Orkestras iš Mančesterio – dovana muzikos gurmanams

Muzikinis Kauno gyvenimas išties stebina renginių gausa. Publika turi puikių galimybių stebėti pristatomą žanrų įvairovę, išgirsti mėgstamus atlikėjus. Tiesa, tarptautinį pripažinimą pelnę muzikos kolektyvai apsilanko ne itin dažnai, tad Kauno valstybinės filharmonijos pristatomas orkestro „Manchester Camerata“ koncertas – tikra pavasarinė dovana išskirtinės kokybės ieškančiam klausytojui.

Penkių žvaigždučių kolektyvas

„Manchester Camerata“ – Didžiosios Britanijos kamerinis orkestras, įsikūręs Mančesteryje esančiame Gortono vienuolyne. Orkestras pagrįstai didžiuojasi savuoju kredo: originaliu meistriškumo ir drąsos deriniu. Kolektyvo veiklą leidinys „The Independent“ įvertino aukščiausiu balu – penkiomis žvaigždutėmis, o įtakingasis „The Times“ jį pavadino „drąsiausiu Didžiosios Britanijos orkestru“.

Nuosekliais vystydamas savo misiją ir teikdamas pirmenybę drąsiems, įtikinamiems ir svariems projektams, „Manchester Camerata“ per daugiau nei 50 metų tapo įtakingu muzikos kolektyvu, teigiamai veikiančiu ne tik klausytojus, bet ir visą muzikantų bendruomenę.

1972 m. orkestrą įkūrė BBC Mančesterio radijo muzikos prodiuseris Raphas Gonleyus. Pirmuoju vyriausiuoju dirigentu buvo Frankas Cliffas, vėliau kolektyvui dirigavo Szymonas Goldbergas, Manougas Parikianas, Nicholas Braithwaite’as, Sachio Fujioka ir Douglasas Boydas. Nuo 2011 m. orkestro vyriausiuoju dirigentu buvo paskirtas iki šiol kolektyvui vadovaujantis Gáboras Takácsas-Nagy, muziką laikantis „dvasiniu vaistu“.

Kartu su „Manchester Camerata“ klausytojai išgirs ilgametį orkestro partnerį, prancūzų kilmės pianistą Jeaną-Efflamą Bavouzetą./ Organizatorių nuotr. 

„Tarp manęs ir muzikantų tvyro tikras pasitikėjimas, o kartu – atvirumas rizikai. Kūrybinė rizika padeda mums pasiekti neįsivaizduojamų dalykų. Kompozitorius jaučia emociją ir suranda jai natas, o mes, atlikėjai, turime atrasti dvasinių vertybių, slypinčių už kiekvienos natos. Tai mane skatina muzikuoti – nesu genijus, bet, tikiu, kad turiu tam reikalingų antenų“, – taip apie savo pašaukimą kalba dirigentas G. Takácsas-Nagy.

Vengrų kilmės smuikininkas ir dirigentas mokytis groti smuiku pradėjo būdamas aštuonerių metų. Studijavo Franzo Liszto muzikos akademijoje, karjeros pradžioje įkūrė styginių kvartetą, kurio muzikavimą įrašė kompanijos „Hungaroton“ ir „Decca“.

Kone du dešimtmečius muzikavęs kolektyvas iširo, o G. Takácsas-Nagy dėl traumos nebegalėjo groti smuiku. Po intensyvios muzikinės terapijos atlikėjas vėl paėmė į rankas instrumentą ir įkūrė fortepijoninį trio, tapo Budapešto festivalio orkestro koncertmeisteriu, vėliau subūrė styginių kvartetą „Mikrokosmos“.

Skambės išskirtinai Wolfgango Amadeus’aus Mozarto kūrybai skirta programa. Klausytojai girdės gyvenimo džiaugsmu spinduliuojantį divertismentą D-dur ir du koncertus fortepijonui ir orkestrui.

2005 m. G. Takácsas-Nagy pasuko dirigento karjeros keliu. Jis sutelkė styginių orkestrą „Camerata Bellerive“, reziduojantį Ženevos festivalyje, vėliau tapo Verbjė festivalio kamerinio orkestro muzikos vadovu, Vengrijos valstybinio simfoninio orkestro ir MÁV simfoninio orkestro pagrindiniu kviestiniu dirigentu. Nuo 2012–2013 m. sezono G. Takácsas-Nagy dirba kaip pagrindinis kviestinis Budapešto festivalio orkestro dirigentas.

Garbinga partnerystė

„Manchester Camerata“ bendradarbiauja su įvairiais tarptautinį pripažinimą pelniusiais menininkais – nuo pianistės Marthos Argerich iki AMC gospelo choro, gastroliuoja ir koncertuoja su tokiais kūrėjais kaip Pinchas Zuckermanas, Arvo Pärtas, Yefimas Bronfmanas, Javieras Perianesas, Istvanas Vardai, Leticia Moreno ir kt.

Bendradarbiaudamas su Chethamo muzikos mokykla orkestras inicijavo penkerių metų trukmės projektą, kurio tikslas – atlikti ir įrašyti visus W. A. Mozarto fortepijoninius koncertus. Šis ciklas sulaukė tarptautinio pripažinimo, pelnė „Gramophone“ apdovanojimų nominaciją, o dalį šio projekto išgirs ir Kauno valstybinės filharmonijos publika.

Kartu su „Manchester Camerata“ klausytojai išgirs ilgametį orkestro partnerį, prancūzų kilmės pianistą Jeaną-Efflamą Bavouzetą. „Jis priverčia klausytis muzikos taip, tarsi ją atrastum „Eureka!“ stiliumi: būtent taip, kaip kompozitorius turėjo omenyje“, – taip apie pianisto pasirodymus rašė „Financial Times“.

Ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelnęs atlikėjas pagrįstai didžiuojasi produktyvia įrašų ir koncertine karjera. Jis nuolatos pasirodo su Klivlando, San Fransisko, Londono filharmonijos, BBC simfoniniais orkestrais, bendradarbiauja su žinomais dirigentais, rengia rečitalius žinomiausiose salėse. Pianistas artimai bendradarbiavo su Pierre’u Boulezu, Karlheinzu Stockhausenu, György Kurtágu, Maurice'u Ohana ir Bruno Mantovani, jis yra mažiau žinomų prancūzų kompozitorių, ypač Gabrielio Pierné ir Albérico Magnard’o, kūrybos puoselėtojas.

Legendiniai kūriniai

Kauno valstybinės filharmonijos scenoje skambės išskirtinai W. A. Mozarto kūrybai skirta programa. Klausytojai girdės gyvenimo džiaugsmu spinduliuojantį divertismentą D-dur ir du koncertus fortepijonui ir orkestrui.

Koncertas fortepijonui Nr. 12 A-dur yra vienas mėgstamiausių Klasicizmo epochos fortepijoninių koncertų repertuare. Jame atsiskleidžia W. A. Mozarto, kaip kompozitoriaus ir pianisto, virtuoziškumas, kūrinys pasižymi subalansuota ir gerai apgalvota struktūra. Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 13 C-dur – didingas ir virtuoziškas. W. A. Mozartas solistui suteikia daug erdvės meistriškumui atskleisti. Fortepijono kadencijos erdvė – tiesiog stebinanti, o improvizacinis kompozitoriaus pradas atrodo esąs begalinis.

„Manchester Camerata“ pasirodymą Kaune vainikuos W. A. Mozarto simfonija Nr. 36 C-dur, dar vadinama „Linco simfonija“. Kūrinys buvo sukurtas per keturias dienas, 1783 m. pabaigoje kompozitoriui trumpam apsistojus Lince, vykstant iš Zalcburgo į Vieną. Kūrinio gimimą inicijavo ištikimas W. A. Mozarto kūrybos gerbėjas, Thuno grafas Johannas Josephas Antonas, paprašęs kompozitoriaus surengti Lince jo koncertą. W. A. Mozartas laiške tėvui rašė: „Lapkričio 4 d., antradienį, surengsiu koncertą čia, teatre. Kadangi su savimi neturiu nė vienos simfonijos, versdamasis per galvą rašau naują, kuri iki to laiko turi būti baigta.“

Įdomu tai, kad tam laikmečiui neįprastą instrumentų sudėtį (be fleitų ir klarnetų) lėmė paprasčiausias faktas – grafo orkestre nebuvo šiais instrumentais grojančių muzikantų. Šventišku skambesiu ir puikia nuotaika žėrinti W. A. Mozarto simfonija taps puikiu orkestro „Manchester Camerata“ gastrolių Lietuvoje baigiamuoju akcentu.


Kas? „Manchester Camerata“ koncertas „Mozartas, pagamintas Mančesteryje“

Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada? kovo 31 d. 18 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių