Quantcast

50-ajai Jūros šventei – 50-oji paroda ir staigmena

Sklidiną gyvenimo džiaugsmo ir meilės parodą 50-ajai Jūros šventei paruošė ir penktadienį uostamiestyje atidarys vilniečiai dailininkai Nomeda Marčėnaitė ir Marius Jonutis. Gražus sutapimas - tai 50-oji šios poros paroda ir pirmoji - Klaipėdos Baroti galerijoje. Dar smagiau, kad prie jų prisijungs dar vienas vilnietis - skulptorius Danas Aleksa, kurio kūrinys - savotiška staigmena. Jis peržengs galerijos erdves ir bus eksponuojamas lauke - kiekvienas galės jį ne tik bet kada pamatyti, bet ir paliesti.

Kad nebūtų nuobodu

Plačiai šalyje žinomi menininkai N.Marčėnaitė ir M.Jonutis savo ryškiaspalvę keramikos, tapybos ir skulptūrų ekspoziciją taip ir pavadino - „Nr.50“.

„Štai jau šioks toks jubiliejus - 50-oji paroda kartu nuo 1990-ųjų. O atrodo - vis dar tik pradžia, dar normaliai įsibėgėti nebuvo laiko, gal kada nors... - šypsojosi Marius prieš vernisažą, pasakodamas, ką atveš į uostamiestį. - Ir vėl nieko novatoriško, revoliucingo, tik nauji, šiemet sukurti paveikslai - keraminiai, drobiniai, mediniai, kelios lyg ir skulptūros. Tiesiog mūsų gyvenimas, mintys, svajonės ir juodas darbas šiemet. O padarytus darbus reikia rodyti - profesija tokia. Ir žodis „paroda“ angliškai ekshibiciją reiškia. Labiausiai tikimės, kad žiūrovui nebus nuobodu, visa kita mes sau atleisime. Todėl ačiū tiems, kurie mus kviečiasi, o mes su džiaugsmu važiuojame štai pirmąkart į kolegos Isroildžono Baročio galeriją Klaipėdoje“.

Nomeda apie savo paveikslus kalbėjo kaip apie gyvą būtybę, gyvenančią juose: „Ji balta, be jokių grožybių, išlukštenta iš suknelių, ne Venera, bet labai graži. Tai moteris, keliaujanti iš vieno mano paveikslo į kitą. Ji laiminga, drąsi, kenčianti, kartais pasiklydusi, mylinti ir stipri, priklausoma ir gležna. Pažįstu tą moterį. O tu?..”

Skulptorių įkvėpė pastatas

Trapiam meno grožiui čia pat tam tikra prasme oponuos D.Aleksos skulptūra.

Jos autorius - jaunosios kartos skulptorius. Gimė 1971-aisiais Vilniuje, 1997 metais Dailės akademijoje baigė skulptūros specialybės studijas, gyvena ir dirba sostinėje. Jau spėjo savo kūrinius pristatyti keliose bendrose parodose ir surengė vieną autorinę.

„Savo darbais bandau oponuoti viešajai nuomonei aktualiais klausimais, - sakė menininkas. - Į įprastus reiškinius bandau pažvelgti netikėtu rakursu, atskleisti požiūrio į dvasines, estetines vertybes paviršutiniškumą. Esu ištikimas skulptūros disciplinai, tačiau formos plastikai didelio dėmesio neteikiu. Skulptūrą matau ne kaip savitikslę formos paiešką, o kaip informacijos, idėjos perteikimo priemonę. Formos plastiškumą padiktuoja kūrinio koncepcija, taip pat pasirinkta medžiaga - metalas, medis, betonas, plastmasė, popierius, stiklas. Pirmenybę teikiu kūrinio idėjai. Taip pat labai svarbi eksponavimo aplinka, kontekstas. Visada stengiuosi atskleisti ryšį tarp savojo kūrinio ir aplinkos, todėl dalį skulptūrų esu eksponavęs tokiose erdvėse kaip sporto muziejus, buvęs baldų fabrikas. Šios parodos metu skulptūra stovės šalia pastato, kurio išvaizda ir istorija buvo pagrindinis įkvėpimo šaltinis.”

Vertybių kaitos akivaizdoje

Dano skulptūra „G141K1” bus įkurdinta lauke ant žolės prie Baroti galerijos. Ji žaismingai antrins pačios galerijos pastato išvaizdai. Ne atsitiktinai. Juk G141K1 - tai statinio, kuriame įsikūrusi Baroti galerija, kodas. Jis pastatytas XVIII a. pab. - XIX a. pr. ir buvo naudojamas kaip sandėlis. Šiuo metu šis namas - Valstybės saugomas kultūros paveldo objektas.

„Pastatą paversdamas konteineriu, bandau susieti jo praeitį su dabartimi. Šiuo darbu apmąstau vertybių kaitą, požiūrį į estetines vertybes ir jų pozicijas komercializuotoje aplinkoje”, - paaiškino autorius.

Vilniečių trijulė savo kūrinius pristatys liepos 31-ąją 17 val. Baroti galerijoje (Aukštoji g. 1). Paroda veiks iki rugpjūčio 20-osios.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių