Quantcast

Ministrai pritarė siūlymui mokėti meno kūrėjams už prastovas

Po diskusijos Vyriausybė trečiadienį pritarė Meno kūrėjų socialinės apsaugos programai, pagal kurią siūloma iš valstybės biudžeto mokėti kūrėjams už prastovas.

Anot programos kūrėjų, kūrybinė prastova - laikotarpis, kai darbingo amžiaus meno kūrėjas dėl nuo jo nepriklausančių objektyvių priežasčių laikinai neturi sąlygų meno kūrybai ar jos rezultatų sklaidai ir neturi pajamų iš kūrybinės, individualios ar su darbo santykiais susijusios veiklos.

Valstybė mokėtų už prastovą tris mėnesius, bet ne dažniau nei kas 12 mėnesių.

Premjerui Andriui Kubiliui užkliuvo terminas "prastova", jis siūlė šį laikotarpį pavadinti "kūrybine pauze".

"Tai reiškia, kad kūryba yra konvejeris, kur dėl kokių nors techninių priežasčių ištinka prastova, ne pauzė. (...) Kodėl, pavyzdžiui, ne kūrybinė pauzė?" - klausė Vyriausybės vadovas.

Ir jam, ir finansų ministrei Ingridai Šimonytei taip pat kilo klausimas, ar už prastovą būtų mokama ir tuo atveju, jei kūrėjas "išsisėmė" ir sutarčių nebeturi dėl to, o ne dėl "objektyvių priežasčių".

"Jei jam nėra įkvėpimo ir išsisėmė, nebežino, ką rašyti, ar bus tai nuo jo nepriklausanti priežastis?" - klausė A.Kubilius.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius užsiminė, kad reikėtų daugiau laiko susipažinti su projektu, bet kultūros ministrui Arūnui Gelūnui priminus, jog šią programą reikėtų parengti pagal atitinkamą įstatymą, galiausiai nutarta jai pritarti nedelsiant, o metų pabaigoje svarstyti jos įgyvendinimo ataskaitą ir galbūt ją patobulinti.

Finansinė parama bus skiriama draudžiamųjų pajamų neturintiems, mažas ir nereguliarias pajamas gaunantiems bei kūrybines prastovas patiriantiems meno kūrėjams.

Už laikinai darbo neturinčius menininkus valstybė sumokės valstybinio socialinio draudimo, privalomo sveikatos draudimo įmoka ir mokėtų minimalios mėnesinės algos dydžio meno kūrėjų kūrybinių prastovų išmokas.

"Meno vertybių kūrėjai dėl profesijos specifikos, kuri skiriasi nuo kitų profesijų veiklos pobūdžio tuo, kad nėra susieta su pastoviu darbdaviu ir reguliariomis pajamomis, nuo kurių mokamos valstybinio socialinio ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos, todėl jie nėra pakankamai socialiai apsaugoti", - rašoma dokumente.

Projekte teigiama, kad Europos Sąjunga skatina valstybes nares užtikrinti kūrybinių profesijų atstovams socialinį saugumą.

Pirminiais duomenimis, per metus minėtoms išlaidoms reikėtų skirti apie 300 tūkst. litų.

Iki 2011 metų sausio pabaigos Meno kūrėjų ir meno kūrėjų organizacijų kompiuterizuotoje informacinėje sistemoje buvo įregistruota 3897 meno kūrėjai. Anot Kultūros ministerijos, iš jų apie 70 proc. yra darbingo amžiaus.

Tačiau apie 20 proc. darbingo amžiaus kūrėjų pajamas gauna tik pagal autorines sutartis ar atlikėjo intelektinių paslaugų sutartis. Tiek pat menininkų uždirba mažiau nei minimali mėnesio alga.


Šiame straipsnyje: menasprastova

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių