M.K.Čiurlionio dailės muziejaus paroda kviečia ieškoti moters

Kaune penktadienį atidaroma keturių žinomų dailininkių 100-osioms gimimo metinėms paminėti skirta paroda „Ieškoti moters“.

Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje atidaroma paroda skirta Marcės Katiliūtės, Černės Percikovičiūtės, Marijos Račkauskaitės-Cvirkienės ir Domicelės Tarabildaitės-Tarabildienės kūrybai, pranešė muziejus.

„Šios moterys, priklausiusios pirmajam ryškiam menininkių branduoliui, susiformavusiam Kauno meno mokykloje, tapo savitu modernios lietuvės kūrėjos prototipu, pirmosiomis mūsų dailės padangės kregždėmis, drąsiai įskriejusiomis į vyrų valdytą dailės orbitą“, – teigiama pranešime.

Menininkes vienijo Kaunas, tapęs kūrybinės pradžios ir pripažinimo erdve, Kauno meno mokykla, bendri mokytojai, Lietuvos moterų dailininkių draugija, tų pačių knygų iliustravimas.

„Tačiau bene labiausiai jas vienijo išskirtinė meilė menui. Būdamos neeilinio talento, moterys tarė neabejotinai naują žodį Lietuvos grafikoje ir fotografijoje, o į tapybą atnešė savitų modernėjimo ženklų“, – sakoma pranešime.

Visas dailininkes dar tarpukariu kritikai vertino palankiai. 24–25 metų sulaukusios M.Katiliūtė ir D.Tarabildaitė-Tarabildienė buvo apdovanotos aukso medaliais Paryžiaus Pasaulinėje meno ir technikos parodoje, jų darbai įsigyti į Lietuvos ir gretimų šalių muziejų kolekcijas

Tapybos, grafikos, scenografijos, fotografijos, skulptūros, vitražo darbai eksponuojami iš Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių, kūrinius parodai taip pat skolino Lietuvos dailės muziejus, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejus, Maironio lietuvių literatūros muziejus, Kauno technologijos universitetas.

Archyvinė bei fotodokumentinė medžiaga pateikiama iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos literatūros ir meno archyvo fondų, kūrinius ir nuotraukas skolino M.Račkauskaitės-Cvirkienės ir D.Tarabildaitės-Tarabildienės šeimos.

„Tikimės, kad surengtoji paroda naujai aktualizuos šių kūrėjų įnašą į Lietuvos dailės istoriją ir galbūt atskleis vieną kitą šių likimų užmintą paslaptį. Žiūrovui siūlome unikalią progą draugėje pamatyti visas keturias dailininkes ir ieškoti moters – kūrėjos, mūzos, meno deivės, vaidilutės, kankinės, motinos ar tiesiog – gyvenimo paslaptis kūryboje atskleidžiančios asmenybės“, – tvirtina muziejininkai.


Šiame straipsnyje: parodatapybafotografijamenas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių