, psichoterapeutas ir gydytojas psichiatras Eugenijus Laurinaitis. Jo paskaita muziejuje vyks sekmadienį.

Atnaujinta Šeimų sekmadienio programa

Sekmadieniai tradiciškai MO muziejuje skiriami šeimoms. Su nauja paroda atsinaujina ir Šeimų sekmadienių programa.

Šįkart žaidimo forma muziejus kvies sužinoti, kas yra šventė, kodėl mes švenčiame bei kaip šventės vyksta. O taip pat vienoje iš jų sudalyvauti ir patiems. Sukūrus ir nupiešus savo šventės piešinį, bus galima jame ir įsiamžinti. Taigi tradicinis šventės elementas – nuotrauka – garantuota.

Susitikimai su menininkais

MO muziejus taip pat kviečia į tris pasimatymus su parodoje eksponuojamų fotografijų autoriais. Pirmajame jų – unikalų fotografijų ciklą „60 monumentų“ sukūrusi menininkė Vilma Samulionytė. Ši kūrėja atsigręžia į svarbų žmogaus gyvenimo etapą žyminčią šventę – santuoką. Tiksliau – į santuokos įteisinimo vietą – civilinės metrikacijos biurus.

Drauge su fotografais Romualdu Požerskiu ir Monika Požerskyte bus galima aptarti garsius jų fotografijų ciklus, eksponuojamus parodoje. Maldininkų minios (R. Požerskis „Atlaidai“), nuotraukose fiksuojama valstybės transformacinė patirtis (R. Požerskis „Baltijos kelias“) bei už širmos liekančios situacijos arba cirko artistų gyvenimai po pasirodymo (M. Požerskytė „Post Circle“). Tai fotografijų ciklai, apie kuriuos sužinoti daugiau bus galima pokalbiuose su menininkais.

Fotografas Visvaldas Morkevičius atskleis dar vieną švenčių istorijų lapą – savaitgaliais vykstančias mažas šventes, naktinį gyvenimą ir šėlsmą vakarėliuose. Susitikimai su menininkais MO muziejuje vyks sekmadienį, rugsėjo 5 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių