- Valdas Pryšmantas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybės pasiūlymas paskirti Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ laikinąjį administratorių nekeičia įmonės plano šį savaitgalį stabdyti veiklą, teigia įmonės vadovas. Tačiau Rimantas Proscevičius sako, kad Seimui priėmus įstatymo pataisas ir paskyrus administratorių, tai leistų įmonei toliau minimaliai veikti ir išlaikyti darbo vietas.
Tuo metu bendrovės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas sako, kad valstybės siūlomas dėl Vakarų sankcijų suvaržytos įmonės gelbėjimo planas į visus klausimus neatsako.
„Kaip ir buvo skelbta, balandžio 10 dieną „Lifosa“ pilnai stabdo gamybinę veiklą. Laukiame Seimo tarptautinių sankcijų įstatymo pataisų priėmimo. Tai leistų įmonei toliau veikti minimaliu pajėgumu, būtų išlaikytos darbo vietos bei tinkamai sprendžiami aplinkosauginiai bei kiti saugos klausimai“, – ketvirtadienį BNS sakė „Lifosos“ generalinis direktorius R. Proscevičius.
Anot jo, iki balandžio 10-osios įmonei turėtų užtekti likusių žaliavų, iš kurių gaminamos diamonio fosfato trąšos.
R. Proscevičius LRT televizijai sakė, kad gamykla bus stabdoma sekmadienį anksti ryte išjungiant sieros rūgšties gamybos cechą, o įrengimai bus laikinai konservuojami.
„Sekmadienį, 6 valandą ryte, mes sustabdome paskutinį savo galingiausią Europoje sieros rūgšties cechą, jo gamybą ir pereiname į laikino konservavimo stadiją, įrengimai bus pašildomi, kadangi negalima jų visiškai atjungti“, – sakė R. Proscevičius.
Bendrovė tikisi gegužę vėl atnaujinti gamybą sumažintu pajėgumu ir gaminti du produktus – parengtame keturių mėnesių veiklos plane nurodoma, kad įmonė gali visiškai atsiriboti nuo sąsajų su Rusija ir Baltarusija.
„Mes visiškai atsijungę nuo Rusijos ir Baltarusijos, nuo žaliavų ir nuo produktų pardavimo, tiesiai eisime į galutinį klientą, pardavinėsime produktą ir į savo sąskaitą SEB banke gausime pinigus“, – LRT sakė R. Proscevičius.
Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų netiesioginiam savininkui Andrejui Melničenkai įšaldžius bendrovės sąskaitas jos veikla sutriko beveik prieš mėnesį.
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad sankcionuotų įmonių turtui valdyti Lietuvoje turėtų būti skiriamas laikinasis administratorius. Užsienio reikalų viceministras Raimundas Karoblis BNS anksčiau teigė, kad administratorius galėtų būti paskirtas iš karto, Seimui priėmus Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo pakeitimus, tai leistų įmonei toliau veikti.
„Lifosos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstas Šlama ketvirtadienį BNS sakė, jog tokia žinia vertinama optimistiškai, tačiau į visus klausimus neatsako.
„Ši žinia atsargaus optimizmo suteikia mums, darbuotojams. Atsargaus dėl to, kad bus, matyt, tam tikrų klausimų, kurie kils, kai praktiškai bus įgyvendintos tos normos, kai atsiras administratorius“, – kalbėjo K. Šlama.
„Mes pasirankiojame žinių iš informacinės erdvės ir matome, kad dauguma ES valstybių sprendžia tą patį klausimą, nes tokios praktikos nėra, ji dar tik formuojama“, – pridūrė jis.
Profesinės sąjungos pirmininko teigimu, labiausiai neramina galimi sprendimai dėl darbuotojų, kurių dalis gali būti atleista sumažinus gamybos pajėgumus: „Kokia apimti dirbsime, kiek tam reiks darbuotojų? Ką darysime su tais, kurių, kaip pasirodys, gali nereikėti?“
Penktadienį profesinės sąjungos nariai planuoja susitikti su darbdavio atstovais ir gauti atsakymus į šiuos klausimus.
K. Šlama ketvirtadienį patvirtino, jog įmonės darbuotojai kol kas neišleidžiami į prastovas.
„Dar nė vieno žmogaus prastovose nėra, vadovybės pozicija yra tokia, kad pagal galimybes išlaikyti žmones darbe. Gal kažkas susikeis vietomis, jeigu turi sukauptų kasmetinių atostogų, gal kapitalinis remontas bus paankstintas, gal jis atliekamas ne tokiu sparčiu tempu, kaip kiekvienais metais. Tokiu būdu galima siekti išlaikyti darbuotojų užimtumą“, – kalbėjo jis.
K. Šlamos teigimu, įprastai sezoninis remontas bendrovėje būdavo atliekamas gegužę ir užtrukdavo apie 10 dienų.
LRT jis sakė, kad sustabdžius gamybą 300-400 šimtus darbuotojų gali tekti leisti į prastovas, be to, jau vėluojama mokėti atlyginimus, kovą iš darbo išėjo apie 20 darbuotojų, o tai – didesnė nei įprastai jų kaita.
„Nėra masinio bėgimo, bet jis didesnis nei įprastai būdavo natūrali darbuotojų kaita“, – kalbėjo K. Šlama.
Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento atstovė Ineta Naktinienė BNS sakė, kad pranešimo apie grupės „Lifosos“ darbuotojų atleidimus tarnyba nėra gavusi.
Tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje kontroliuojanti URM anksčiau leido daryti išimtį ir atsiskaityti su darbuotojais bei mokėti už paslaugas, būtinas ir įmonės veiklai ir saugumui.
„Lifosoje“ dirba kiek daugiau nei 1 tūkst. darbuotojų, vidutinis jų atlyginimas, „Sodros“ duomenimis, viršija 2,4 tūkst. eurų.
100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. priklauso A. Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“. „EuroChem Group“ kovo 10 dieną pranešė, kad A. Melničenka nuo kovo 9 dienos atsistatydino iš jos direktorių valdybos, jis taip pat esą nebėra pagrindinis grupės naudos gavėjas.
„Lifosos“ finansų direktorė Regvita Ivanovienė kovo viduryje pranešė, kad A. Melničenka savo akcijas perrašė žmonai, tačiau įmonės akcininkų struktūra kol kas nepasikeitė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus viešbučiai už TV transliacijas be licencijos turi sumokėti 42 tūkst. eurų
Teismas įpareigojo sostinėje esančių viešbučių „Radisson Blu Hotel Lietuva“ Vilniuje ir „Best Western Vilnius“ valdytojus sumokėti 42 tūkst. eurų už pažeistas autorių teises – filmus, serialus ir televizij...
-
Neradus tinkamo kandidato vėl ieškoma Žemės ūkio duomenų centro vadovo
Neradus tinkamo kandidato iš naujo skelbiamas Žemės ūkio duomenų centro vadovo konkursas. ...
-
„Grindos“ vadovas A. Griškevičius palieka postą4
Vilniaus kelių ir gatvių, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, viešųjų miesto teritorijų priežiūros įmonės „Grinda“ vadovas Andrius Griškevičius palieka įmonę. ...
-
Rūšiuotojų planai prie Klaipėdos stringa?1
Kartą už pažeidimus jau išprašyta iš uostamiesčio bendrovė „Ekonovus“ puoselėjo planus įsirengti atliekų rūšiavimo aikštelę prie pat Klaipėdą žyminčio ženklo magistralėje. Tačiau sukilus Klaipėdo...
-
„Maximai“ paskelbus juokingai mažas kainas, pirkėjai plūstelėjo į parduotuves: prekes šluote šluoja44
Lietuviškam prekybos tinklui „Maxima“ rugsėjo pradžioje paskelbus „Anekdotas, o ne kaina“ pasiūlymą, šalies gyventojai suplūdo į parduotuves. Skaičiuojama, kad juokingai mažų kainų prekių per pirmąją savaitę ...
-
Inovatyvumu – tvarios ateities link
Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje prieš 30 metų pirmąja investuotoja tapo JAV kompanija „Philip Morris International“ (PMI). Šiandien šio fabriko Klaipėdoje gaminama produkcija pagal eksporto dalį – antra lietuv...
-
Pirkėjams sutaupyti padedančios programėlės „Lidl Plus“ II-asis gimtadienis: klientų laukia dovanos16
Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ tapo tokia įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi, kad sunku patikėti, jog jai – vos dveji. Rugsėjo 25 d. prasideda specialus, visą savaitę truksiantis, antrojo programėlės gimtadieni...
-
Netikėta: dauguma naujųjų „iPhone“ modelių kainuos pigiau nei pernai1
Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ pradeda išankstinę „iPhone 15“ telefonų prekybą. Paaiškėjo ir visų modelių kainos – dauguma jų mažesnės, nei praėjusiais metais išankstinėje prekyboje pard...
-
„Švyturio“ alaus someljė: kaip užkariaujamos teisėjų ir vartotojų širdys3
Klaipėdos alaus daryklos „Švyturys“ aludariai, pirmieji šalyje pristatę nealkoholinių alaus skonių paletę, šiemet turi lūkesčių tęsti pergalingus pasirodymus konkursuose – tarptautinėje arenoje ketinama varžyti...
-
V. Benkunskas ir G. Bakanas: modernus šilumos siurblys pigins energiją, mažins taršą3
Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ketvirtadienį oficialiai pradėjo didžiausio Baltijos šalyse beveik 9 megavatų (MW) galios šilumos siurblio statybas. ...