Septyni patarimai, kaip prižiūrėti valytuvus

 • Teksto dydis:

Žmonės vis dažniau linksta automobilio priežiūrą patikėti specialistams – kai kurių detalių keitimas ar remontas tapo gerokai sudėtingesnis.

Vis dėlto tam tikras dalis ar detales, pavyzdžiui, valytuvus, pakeisti tebegali kiekvienas. Kad ir kaip būtų, vairuotojai juos keisti neretai delsia, nors valytuvų galima įsigyti daugelyje degalinių, jie pigūs, o įtaka eismo saugumu ir komfortui – neišmatuojamai didelė.

Kodėl apskritai reikia keisti valytuvus ir kokią įtaką jie turi vairavimui? Žemiau – septyni faktai, kuriuos reikėtų žinoti apie šios nebrangios, tačiau svarbios detalės eksploataciją.

Naudinga informacija

1. Reikia keisti laiku

Valytuvų nusidėvėjimo negalima matuoti pagal prekės ženklą, automobilio priekinio stiklo amžių ar kitą kriterijų. Šią detalę reikėtų keisti ne pamačius subraižytą stiklą ar išgirdus cypimą valytuvams veikiant – tokie požymiai liudija, kad gumelės visiškai susidėvėjusios ir jas keisti jau vėluojama.

Valytuvus rekomenduojama keisti maždaug kas pusmetį, o jeigu važinėjama rečiau – kas metus. Tiesa, kokybiški ir tinkamai prižiūrimi valytuvai gali likti funkcionalūs ir ilgiau. Jeigu pastebėjote, kad valytuvai veikia ne taip efektyviai, kaip prieš kelias savaites, verčiau juos pakeiskite – vadinasi, jų guma jau prarado svarbiausias savo savybes ir toliau naudojant gali pradėti braižyti stiklą.

2. Reikia prižiūrėti

"Jei nusipirksi "Bosch" ar "Champion", važiuosi porą metų, jeigu pigius kiniškus – keisti reiks kasmet", – daugeliui vairuotojų tai girdėta frazė. Tačiau specialistai paneigia šį mitą. Universalus valytuvų keitimo terminas neegzistuoja – jį nustatyti įmanoma  kiekvienam atskirai, įvertinus nuvažiuojamą atstumą ir kitus parametrus. Galbūt vienas žmogus ledus ant apšalusio stiklo gramdikliu nudaužo, o kitas iškart šluoja valytuvais – tai labai sutrumpina pastarųjų naudojimo laiką. Automobilio laikymas saulėkaitoje gumų ilgaamžiškumo irgi nedidina.

Pasak specialistų, netausojant net ir patys kokybiškiausi valytuvai po pusmečio gali tapti nebetinkami naudoti, o tvarkingai eksploatuojami prastos kokybės kiniški išliks patenkinamos būklės ir daugiau nei metus.

3. Kokybei įtaką daro langų plovimo skystis

Valytuvų gumų ilgaamžiškumui didelės įtakos turi naudojamas langų plovimo skystis. Vieni jų (paprastai – patys pigiausi) yra labiau kenksmingi gumoms, nes jas graužia, o kiti – beveik negadina. Langų plovimo skystis turi įtakos ne tik valytuvų, bet ir kitų guminių detalių ilgaamžiškumui – priekinis stiklas, durelės, daug kitų detalių yra aptraukti guma.

Po ilgesnės kelionės greitkelyje net ir pats geriausias langų plovimo skystis gali nenuvalyti ant stiklo priskretusių vabzdžių liekanų, tad rekomenduojama sustoti degalinėje ir pasinaudoti daugelyje jų esančia priekinio stiklo plovimo įranga – kibirėliu su šluotele.

4. Geriausias laikas keisti – prieš vasaros sezoną

Automobilį naudojant vidutiniškai – per metus nuvažiuojant 20–30 tūkst. km ir valytuvus prižiūrint, juos keisti reikėtų kartą per metus. Geriausia – pavasarį ar tik prasidėjus vasarai. Žiemą valytuvai dėvisi labiausiai, nes reikia nuvalyti daug purvo ir sniego, gumelės kartais trinasi į aštrų ledą. Vasarą eksploatacija paprastesnė, todėl gumelės susidėvi mažiau ir naujais puikios būklės valytuvais naudotis galima ilgesnį laiką.

5. Nepamirškite galinio valytuvo

Priekinius valytuvus anksčiau ar vėliau keičia visi, tačiau ar taip pat dažnai reikia keisti ir galinį? Jis naudojamas mažiau, tad ir keisti reikėtų kur kas rečiau. Vis dėlto kartkartėmis reikėtų galinio stiklo valytuvui duoti darbo nuvalant užpurkštą langų plovimo skystį. Galinis stiklas labiau nei priekinis pasidengia purvu, todėl, naudojant šį valytuvą tik retomis progomis, jis gali stiklą subraižyti. Galinio stiklo valytuvo keisti nebūtina, kol jis nesusidėvi. O tai, naudojant ne ypač dažnai, nutinka per kelerius metus.

6. Įtaka matomumui – tiesiog neišmatuojama

Nusidėvėję valytuvai ne tik nebenuvalo stiklo, bet ir jį braižo. O tai turi didžiulę įtaką matomumui – vienam pagrindinių saugaus eismo elementų. Be to, panaikinti stiklo subraižymus paprastai nebeįmanoma – vadinamieji voratinkliai ant jo atsiranda visam laikui. Jie labai apsunkina matomumą saulėtomis dienomis.

7. Išsirinkti galima žinant automobilį

Norint įsigyti naujus valytuvus, į automobilių detalių parduotuvę nereikia nešti jau turimų susidėvėjusių ar jų išmatuoti. Užtenka tik žinoti savo automobilio markę, modelį, kartais – modifikaciją (sedanas, universalas ir pan.) ir pagaminimo metus. Beje, taip daryti yra netgi saugiau – jei pirkote naudotą automobilį, ant jo buvęs savininkas galėjo uždėti netinkamus valytuvus. Rinkdamiesi naujus pagal esamų ilgį, vėl nupirktumėte netinkamus, kurie valytų blogai. Taigi, tiek pasirinkimas, tiek atidi priežiūra, reguliarus būklės įvertinimas – tai, kas leis važiuoti ir komfortiškiau, ir saugiau.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių