Pereiti į pagrindinį turinį

Septyni P.Domšaičio paveikslai parduoti aukcione PAR

2009-08-25 21:15
Septyni P.Domšaičio paveikslai parduoti aukcione PAR
Septyni P.Domšaičio paveikslai parduoti aukcione PAR / Darijos Vasiliauskienės nuotr.
Turinys

Rekordinės Prano Domšaičio paveikslų kainos užfiksuotos meno aukcione Pietų Afrikos Respublikoje. Šiemet Grahamo dailės galerijoje Johanesburge (PAR) įvykęs meno kūrinių aukcionas įėjo į Pietų Afrikos aukcionų istoriją dėl kelių priežasčių.

Jame buvo parduodama garsioji PAR kasyklų magnato Rogerio Bretto Kebble'o meno kolekcija - 133 meno kūriniai.

R.B.Kebble'as buvo stambiausias Pietų Afrikos kasyklų magnatas, spalvinga asmenybė, padaręs svaiginančią karjerą: 1991 m., būdamas 27-erių, jis pradėjo kasyklų verslą ir per ketverius metus tapo vienu iš turtingiausių aukso ir deimantų  verslo atstovų.

R.B.Kebble'as kolekcionavo modernųjį XX a. Pietų Afrikos meną, pačius vertingiausius kūrinius ir turėjo gerą nuovoką dėl kol kas nepripažintų menininkų kūrybos.  2002 m. jis buvo įsteigęs Bretto Kebble'o meno premiją, skirtą jauniems Pietų Afrikos dailininkams remti. 2005 m. magnatas buvo nušautas pakeliui į verslo susitikimą.

Dalyvauti jo kolekcijos išpardavime užsiregistravo per 800 pirkėjų iš PAR, Didžiosios Britanijos, Australijos, Bermudų. Pačiame aukcione dalyvavo 500 asmenų.

Lūkesčiai, kuriuos kėlė kolekcijos išpardavimas, pasitvirtino. Iš 133 aukcionui pateiktų kūrinių, neparduoti liko tik 9. Visų kitų kainos kilo dešimteriopai ir daugiau, užfiksuoti 26 nauji pasauliniai kainų rekordai.

Kaip pasakojo Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijos Klaipėdoje direktorė dailėtyrininkė Kristina Jokubavičienė, tyrinėjanti iš pamario kilusio europinio masto dailininko P.Domšaičio kūrybą, tarp už rekordiškai aukštą kainą aukcione parduotų paveikslų pateko ir jo „Peizažas su kalnu ir trobele“. Iš viso R.B.Kebble'o kolekcijoje buvo septyni šio dailininko paveikslai. Visi jie parduoti už žymiai aukštesnes kainas.

Šis aukcionas vadinamas beprecedentiniu, atveriančiu naują etapą Pietų Afrikos meno rinkoje. Jis ženkliai viršijo rekordus, kurie buvo pasiekti prieš kelerius metus surengus Pietų Afrikos meno pardavimą „Bonhams” aukcione Londone.