Klaipėdos fotografijos galerijoje – R.Pačėsos darbai

Pirmąsyk Klaipėdoje bus eksponuojami vieno pirmųjų postmodernizmo atstovų mūsų šalyje, įtvirtinusių fragmentišką požiūrį į pasaulį, fotomenininko Remigijaus Pačėsos kūriniai.

R.Pačėsa buvo vadinamojo Vilniaus fotografijos mokyklos ketvertuko narys. Su žinomais fotomenininkais Algirdu Šeškumi, Alfonsu Budvyčiu ir Vytautu Balčyčiu devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis įnešė daug gaivaus vėjo į tuo metu vyravusias reportažinės fotografijos tendencijas Lietuvoje. Šių jaunų menininkų dėka šalies fotografijos mene tuomet įvyko lūžis, imta vertinti kitokią kūrybą - minimalistinę, atsisakančią ekspresyvumo, naudojančią mėgėjiškumo imitacijas.

Kaip akcentavo menotyrininkė Laimutė Kraukšlienė, R.Pačėsos minimalistinė kūryba buvo išskirtinė sovietmečiu - jai pasirinkti kasdienybės objektai tarsi laiko ženklai subtiliai perteikė nykų „sovietmetį“. Autorių galima laikyti vienu pirmųjų postmodernizmo atstovų Lietuvoje - jo kūrybai būdingas ekspresyvumo atsisakymas, formų ir priemonių saikingumas, fragmentiškas požiūris į pasaulį.

R.Pačėsa - sudėtingo likimo menininkas. Jis 1955-aisiais gimė Marijampolėje, ten mokėsi, vėliau išvažiavo į Vilnių, kur praleido daugiau kaip tris dešimtmečius. Kuo tik jis neužsiėmė - „Lėlės“ teatrui iš medžio drožė avinus ir arklius, gamino odinius diržus, dirbo statybose. Prieš kelerius metus sugrįžo į gimtinę ir po ilgos pertraukos vėl ėmė fotografuoti. Kaip - matyti jo darbų parodoje „Šešėlis rodo šviesą“, kuri penktadienį bus pristatyta Klaipėdoje.

“Šiandien R.Pačėsos kūryba kiek pakitusi, bet ne iš esmės - fotografija ir liko minimalistinė. Peizažas ne toks skurdus, bet „sulopyto“ kelio, sujauktos stadiono „žolės“ (sintetinės dangos) jis negali nefotografuoti. Išlikusi begalinės erdvės, tokios ramios ir didingos, fiksacija. Jis neieško žmogaus, bet fotografijose atsirado spalva. Ji naikina monotoniją, tačiau tylos ir pauzių, subjektyvaus vienatvės ir egzistencijos pojūčio - daug. Šešėliai, sienos, tvoros, stulpai - svarbūs objektai menininkui ir šiandien. Jam svarbūs ir debesys, dangaus erdvė”, - pastebėjo menotyrininkė.

Kūrybai R.Pačėsa dabar skiria daug laiko ir dėmesio - fotoaparatą visuomet nešiojasi, „savojo“ kadro tebeieško.

R.Pačėsos fotografijų parodos „Šešėlis rodo šviesą“ pristatymas - rugpjūčio 28-ąją 18 val. Klaipėdos fotografijos galerijoje (Tomo g. 7), kur ji veiks iki rugsėjo 22-osios.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių