Iš sąvartyno žemės J. Vaitkutės kurta kaukolė kviečia susimąstyti apie žmonijos atsakomybę ir tvaresnį gyvenimą

Pasaulinę Žemės dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje menininkė Jolita Vaitkutė pristatė naują instaliaciją „(Ne)amžinos vertybės“. Kelis mėnesius iš sąvartyno atliekų kurta kaukolė primena apie žmonijos šiukšlių ilgaamžiškumą ir kelia žmonijos atsakomybės klausimą: ar šiukšlės yra tai, ką ateities kartoms norime palikti po savęs?

Žemės dieną visame pasaulyje buvo apmąstomas žmonijos paliekamas taršos pėdsakas Žemėje. Būtent šią opią problemą savo naujoje instaliacijoje „(Ne)amžinos vertybės“, kurią inicijavo Aplinkos ministerija, nagrinėja menininkė J. Vaitkutė. Pristatymo renginyje susirinkusiems svečiams J. Vaitkutė papasakojo, kad sukurti kaukolę iš sąvartyno žemės ją įkvėpė ne tik matomos šiandieninės ekologinės problemos, bet ir pirmieji vaikystės apmąstymai.

Kai vaikystėje mes važiuodavome pas senelius, visuomet pravažiuodavome didžiulį piliakalnį. Tačiau tas piliakalnis pasirodė esąs buvęs sąvartynas, užsėtas žole. Jau tuo metu pradėjau galvoti, kad tos šiukšlės, kurias sukaupiam, tiesiog pakeičia lokaciją, atsiduria sąvartyne, kuriame jos dažnai gyvena savo gyvenimą“, – instaliacijos idėją pristatė J. Vaitkutė.

Kurdama beveik dviejų metrų aukščio ir 1,2 m pločio kaukolę, pati menininkė net keliems mėnesiams savo studiją buvo pavertusi žemės ir atliekų pilna erdve. Tad visą kaukolę dengianti sąvartyno žemė, pilna plastiko, tekstilės ir elektronikos atliekų liekanų, simboliškai primena apie šiukšlių ilgaamžiškumo problemą, mūsų bendrą atsakomybę prieš planetą, pačius save ir ateinančias kartas.

Visada turime pasirinkimą – savo pėdsaką galime palikti ir tvaresniu būdu.

„Žmogaus kaukolė, kaip atgimimo ir amžinybės simbolis, vaizduoja mūsų dabartinių veiksmų – nesibaigiančio šiukšlinimo rezultatą. Būtent mūsų paliktas „plastikosferos“ kultūrinis sluoksnis ateities kartoms kalbės apie XXI a. visuomenę, tai bus mūsų visuomenės veidas. Tačiau visada turime pasirinkimą – savo pėdsaką galime palikti ir tvaresniu būdu“, – teigia J. Vaitkutė. 

Instaliacijoje yra užkoduota ir speciali menininkės žinutė visuomenei. Kaukolės kaktoje įmontuota speciali delno formos vario plokštė, skaičiuojanti prisilietimų skaičių, skatina žiūrovus prisidėti prie tvarumo savo mintimis, idėjomis ir darbais.

Renginio metu sveikinimo kalbą sakęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas pabrėžė, kad būtent menas yra galingas įrankis, turintis galią provokuoti, motyvuoti, transformuoti ir priemonė ugdyti sąmoningumą ir tvarumą kiekvieno iš mūsų kasdienybėje.

Jau dabar gyvename ateities kartų sąskaita: Žemės resursus naudojame beveik du kartus greičiau, nei jie gali atsikurti, vėluojame su atliekų rūšiavimu.

„Jau dabar gyvename ateities kartų sąskaita: Žemės resursus naudojame beveik du kartus greičiau, nei jie gali atsikurti, vėluojame su atliekų rūšiavimu. Tad projektą „(Ne)amžinos vertybės“ inicijavome, nes tvarios aplinkos puoselėjimas reikalauja ne tik politinių iniciatyvų, technologinės pažangos, bet ir esminio mūsų kultūrinių vertybių pokyčio. Menas gali pasiekti kiekvieną žmogų, ugdyti aplinkosauginį sąmoningumą ir skatinti tvarų gyvenimo būdą. Tai padaryti padeda tokie menininkai kaip J. Vaitkutė, kuri savo instaliacijoje įtikinamai kalba apie skaudžią žmonijos išmetamų atliekų žymę Žemėje ir mūsų atsakomybę“, – renginyje kalbėjo ministras.

Jau nuo šiandien instaliaciją „(Ne)amžinos vertybės“ galima pamatyti VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5). Čia menininkės kurta kaukolė bus eksponuojama iki balandžio 21 d. Vėliau instaliacija aplankys ir kitus Lietuvos miestus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Arkliagalvė

Arkliagalvė portretas
Surado finansų nesąmonei

va cia

va cia portretas
tai ,,menas,,

kam iš kart žmogų smerkt ?

kam iš kart žmogų smerkt ? portretas
ir menininkė gera , ir mergaitė simpatiška ))) Linkiu jai sėkmės, jai visas gyvenimas prieš akis.))) Tad kopk į aukštumas ,,, man patiko jos darbas.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių