Teismas: „Maxima LT“ įmonei valstybė turi grąžinti daugiau nei 1 mln. eurų

 • Teksto dydis:

Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT) pernai neteisėtu pripažinus „Maxima LT“ kontroliuojamos bendrovės „Vatubela“ ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) sandorį dėl valstybinės žemės sklypo pardavimo Vilniuje, Sporto gatvėje, Lietuvos apeliacinis teismas pritaikė restituciją ir nurodė grąžinti sklypą valstybei.

Pastaroji turės sumokėti įmonei 912 tūkst. eurų už sklypą, 120 tūkst. eurų kompensaciją ir 5 proc. metines palūkanas nuo šių sumų nuo kovo 2 dienos, kai priimtas teismo sprendimas, iki visiško jo įvykdymo.

„Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad šioje byloje restitucijos taikymas atitinka visas įstatyme nustatytas sąlygas – tai teisėtas nuosavybės teisės ribojimo pagrindas, nes nustatytas valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sandorio prieštaravimas imperatyvioms teisės normoms“, – pirmadienį pranešė Apeliacinis teismas.

Teismas taip pat pažymėjo, kad „Vatubela“ nebuvo sąžininga, nes siekdama įsigyti valstybinės žemės sklypą nuo pat pradžių žinojo, jog jame esančio statinio nenaudos pagal tiesioginę paskirtį, nutylėjo aplinkybes dėl planuojamo statinio griovimo ir restorano baigtumo, todėl nėra aplinkybių, dėl kurių restitucijos būdas galėtų būti pakeistas arba apskritai netaikomas.

Nustatytas valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sandorio prieštaravimas imperatyvioms teisės normoms.

Tačiau Apeliacinis teismas įvertinęs šio sklypo vidutinės rinkos vertės padidėjimą bei atsižvelgęs į aplinkybę, kad sklype galima atkurti nuosavybės teises natūra, įmonei priteisė 120 tūkst. eurų kompensaciją už žemės praradimą.

„Vatubela“ Vilniuje, Sporto gatvėje, esantį valstybinės žemės sklypą ne aukcione už 912,3 tūkst. įsigijo 2015 metų rugsėjį.

Pernai lapkričio 15 dieną LAT panaikino verslui palankią Apeliacinio teismo 2021 metų lapkritį priimtą nutartį – tuomet teismas atmetė viešąjį interesą ginančio prokuroro reikalavimą pripažinti žemės pirkimo–pardavimo sutartį negaliojančia bei taikyti restituciją. LAT taip pat panaikino Apeliacinio teismo sprendimą nereikalauti restitucijos ir šią bylos dalį perdavė jam nagrinėti iš naujo.

Vilniaus apygardos prokuratūra siekė, kad negaliojančia būtų pripažinta sutartis ir pritaikyta restitucija jį grąžinant valstybei, o įmonei sumokant 912,3 tūkst. eurų.

Vilniaus apygardos teismas 2019 metų liepą tokį prokuroro ieškinį patenkino visiškai – įpareigojo „Vatubelos“ ir NŽT sandorį nutraukti, o turtą grąžinti valstybei. Pasak teismo, sklype esanti aikštelė neturi aiškios funkcinės priklausomybės ar apibrėžto naudojimo, nėra įregistruota Nekilnojamojo turto registre, todėl ji nesuteikia teisės į sklypo nuomą ar pardavimą lengvatine tvarka.

„Vatubela“ nesutiko su pirmosios instancijos teismo sprendimu taikyti restituciją natūra, kadangi, pasak įmonės, pritaikyta restitucija yra neproporcinga priemonė, nepagrįstai bloginanti jos padėtį, pažeidžianti jos teisėtus lūkesčius, o valstybės padėtis, ją pritaikius esą nesąžiningai pagerėtų.

Apeliacinis teismas 2020 metais atmetė prokurorų pretenzijas ir nutarė, kad įmonės ir NŽT sandoris, leidžiantis disponuoti 0,25 ha ploto sklypu Sporto g. 16, yra teisėtas.

„Vatubela“ skype planavo plėtoti biurų, gyvenamųjų bei komercinių patalpų kompleksą. 2019-ųjų pabaigoje įmonė greta valdytus penkis sklypus perleido NT plėtros bendrovei „Galio group“. Pastaroji skelbė juose planuojanti statyti daugiabučius ir investuoti 30 mln. eurų.

„Vatubelą“ iki 2020-ųjų ją valdė Nyderlandų bendrovė „Lincoln Land Erste“, rodo Registrų centro duomenys.

„Maxima LT“ ir „Galio group“ yra susijusios per akcininkus.

Apeliacinio teismo sprendimas įsiteisėja jo priėmimo dieną, tačiau per tris mėnesius gali būti skundžiamas LAT.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių