- Jurgita Lieponė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
"Kodėl aš čia jaučiuosi kaip bažnyčioje?" – praėjusios savaitės pabaigoje klausiau jau netrukus atsidarysiančio MO muziejaus direktorės Mildos Ivanauskienės.
"Nes muziejai ir yra kaip bažnyčia", – šyptelėjo ji. Keturių dienų renginių maratonas jau netrukus atvers naujos kultūrinės erdvės Vilniuje duris.
Data – 2018 10 18
Pirmame aukšte – kino ir kitų renginių salė, o į viršų veda modernūs laiptai. Antrame ir trečiame muziejaus aukšte darbininkai dar valo langus, valytoja plauna grindis, o tuščios sienos laukia meno kūrinių.
Spalio 18 d. (nes ši data sudaro magišką skaičių seką – 2018 10 18) keturių dienų renginiais Vilniuje prasidės MO muziejaus, tapsiančio ne tik nauja meno, tačiau ir laisvalaikio erdve, kartu pakeisiančio ir miesto viešąją erdvę, veikla.
"Atidarymui ieškojome išskirtinių renginių, nes Vilniuje vyksta daug švenčių, tad nesinorėjo atsikartojamumo. Bus žymių performanso menininkių, kurios gyvena ir kuria Niujorke bei Paryžiuje, jos sukūrė performansus specialiai MO muziejaus atidarymo proga ir atvyksta čia parodyti.
Taip pat Vaiva Grainytė, kuri atstovaus Lietuvai Venecijos bienalėje, kuri muziejaus atidarymo proga sukūrė libretą. Nuo vakaro iki pat paryčių tomis dienomis gros didžėjus Manfredas, rytais – mankšta. Vyks ir daugiau nematytų ir nebūdingų renginių su kitoniškumo prieskoniu", – kalbėjo muziejaus direktorė.
Ir per pietus – paroda
Sostinės Senamiesčio ir Naujamiesčio sankirtoje įsikūręs architekto Danielio Libeskindo sukurtas perkirstos laiptų formos muziejus lankytojus kviečia ne tik į pastato erdves, tačiau ir į skulptūrų sodą bei terasą.
"Turinys bus įvairus, kaip ir renginių formatai. Tai – ir pietų pertrauka muziejuje, kuri skirta žmonėms, negalintiems apsilankyti vakare. Tad per pietų pertrauką jie galės ne tik papietauti, tačiau ir aplankyti parodą.
Kviečiame į pasimatymą su meno kūriniu, galvojame apie grupę žmonių, kuriems nėra įprasta lankytis muziejuje, nes galbūt jiems sunku rasti asmeninį ryšį su rodomu turiniu.
Kviesime įvairius žmones – nuo operos atlikėjo iki lenktynininko – kurie pasakos, kuris kūrinys jiems yra svarbus, kodėl, ir tas pokalbis vystysis per asmenines patirtis, per dialogą. Taip pat galvojame apie šeimas, kurios čia praleistų laiką su vaikais.
Geras laisvalaikis taip pat yra svarbi žinutė, nes muziejus nėra tik vieta, kur vaikai ateina su klase ir daugiau negrįžta.
Čia bus kavinė, parduotuvė, kino seansai, koncertai, paskaitos. Geras laisvalaikis taip pat yra svarbi žinutė, nes muziejus nėra tik vieta, kur vaikai ateina su klase ir daugiau negrįžta. Muziejus yra šeimos, jaunimo, asmeninis, skirtingų grupių, skirtingų kampų", – kalbėjo M.Ivanauskienė.
"Iš miesto – į kultūrą"
Architektūriniu šedevru vadinamas ir pats pastatas. Pasak M.Ivanauskienės, architektas D.Libeskindas atsispyrė nuo vartų metaforos, nes muziejus yra tarp Trakų ir Pylimo gatvių, kur buvo senieji miesto vartai.
"Muziejaus forma – perkirsti laiptai – aliuzija į vartus iš Senamiesčio į Naujamiestį, iš miesto į kultūrą. Architektui įspūdį Vilniuje paliko klasikinės formos, kurios yra išorėje, bet kartu ir viduje, Vilniaus kiemelių istorija", – sakė MO muziejaus direktorė.
Muziejaus kolekciją rinko patys mecenatai Danguolė ir Viktoras Butkai, asmeniškai važinėdami į dirbtuves, bet drauge pasitelkę profesionalus.
"Ne tik jų finansinis galėjimas, bet vidinis, giluminis interesas, noras, kad tai būtų turininga, prasminga, kad jis neštų naudą visuomenei – tai labai svarbi muziejaus dalis ir tai persiduoda į visas kitas grandis.
Kuriame ir narystės sistemą, kada patys žmonės gali palaikyti muziejų, padeda jam gyvuoti. Asmeninės iniciatyvos yra labai reikalingos, tai jausmas, kad žmonės įsigalina Lietuvoje ir ypač gražu, kad tai vyksta kultūroje. MO muziejus yra reikšmingas visai kultūrai, Lietuvai, pripažintas nacionalinės svarbos", – kalbėjo M.Ivanauskienė.
Faktai apie MO
Muziejuje surinkta reprezentatyvi, viena didžiausių Lietuvoje privati meno kolekcija (apie 5 000 kūrinių), kuri nuolat pildoma. Pristatomi daugiau nei 200 menininkų darbai. Čia sukaupta Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija apima laikotarpį nuo 1950 m. iki šių dienų.
Didžiojoje salėje parodos bus keičiamos 2 kartus per metus, 3–4 kartus – mažojoje salėje. Paroda turės savo katalogą, multimedijos gidą, vertimus į anglų kalbą.
Kaip patekti į atidarymo renginius? Siekiant suvaldyti žmonių srautus, į juos reikia registruotis ir pirkti bilietus.
Bilieto kaina į MO muziejų – 7 eurai. Muziejus veiks visomis savaitės dienomis, išskyrus antradienį. Darbo laikas nuo 10 iki 20 val., penktadieniais nuo 10 iki 22 val.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sugrįžta kultinis O. Koršunovo spektaklis1
„Tuo metu sulaukdavome labai įvairių pasisakymų, nuo: „Kaip jūs galite tokius dalykus rodyti, tai yra ištvirkimas ir baisūs dalykai“ iki: „Jūs apsidairykite, aš gyvenu bendrabutyje, kur būtent tai ir vyksta“. ...
-
MO muziejaus virtualioje parodoje – dramatiškas Vilniaus dešimtmetis
MO muziejus pristato naują parodą, dedikuotą Vilniui. Kol muziejus dar veikti negali, ji pristatoma virtualiai. Muziejus kviečia į parodos „Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949” virtualią ekskursiją ir pristato šiai parodai skirt...
-
Virtualioje „Knygų savaitėje“ – ilgai laukta Valdovų rūmų muziejaus premjera
Vasario 24–27 d. Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai dalyvaus virtualioje „Knygų savaitėje“, kuri pakeis tradiciškai šį mėnesį vykstančią Vilniaus knygų mugę. ...
-
Garsus prancūzų režisierius E. Lacascade’as pristato virtualų spektaklį „Dėdė Vania“
Vaidotas Martinaitis, Rasa Samuolytė, Dainius Gavenonis, Airida Gintautaitė, Gediminas Girdvainis, Arvydas Dapšys ir būrys kitų - tokias Lietuvos teatro žvaigždes savo Antono Čechovo interpretacijoje, prieš gerą dešimtmetį sukurto...
-
Monografija apie J. Žuką – žymaus vargonininko sugrįžimas į Lietuvą
Lietuvos muzikos ir teatro akademija pristato dr. Eglės Šeduikytės-Korienės monografiją „Pasirinkęs laisvę. Vargonininkas Jonas Žukas“. ...
-
Vilniaus teatro „Lėlė“ premjeroje „Debesys“ – pasaulio pažinimas
Vasario 20 d. 12 val. žiūrovai kviečiami pamatyti tiesioginę naujausio Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklio vaikams „Debesys“ premjeros transliaciją. ...
-
Vasario 16-ąją Valdovų rūmų muziejus žada daug virtualių įdomybių
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai sveikina su Lietuvos valstybės atkūrimo diena ir kviečia Vasario 16-ąją paminėti kartu – dalyvauti šios dienos virtualių renginių ir pramogų programoje. ...
-
Virtualios Užgavėnės Valdovų rūmuose pakvips šefo G. L. Demarco kepiniais2
Šiais metais negalime susitikti Užgavėnių procesijose, šokiuose ir karnavaluose, todėl Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kviečia įsileisti šią šventę į savo namus. ...
-
Tarptautiniame meno projekte vilties žinutę siųs ir režisierius iš Lietuvos
Rumunijoje, Krajovos miesto Nacionaliniame teatre vyksta unikalus meno projektas, apjungiantis šimtą valstybių iš viso pasaulio, tarp jų – ir Lietuvą. Projekte, inspiruotame Giovanni Boccacci novelių rinkinio „Dekameronas“,...
-
Kas laimi kovą dėl kostiumų: dailininkai, primadonos ar laikas?
Didžiausio šalyje sostinėje esančio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro istoriją kuria ne tik vokalo, šokio meistrai, režisieriai, bet ir už vizualiąją spektaklių raišką atsakingi dailininkai. "Esame pasaulinio lyg...