Nacionalinis prieigos punktas – viskas, ko gali prireikti

 • Teksto dydis:

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) sukūrė Nacionalinį prieigos punktą (NPP). Kas tai?

Naudinga informacija

NPP suteikia galimybę nemokamai ir vienoje vietoje gauti viešojo transporto, eismo intensyvumo, kelių oro sąlygų stotelių, eismo ribojimo, elektromobilių įkrovimo stotelių, taip pat kelio dangų, apmokestinamų kelių ruožų, eismo saugos, greičio kontrolės duomenis ir informaciją apie darbus keliuose.

Anot LAKD vadovo Remigijaus Lipkevičiaus, atviri ir skirtingais formatais teikiami duomenys gali pasitarnauti įvairių sričių vystymui – kuriant mobiliąsias programėles, informacijos analizės priemones, virtualiuosius žemėlapius ar diegiant kitas paslaugas.

Siekiant sukurti bendrą Europos transporto duomenų erdvę, dauguma ES valstybių narių steigia savo nacionalinius prieigos punktus ("National Access Point"), kurie suteikia unifikuotų, su kelių infrastruktūra ir transportu susijusių, duomenų prieigą, lengvą keitimąsi jais su kitų šalių vartotojais.

Unifikuota sistema

Dar 2018-aisiais LAKD su Europos Komisija (EK) pasirašė susitarimą dėl paramos programai, kuriant bendras ES multimodalinių kelionių informacines paslaugas TEN-T tinkle.

Vadovaujantis šia programa, viešojo transporto duomenys būtų prieinami suderintu Europos duomenų formatu per NPP.

Įgyvendinus projektą buvo atliktas viešojo transporto duomenų konvertavimas į ES patvirtintą NeTEx standartą, kuris užtikrina unifikuotą viešojo transporto duomenų teikimą per NPP suinteresuotoms šalims ir galimybes šiuo formatu priimti viešojo transporto duomenis iš viešojo transporto paslaugas teikiančių subjektų.

Tai ne tik palengvina viešojo transporto kelionių duomenų informacinės sistemos VINTRA duomenų atidavimą trečiosioms šalims, bet ir suteikia galimybę į VINTRA sistemą integruoti vežėjų, turinčių NeTEx standartą, duomenis.

Atvers rinkinius

Be to, bendradarbiaudama su Informacinės visuomenės plėtros komitetu, įgyvendinant iš ES struktūrinių fondų lėšų finansuojamą projektą "Atvirų duomenų platformos, įgalinančios efektyvų viešojo sektoriaus informacijos pakartotinį panaudojimą verslui, ir jos valdymo įrankių sukūrimas", LKAD iki 2023 m. kovo 1 d. įsipareigojo atvirų duomenų portale teikti ir savo valdomus duomenis.

Lietuvos atvirų duomenų portale planuojama atverti jau NPP teikiamus ir papildomus duomenų rinkinius, tokius kaip kelių priežiūros sąmatų, kelių turto vertės, nusidėvėjimų finansiniai ir kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo duomenys.

Atvirais formatais pateikti duomenys be papildomo apdorojimo bus nuskaitomi informacinių technologijų priemonėmis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių