Teismas: IAE radioaktyvaus vario metalo laužo aukcionas – negaliojantis

Lietuvos apeliacinis teismas radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto vario metalo laužo pirkimo-pardavimo sutartį ir su jos vykdymu susijusius papildomus susitarimus pripažino negaliojančiais.

Ketvirtadienį Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė sprendimą civilinėje byloje pagal ieškovų Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ir valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės, trečiųjų asmenų apeliacinius skundus dėl Panevėžio apygardos teismo 2021 m. gegužės 27 d. sprendimo, kuriuo Elektrinės 2014 m. rugpjūčio 11 d. vykdytas radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto vario metalo laužo aukcionas pripažintas negaliojančiu.

Lietuvos apeliacinis teismas pripažino negaliojančiais sutartį, kurią po įvykusio radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto vario metalo laužo aukciono sudarė Elektrinė ir atsakovė Vokietijos bendrovė „Sypra GmbH“, ir vėlesnius papildomus susitarimus bei nusprendė taikyti vienašalę restituciją – iš atsakovės Elektrinei priteisė 89 237,51 Eur.

Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad aukciono laimėtojas buvo išrinktas pažeidžiant imperatyvias Konkurencijos įstatymo nuostatas, kadangi aukciono dalyvės UAB „Norvesta“ ir Vokietijos bendrovė „Sypra GmbH“, dalyvaudamos aukcione, buvo sudariusios konkurencijos teisės draudžiamą susitarimą dėl kainos nustatymo. Be to, Vokietijos bendrovei „Sypra GmbH“ laimėjus aukcioną, buvo neleistinai pakoreguotos turto perleidimo sąlygos, nes laimėtojai buvo suteikta galimybė, negavus atitinkamų leidimų išvežti radioaktyviosiomis medžiagomis užterštą metalo laužą, pasiūlyti alternatyvų sutarties vykdymo būdą ir išvalyti aukcione įgytą radioaktyviosiomis medžiagomis užterštą metalo laužą Elektrinės patalpose.

Apeliacinės instancijos teismas sutiko su apygardos teismu, kad Elektrinės ir atsakovės sudaryta sutartis ir papildomi susitarimai prieštarauja imperatyvioms Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo nuostatoms, viešajai tvarkai ir gerai moralei, tačiau apygardos teismo priimtas sprendimas išsaugoti šiuos sandorius ir netaikyti restitucijos yra nepagrįstas, nes neįrodyta, kad būtent toks sprendimas geriausiai užtikrins viešąjį interesą.

Šiuo metu atsakovei yra perleista tik 157 tonos vario metalo laužo iš 2 tūkst. tonų, likusi dalis priklauso Elektrinei. Palikus galioti sutartį ir jos susitarimus, visas likęs dar neperduotas vario metalo laužas turėtų būti perleistas atsakovei, nesąžiningai laimėjusiai aukcioną, ir negalėtų būti parduotas paskelbus naują aukcioną, kuris būtų vykdomas nepažeidžiant imperatyvių teisės aktų nuostatų ir sąžiningos konkurencijos sąlygų.

Lietuvos apeliacinio teismo priimtas sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną, tačiau per tris mėnesius nuo įsiteisėjimo gali būti skundžiamas kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių