Quantcast

Menininkai papuoš Vilniaus gatves ir pastatus

Pastoliai ir piešinys ant buvusio "Lietuvos" kino teatro jau atkreipė smalsių praeivių žvilgsnius. Netrukus juos patrauks dar keturios atviros miesto erdvės. Sostinėje prasideda pirmąkart Lietuvoje vykstantis gatvės meno festivalis – "Vilnius Street Art".

Kvies praeivius susimąstyti

"Lietuvos" kino teatras, Rotušė, Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), Šv. Jokūbo ligoninės ir pastato jaukioje Odminių gatvėje sienos taps naujo Sostinės dienų renginio – "Vilnius Street Art" – erdvėmis gatvės menui. Šiuos pastatus papuoš garsių Lietuvos ir užsienio menininkų darbai.

"Atvirose miesto erdvėse tapantiems menininkams vieta yra viena svarbiausių sąlygų kūrybai. Vilniaus gatvės meno festivalis siekia apleistiems ir reikšmingiems pastatams miesto centre suteikti papildomą krūvį, paveikti ir provokuoti, kad ilgesnį ar trumpesnį laiką išliksiantys gatvės meno darbai kviestų praeivius pamąstyti apie meną ir savo santykį su juo", – teigė festivalio organizatoriai.

Nors dauguma "Vilnius Street Art" festivalio darbų bus pristatyti tik pirmą rugsėjo savaitgalį, savo kūrinį ant "Lietuvos" kino teatro jau beveik baigė Malaizijoje gyvenantis lietuvis menininkas Ernestas Zacharevičius. Savo darbais daugelyje Pietryčių Azijos šalių išgarsėjęs menininkas yra gerai žinomas kaip vienas originaliausių ir įdomiausių pasaulio gatvės meno kūrėjų. Galutinę savo darbo ant "Lietuvos" kino teatro idėją jis laiko paslaptyje, iki kūrinys bus visiškai baigtas.

Išskirtiniai užsieniečių darbai

Pasak renginio organizatorių, gatvės meno festivalis kalbės apie Vilnių kaip menui atvirą miestą. Siekiant pabrėžti miesto ir meno ryšį, ant vienos Rotušės kolonos tarptautinė menininkų komanda "Upperstudio" – italas Sebastiano Maiolino ir gruzinas Ivanė Ksnelašvili – ruošia originalų projektą. Šią simbolinę instaliaciją vilniečiai ir miesto svečiai išvys rugsėjo 7 d.
Penkių skulptūrų kompoziciją ant ŠMC pastato stogo kurs pasaulinio garso amerikiečių menininkas Markas Jenkinsas – geriausiai žinomas kaip įvairių skulptūrinių instaliacijų gatvėse autorius. Jo darbų galima rasti didžiausiose galerijose nuo Maskvos iki Rio de Žaneiro gatvių, ypač gimtosiose JAV, kur jis šiuo metu gyvena ir kuria su kolege Sandra Fernandez.

Pažvelgus į provokuojančius ir tikroviškus M.Jenkinso darbus nekyla klausimų, kodėl žmonės dažnai skuba rinkti pagalbos numerį 911.

"Gyvenimas pilnas įvairiausių dalykų ir geras menas turėtų būti to atspindys, kaip baseinas, pilnas vandens. Jis viską parodo kiek kitaip. Žinoma, galėčiau kurti tik juokingus, linksmus dalykus, bet tada nenorėčiau karjeros daryti kaip menininkas. Galbūt galėčiau kaip klounas, pučiantis vaikams balionus. Bet vėlgi, klounai kur kas labiau kelia šiurpą nei mano skulptūros", – į klausimą, kodėl jo darbuose daug neigiamo atspalvio, susijusio su mirtimi, atsakė M.Jenkinsas.

Jo kūrinį ant ŠMC pastato stogo bus galima išvysti rugsėjo 8 d.

Paneigs vyraujančią nuomonę

Šiemet į "Vilnius Street Art" festivalį pakviesti ir du jauni jau pripažinti lietuvių gatvės meno atstovai – Antanas Dubra ir Jurgis Tarabilda.

A.Dubra pristatys kūrinį ant Šv. Jokūbo ligoninės sienos (iš J.Tumo-Vaižganto gatvės pusės), o J.Tarabilda kurs ant tuščios sienos Odminių gatvėje.

"Labai nemėgstu kalbėti apie savo darbus, stengiuosi, kad darbai kalbėtų patys. Taip pat palieku daug vietos paties žiūrovo interpretacijoms. Bet jei labai trumpai, savo piešinyje ironizuodamas vaizduosiu savo požiūriu labiausiai nuo jaunimo kartos nutolusį žmogų, atkreipdamas dėmesį į visuomenėje vyraujančią nuomonę, kad piešinys ant sienos – tai jaunų "chuliganų" darbas", – savo būsimą šedevrą apibūdino J.Tarabilda.

Jaunojo menininko nuomone, užbaigtas paveikslas yra ne tada, kai užtepamas paskutinis potėpis ar padedamas parašas. Tada jis esą tik prasideda.

"Todėl publikos, aplinkos reakcija yra tai, kas suteikia kūriniui vertę ir reikšmę. Menas gatvėje tuo ir žavi mane, kad tai yra nuolatinis kūrinio ryšys su žiūrovu. Kita vertus, miestas įgauna daugiau gyvybės, spalvų", – apie gatvės meną kalbėjo J.Tarabilda.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių