Quantcast

Parodoje – radiniai iš Vilniaus miesto istorijos pamatus supurčiusio Bokšto gatvės kapinyno

  • Teksto dydis:

Lietuvos nacionaliniame muziejuje Vilniuje po daugiau nei dešimt metų trukusių restauravimo darbų pristatomi unikalūs archeologijos radiniai iš 2005 metais rasto Vilniaus Bokšto gatvės kapinyno, pranešė muziejus.

Parodos Vilniaus miesto bastėjoje lankytojai išvys daugiau nei 100 sidabrinių, žalvarinių ir paauksuotų papuošalų, kurie priklausė pirmiesiems tuomet dar pagoniško krašto krikščioniams.

Šie radiniai ir atliktas tyrimas vertingų duomenų suteikė ne tik Vilniaus miesto istorijai, bet ir archeologijos mokslui apskritai, teigiama pranešime.

Archeologiniai tyrimai dabartinėje verslo ir laisvalaikio komplekso „Bokšto skveras“ teritorijoje truko septynerius metus. Tai vieni didžiausių ir detaliausių kada nors Vilniaus senamiestyje vykdytų kasinėjimų, jų metu ištirti 533 kapai. Tirtas kapinynas yra seniausias žinomas laidojimo paminklas dabartinio Vilniaus senamiesčio teritorijoje – datuojamas XIII amžiaus pabaiga–XV amžiaus pradžia.

Tyrimams vadovavo archeologai Rytis Jonaitis ir Irma Kaplūnaitė. Nustatyta, kad žmonės šiame kapinyne laidoti, kai pats miestas dar tik kūrėsi.

„Kapuose rasta kryželių, laidojimas ant nugaros karstuose, galva į vakarus ir ant krūtinės sudėtomis rankomis ir kiti laidosenos bruožai rodo, jog čia, vadinamojoje Civitas Rutenica dalyje, tuomet dar pagoniškame mieste, gyveno pirmieji krikščionys. Taigi galime svarstyti ir kalbėti apie vieno iš Vilniaus mitų sugriovimą: Vilnius nuo pačios pradžios jau kūrėsi kaip atviras ir daugiakultūris miestas, o ne toks tapo vėlyvesniais laikotarpiais“, – teigė R. Jonaitis.

Muziejaus nuotr.

Renginių programoje – juvelyrikos paslaptys

Tyrimų metu aptiktus juvelyrinius dirbinius daugiau nei dešimtmetį restauravo Lietuvos nacionalinio muziejaus restauratoriai. Juos išvysti vilniečiai ir miesto svečiai galės minėdami Vilniaus 699-ąjį gimtadienį.

Bokšto gatvės kapinyno radinių paroda „Pirmųjų krikščionių pėdsakai pagoniškame Vilniuje“ atidaroma Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje antradienį, o šeštadienį vyks juvelyrikos dirbtuvės visai šeimai su archeologu ir juvelyru Evaldu Babensku.

Parodoje taip pat numatomi susitikimai su prie tyrimo beveik du dešimtmečius dirbusia komanda, muziejaus restauratoriai pristatys šių radinių restauravimo procesą.

Bokšto gatvės kapinyno radinių paroda veiks iki šių metų rudens.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių