LVAT: Energetikos tinklų institutas neatitinka nacionalinio saugumo interesų

Kinijos akcininkų valdomai bendrovei Energetikos tinklų institutas (ETI) galutinai nepavyko panaikinti jai nepalankių vyriausybinės komisijos ir Vyriausybės nutarimų, lėmusių elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ sprendimą atmesti įmonės pasiūlymą Lentvario transformatorių pastotės 110 kV skirstyklos rekonstrukcijos konkurse.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį paliko galioti nepakeistą bendrovei nepalankų Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, BNS informavo teismo atstovė Neringa Lukoševičienė.

„Pirmosios instancijos teismas pareiškėjo (ETI – BNS) skundą atmetė, apeliacinės instancijos teismas pirmosios instancijos teismo sprendimą paliko nepakeistą“, – BNS sakė LVAT atstovė. 

Pasak jos, ETI teismo prašė panaikinti pernai gegužės 13 dieną priimtą vyriausybinės strateginių įmonių sandorius tikrinančios komisijos išvadą, kad bendrovė neatitinka nacionalinio saugumo interesų, bei tai patvirtinantį birželio 7 dienos  Vyriausybės nutarimą. Bendrovė, be kita ko, prašė LVAT kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis ištirtų, ar konkrečios Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo nuostatos neprieštarauja Konstitucijai.

Pasak teismo atstovės, Vyriausybė pripažino, kad sandoris su Energetikos tinklų institutu, kurį įgyvendinant būtų suteikta prieiga prie svarbių valstybės saugumui ryšių ir informacinių sistemų, neatitinka nacionalinio saugumo interesų. 

ETI pernai Vilniaus apygardos teismui teigė, kad vyriausybinė komisija konstatavo, kad 91 proc. įmonės akcijų turi Kinijos valstybės valdoma bendrovė „North China Power Engineering“ (NCPE), kurios veikla atitinka Kinijos tikslus įsitvirtinti kitų šalių strateginiuose ūkio sektoriuose, be to, ji dalyvauja Astravo AE statyboje, o tai, komisijos teigimu, suponuoja tokios bendrovės nepatikimumą ir nelojalumą Lietuvos valstybei.

Konkursą  dėl Lentvario transformatorių pastotės 110 kV skirstyklos rekonstrukcijos „Litgrid“ paskelbė 2020 metų lapkritį, o ETI pasiūlymą atmetė pernai liepą. Su šio konkurso laimėtoju buvo numatyta pasirašyti 26 mėnesių trukmės sutartį. Darbus ketinta finansuoti iš Europos Regioninės plėtros fondo.

Vilniaus apygardos teismas pernai rugsėjį atmetė ETI prašymą panaikinti „Litgrid“ sprendimą pašalinti bendrovę iš konkurso. Teismas tuomet pabrėžė, kad net jeigu „Litgrid“ sprendimas būtų panaikintas ir ji turėtų iš naujo įvertinti ETI pasiūlymą, sutartis su institutu vis tiek negalės būti pasirašyta.

„Sutartis su ieškovu (ETI– BNS) nebus sudaryta dėl Vyriausybės nutarimo, kurio pasekmės reiškia imperatyvų draudimą atsakovui („Litgrid“ – BNS) sudaryti sutartį su ieškovu“, – teigė apygardos teismas.

ETI apskundė šią nutartį Lietuvos apeliaciniam teismui, kuris sprendimą priėmė šiemet vasarį, tačiau uždaruose posėdžiuose svarstyto ginčo nei „Litgrid“, nei teismas BNS nekomentavo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ką gi

Ką gi portretas
tereikia pažiūrėti kas laimi didžiąją dalį Litgrid skelbiamų konkursų ir bus aišku, kad tai yra konkurentų "šalinimas", o ne pavojus "nacionaliniams interesams". Didžiausias pavojus yra daugiausia konkursų laiminčiai įmonei.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių