Menų spaustuvėje – instaliacija kūdikiams, cirkas ir dokumentika

 • Teksto dydis:

Vilniaus menų spaustuvė sausio 12–20 d. jau devintą kartą pakvies į festivalį KITOKS vaikams ir jaunimui, kuriame šiemet pasirodys trupės iš Švedijos, Serbijos, Belgijos, Prancūzijos ir Ispanijos.

Šiųmetė programa – aukštos kokybės klasikos, tikro ir nuoširdaus teatro vaikams ir jaunimui derinys.

Festivalio programoje – spektakliai, skirti įvairių amžiaus grupių žiūrovams nuo kūdikių iki paauglių. Šalia meninės KITOKIO’19 programos vyks ir du edukaciniai užsiėmimai: jaunųjų kritikų veikla ir seminaras "Tabu teatre vaikams".

"Džiaugiuosi, kad pagaliau pavyko į festivalio programą įtraukti spektaklius, kuriuos jau senokai norėjau parodyti mūsų publikai. Dalyvauti festivalyje sutiko viena įdomiausiai šiuo metu kūdikiams kuriančių menininkų Europoje – Dalija Acin Thelander, kuri pristatys neįprastos trukmės ir formos projektą patiems mažiausiems. Keletą metų vyko ir spektaklių "Rankos" ("El Patio Teatro") bei "Tuščiagalvis" ("Tuning People & Kinderenvandevilla") atvykimo planavimas. Šiųmetė programa – aukštos kokybės klasikos, tikro ir nuoširdaus teatro vaikams bei jaunimui derinys", – sakė programos sudarytoja Jolita Balandytė.

Laisvė mažiesiems

Nors spektakliai kūdikiams Lietuvoje jau nėra naujiena, iš Švedijos atvykstanti serbė menininkė tėvus su vaikais iki vienerių metų kviečia patirti neįprastą pasirodymo formatą – spektaklį / instaliaciją.

Išskirtines sensorines patirtis žadantis pasirodymas "Paslapčių sodas" – judesio spektaklio ir atmosferinės meninės instaliacijos derinys. Įvairių formų, spalvų, garsų, tekstūrų, jutiminių stimuliacijų ir kvapų pilnoje erdvėje žiūrovai galės laisvai judėti ir patirti specialiai kūdikių lavinimui sukurtą pasaulį. Anot autorių, instaliacijos aplinka sukurta taip, kad skatintų kūdikio smalsumą, drąsintų tyrinėti, tačiau tuo pat metu leistų atsipalaiduoti.

Kūrėjai taip pat akcentuoja ir vaiko globėjo vaidmenį – suaugusieji kviečiami judėti kartu su kūdikiu ir visus jo atradimus patirti kartu.

Autoriai pabrėžia, kad spektaklį siekė pritaikyti prie dažnai nenuspėjamo gyvenimo su kūdikiu ritmo. "Paslapčių sode" lankytis bus galima sausio 12 ir 13 d., o į tris valandas trunkančią pasirodymo sesiją žiūrovai galės ateiti ir iš jos išeiti jiems patogiu metu bei pasilikti tiek, kiek norės patys.

Objektų teatro istorijos

Šiemet festivalyje organizatoriai pristato net tris spektaklius, kuriuose svarbus vaidmuo atitenka objektams, valdomiems talentingų aktorių ir lėlininkų. Belgų trupės "Tuning People & Kinderenvandevilla" aktorius Roelis Swanenbergas, naudodamas kasdienius daiktus, valandai taps "Tuščiagalviu" – berniuku, kuris ant galvos užsidėjęs baltą kamuolį patenka į naują, nepažintą pasaulį, kurį tyrinėja garsais.

7–11 m. vaikams rekomenduojamas "Tuščiagalvis" vyks sausio 14 ir 15 d. Prancūzų "Compagnie La Balle Rouge" objektų spektaklis "Raudonas kamuolys" sausio 16 ir 17 d. atgijusiomis minkštomis figūromis, milžinišku raudonu kamuoliu ir gyva akordeono muzika pasakos apie dviejų žmonių gyvenimą, meilę, vaiko gimimą ir augimą. Poetiškas ir visiems pažįstamus gyvenimo momentus atrasti kviečiantis "Raudonas kamuolys" rekomenduojamas 5–9 m. žiūrovams. Trečiasis objektų spektaklis, uždarantis festivalį, – 6–12 m. vaikams rekomenduojamas pasirodymas "Rankos", kurį atveža ispanai "El Patio Teatro". Tai moliu pasakojama istorija apie mažą veikėją, turintį didelį norą – ištrūkti iš parduotuvės vitrinos ir pabėgti nuo kitų jos gyventojų.

Tinka ir suaugusiesiems

Švedija – kokybiško ir profesionalaus šiuolaikinio cirko šalis, kurios cirko produkciją esame pratę matyti kitame Menų spaustuvės festivalyje, tačiau šįkart švedų cirkas – ir KITOKS’19 programoje.

"Kompani Giraff" atkeliauja su šiuolaikinio cirko spektakliu "Tvarkos diena", rekomenduojamu 4–8 m. vaikams. Nors spektaklio žiūrovų amžius nedidelis, cirko ir teatro kritikas Jussi Tossavainenas "Tvarkos dienos" recenzijoje sako, kad vadinti jį cirku vaikams net kiek įžūlu, nes toks kūrinys labai reikalingas ir nuo kasdienybės pavargusiems suaugusiesiems.

Cirko atlikėjų "Jenny Soddu it Juliettos Birkeland" duetas scenoje kuria gyvas skulptūras, naudodamas visiems gerai pažįstamus namų apyvokos daiktus. Profesionali akrobatika, koncentracija ir truputis magijos veikėjoms padeda ieškoti tobulo balanso. Spektaklio istorija – visiškai atvira vaiko interpretacijoms, skatinanti išlaisvinti vaizduotę ir patikėti, kad galime kur kas daugiau, nei atrodo.

Neliks nuskriausti paaugliai

Kasmet festivalyje stengiamasi pristatyti bent vieną spektaklį, skirtą paaugliams. Šiemet tai – dokumentinis švedų monospektaklis "Lapkričio 20-oji", kalbantis apie tikrus, bauginančius 2006-ųjų įvykius Vokietijoje, jaunuoliui surengus ginkluotą išpuolį savo mokykloje.

Prieš kurdamas spektaklį, švedų dramaturgas analizavo tikrus šios tragedijos faktus, skaitė jaunuolio dienoraštį ir įrašus socialiniuose tinkluose, žiūrėjo vaizdo įrašą, kurį jis padarė prieš įžengdamas į mokyklą su ginklu. Tai pasakojimas apie patyčias, neapykantą mokyklai ir viską, kas galų gale privertė jauną žmogų žengti tokį siaubingą žingsnį. Sausio 18 d. rodomą spektaklį jo autoriai "Josephsson Theatre Company" rekomenduoja jaunimui nuo 15 m.

Kitokia edukacija

KITOKS’19 tęsia "Jaunųjų kritikų" programą ir festivalyje Lietuvos moksleivius kviečia atvirai diskutuoti apie jiems skirtą teatrą. Festivalio metu atrinktos moksleivių grupės stebės visus programos spektaklius ir turės galimybę juos aptarti su pedagogais ir pačiais kūrėjais.

Festivalyje taip pat vyks kūrybinės dirbtuvės "Tabu teatre vaikams", pasaulyje paplitusios po tarptautinės menininkų asociacijos "Small Size" atlikto tyrimo, kurio metu Šiaurės šalių ir Pietų Amerikos menininkai eksperimentavo su temomis, kurios vaikų teatre dažnai lieka nepaminėtos, su vaikais jomis tiesiog nekalbama. Tyrimo dalyviai bandė atsakyti į klausimą, kur yra temų ribos teatre vaikams ir kokie jame vyrauja tabu. Tokius klausimus nagrinės ir festivalyje vyksiančių kūrybinių dirbtuvių dalyviai – aktoriai, režisieriai, dramaturgai, scenografai ir teatro mokytojai.

Dalyviai susitiks su Vilniaus M.Biržiškos mokyklos mokiniais, diskutuos įvairiomis tabu temomis ir pakvies mokinius į baigiamąjį renginį, kuriame bus pristatyti seminaro rezultatai. Edukacinius užsiėmimus ves menininkas ir pedagogas Jorge Padinas, kuriam juos jau teko vesti Kuboje, Danijoje ir Islandijoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių