Paskutinė savaitė pamatyti jaunųjų tapytojų darbus MO muziejuje

  • Teksto dydis:

Ši savaitė – paskutinė, kada galima pamatyti geriausius šių metų jaunųjų tapytojų darbus MO muziejuje. 15 konkurso „Jaunojo tapytojo prizas 2021“ finalininkų darbų MO muziejuje eksponuojami iki sausio 30 dienos.

O kaip savo dalyvavimą konkurse vertina šių metų geriausieji? Kokius šiuolaikinės tapybos bruožus pateikdami naujausius savo darbus konkursui jie išskiria? Mintimis dalijasi šių metų konkurso nugalėtojas Dominykas Sidorovas ir specialaus paminėjimo laureatė Erika Povilonytė.

Apdovanojimas – injekcija tikėti savimi

Šių metų „Jaunojo tapytojo prizo“ konkurso nugalėtojas D. Sidorovas jau netrukus pasinaudos pirmuoju laimėjimu – skris į du mėnesius truksiančią rezidenciją Šiaurės menininkų centre Dale, Norvegijoje. D. Sidorovas teigia, kad šiuo metu jam tobulai tinka šiuolaikinio menininko Tom Sachs mintis, jog apdovanojimas už gerą darbą yra dar daugiau darbo.

„Man šis apdovanojimas yra atsakomybė ir motyvacija. Jaunojo tapytojo prizas – didelė injekcija bei jėga tikėti savimi ir dirbti. Rezidencija Norvegijoje – man nauja patirtis. Tikiuosi, kad ji paliks teigiamą įspaudą mano tolimesnei kūrybai“, – sako D. Sidorovas.

Šiuo metu Prancūzijoje gyvenančiai specialaus paminėjimo laureatei E. Povilonytei konkursas buvo grįžimas su savo kūryba į Lietuvą.

„Savo tapyba siekiu stebuklingumo ir apkerėjimo. Todėl komisijos paminėjimas už nuotraukoms nepavaldų, tačiau tik realybėje savo subtilumu ir skulptūriškumu atsiskleidžiantį tapybos darbą Nudité man yra pats taikliausias įvertinimas. Tai didelis dvasinis postūmis kūrybiniame kelyje. Gautas apdovanojimas yra patvirtinimas, kad judu tinkama linkme ir jos nereikia paleisti“, – teigia E. Povilonytė.

Erika Povilonytė. / Muziejaus nuotr.

E. Povilonytė taip pat priduria, kad smagu būti įvertintai ne tik profesionalų komisijos, bet ir susirinkusių žiūrovų. „Kai kūryba liečia ne tik tave patį, bet ir kitus, tada rodos, kad ji tikrai reikalinga“, – priduria ji.

Paroda – šiuolaikinės tapybos koncentratas

„Jaunojo tapytojo prizas“ – galimybė kasmet pamatyti, kokia yra šiuolaikinė Baltijos šalių menininkų tapyba, ką jaunieji tapytojai kuria savo studijose, kokiomis nuotaikomis gyvena ir kas jiems yra aktualu. Ką apie šiuolaikinę tapybą mano konkurso dalyviai?

„Jauni kūrėjai ir kūrėjos sąmoningai ir nesąmoningai dažniausiai reflektuoja įvairias tendencijas. „Jaunojo tapytojo prizo“ paroda – lyg viso to koncentratas, sumažintas plataus pasaulio tendencijų rinkinys. Manau, kad šiuolaikinė tapyba yra atgimime. Ji traukia vis daugiau žmonių. Šių metų finalininkų darbai puikūs, visi kūrėjai atrodo užsispyrę, įdomūs ir atkaklūs. Jų darbuose matau pozityvumo, nebūtinai optimizmo, bet tikėjimo, smalsumo ir jėgos, nukreiptų į kūrybinį darbą“, – teigia šių metų konkurso nugalėtojas.

E. Povilonytė priduria, kad tapyba yra sena kalba, tačiau tikrai nenunykstanti: „Savo unikalumu, radikalumu ir nebijojimu kurti asmeninio alfabeto šiuolaikiniai tapytojai leidžia tapybai klestėti. Man atrodo, kad dabar tapyba yra kaip niekada plati, srauni ir veržli. Stebiu ją ir stebiuosi“.

Muziejaus nuotr.

Menininkai prisistato ir vaizdo pasakojimuose

Iki sausio 30 dienos MO muziejuje dar galima pamatyti visus 15 šių metų konkurso finalininkų darbus. Menininkai taip pat sukūrė ir save pristatančius trumpus vaizdo pasakojimus. Jie kalba apie savo kūrybą, įsileidžia į studijas ir kviečia drauge apsilankyti mėgstamose vietose. Vaizdo pasakojimus galima pamatyti ČIA.

Šių metų konkurso finalininkai: Arnolds Andersons (LV), Gytis Arošius (LT), Kazimieras Brazdžiūnas (LT), Aurelija Bulaukaitė (LT), Siiri Jüris (EE), Madara Kvēpa (LV), Lisette Lepik (EE), Edvinas Mikulskis (LT), Erika Povilonytė (LT), Indrė Rybakovaitė (LT), Justīnė Seile-Urtāne (LV), Greta Šležaitė (LT), Dominykas Sidorovas (LT), Denisa Štefanigova (EE), Mantas Valentukonis (LT).

Menininkus vertino tarptautinė komisija

Muziejaus nuotr.

Tryliktą kartą organizuojamas „Jaunojo tapytojo prizo“ konkursas – vienas svarbiausių meno renginių Baltijos šalyse. Nuo 2009 metų vykdomo projekto tikslas yra ne tik pristatyti visuomenei kylančius menininkus, bet ir padėti meno kolekcininkams bei kuratoriams atrasti naujų talentų Baltijos šalyse. Konkursas orientuotas į meninį išsilavinimą turinčius ar jo siekiančius kūrėjus iki trisdešimties metų.

Šių metų konkurse jaunųjų menininkų darbus vertino tarptautinė komisija: meno istorikas, Norvegijos Nordic Artists Centre Dale rezidencijų centro direktorius Arild H. Eriksen, MO muziejaus kuratorė Gabrielė Radzevičiūtė, Estijos KAI meno centro meno vadovė Karin Laansoo, kino ir videomenininkas, skulptorius Deimantas Narkevičius, latvių tapytoja ir konkurso „Jaunojo tapytojo prizas 2013” laimėtoja Zane Tuča bei meno istorikė Mėta Valiušaitytė.

Konkurso organizatoriai: Julija Dailidėnaitė ir Vilmantas Marcinkevičius, koordinatorės: Gabrielė Radzevičiūtė ir Ieva Stasevičiūtė, grafikos dizainerė – Akvilė Paukštytė, parodą įrengė Dominykas Šavelis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių