MO muziejus – ne tik meno erdvė

"Kodėl aš čia jaučiuosi kaip bažnyčioje?" – praėjusios savaitės pabaigoje klausiau jau netrukus atsidarysiančio MO muziejaus direktorės Mildos Ivanauskienės.

"Nes muziejai ir yra kaip bažnyčia", – šyptelėjo ji. Keturių dienų renginių maratonas jau netrukus atvers naujos kultūrinės erdvės Vilniuje duris.

Data – 2018 10 18

Pirmame aukšte – kino ir kitų renginių salė, o į viršų veda modernūs laiptai. Antrame ir trečiame muziejaus aukšte darbininkai dar valo langus, valytoja plauna grindis, o tuščios sienos laukia meno kūrinių.

Spalio 18 d. (nes ši data sudaro magišką skaičių seką – 2018 10 18) keturių dienų renginiais Vilniuje prasidės MO muziejaus, tapsiančio ne tik nauja meno, tačiau ir laisvalaikio erdve, kartu pakeisiančio ir miesto viešąją erdvę, veikla.

"Atidarymui ieškojome išskirtinių renginių, nes Vilniuje vyksta daug švenčių, tad nesinorėjo atsikartojamumo. Bus žymių performanso menininkių, kurios gyvena ir kuria Niujorke bei Paryžiuje, jos sukūrė performansus specialiai MO muziejaus atidarymo proga ir atvyksta čia parodyti.

Taip pat Vaiva Grainytė, kuri atstovaus Lietuvai Venecijos bienalėje, kuri muziejaus atidarymo proga sukūrė libretą. Nuo vakaro iki pat paryčių tomis dienomis gros didžėjus Manfredas, rytais – mankšta. Vyks ir daugiau nematytų ir nebūdingų renginių su kitoniškumo prieskoniu", – kalbėjo muziejaus direktorė.

Ir per pietus – paroda

Sostinės Senamiesčio ir Naujamiesčio sankirtoje įsikūręs architekto Danielio Libeskindo sukurtas perkirstos laiptų formos muziejus lankytojus kviečia ne tik į pastato erdves, tačiau ir į skulptūrų sodą bei terasą.

"Turinys bus įvairus, kaip ir renginių formatai. Tai – ir pietų pertrauka muziejuje, kuri skirta žmonėms, negalintiems apsilankyti vakare. Tad per pietų pertrauką jie galės ne tik papietauti, tačiau ir aplankyti parodą.

Kviečiame į pasimatymą su meno kūriniu, galvojame apie grupę žmonių, kuriems nėra įprasta lankytis muziejuje, nes galbūt jiems sunku rasti asmeninį ryšį su rodomu turiniu.

Kviesime įvairius žmones – nuo operos atlikėjo iki lenktynininko – kurie pasakos, kuris kūrinys jiems yra svarbus, kodėl, ir tas pokalbis vystysis per asmenines patirtis, per dialogą. Taip pat galvojame apie šeimas, kurios čia praleistų laiką su vaikais.

Geras laisvalaikis taip pat yra svarbi žinutė, nes muziejus nėra tik vieta, kur vaikai ateina su klase ir daugiau negrįžta.

Čia bus kavinė, parduotuvė, kino seansai, koncertai, paskaitos. Geras laisvalaikis taip pat yra svarbi žinutė, nes muziejus nėra tik vieta, kur vaikai ateina su klase ir daugiau negrįžta. Muziejus yra šeimos, jaunimo, asmeninis, skirtingų grupių, skirtingų kampų", – kalbėjo M.Ivanauskienė.

"Iš miesto – į kultūrą"

Architektūriniu šedevru vadinamas ir pats pastatas. Pasak M.Ivanauskienės, architektas D.Libeskindas atsispyrė nuo vartų metaforos, nes muziejus yra tarp Trakų ir Pylimo gatvių, kur buvo senieji miesto vartai.

"Muziejaus forma – perkirsti laiptai – aliuzija į vartus iš Senamiesčio į Naujamiestį, iš miesto į kultūrą. Architektui įspūdį Vilniuje paliko klasikinės formos, kurios yra išorėje, bet kartu ir viduje, Vilniaus kiemelių istorija", – sakė MO muziejaus direktorė.

Muziejaus kolekciją rinko patys mecenatai Danguolė ir Viktoras Butkai, asmeniškai važinėdami į dirbtuves, bet drauge pasitelkę profesionalus.

"Ne tik jų finansinis galėjimas, bet vidinis, giluminis interesas, noras, kad tai būtų turininga, prasminga, kad jis neštų naudą visuomenei – tai labai svarbi muziejaus dalis ir tai persiduoda į visas kitas grandis.

Kuriame ir narystės sistemą, kada patys žmonės gali palaikyti muziejų, padeda jam gyvuoti. Asmeninės iniciatyvos yra labai reikalingos, tai jausmas, kad žmonės įsigalina Lietuvoje ir ypač gražu, kad tai vyksta kultūroje. MO muziejus yra reikšmingas visai kultūrai, Lietuvai, pripažintas nacionalinės svarbos", – kalbėjo M.Ivanauskienė.

Faktai apie MO

Muziejuje surinkta reprezentatyvi, viena didžiausių Lietuvoje privati meno kolekcija (apie 5 000 kūrinių), kuri nuolat pildoma. Pristatomi daugiau nei 200 menininkų darbai. Čia sukaupta Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija apima laikotarpį nuo 1950 m. iki šių dienų.

Didžiojoje salėje parodos bus keičiamos 2 kartus per metus, 3–4 kartus – mažojoje salėje. Paroda turės savo katalogą, multimedijos gidą, vertimus į anglų kalbą.

Kaip patekti į atidarymo renginius? Siekiant suvaldyti žmonių srautus, į juos reikia registruotis ir pirkti bilietus.

Bilieto kaina į MO muziejų – 7 eurai. Muziejus veiks visomis savaitės dienomis, išskyrus antradienį. Darbo laikas nuo 10 iki 20 val., penktadieniais nuo 10 iki 22 val.


Šiame straipsnyje: Mo muziejusatidarymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių