- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vienos didžiausių Europos investicinių kompanijų „Antin“ valdoma pirmaujanti Prancūzijos atsinaujinančios energetikos grupė „Idex“ pradeda veiklą Lietuvoje. Galutinai užbaigę sandorį, prancūzai įsigijo didžiausią nepriklausomą šilumos gamintoją „Danpower Baltic“, kuri nuo šiol veiks „Idex Baltic“ vardu.
Antradienį „Idex“ vadovai kompanijos veiklą ir investicinius planus pristatė energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui.
Prioritetas – žalioji energija
Pasak „Idex“ grupės prezidento Tjeri Franko de Preomono (Thierry Franck de Preaumont), daugiau nei 50 metų „Idex“ patirtis šilumos ir inovatyvios energetikos srityse leis sustiprinti atsinaujinančios energetikos plėtrą Lietuvoje.
„Planuojame ne tik efektyviai plėtoti esamus projektus kartu su savo partneriais, bet ir investuoti į naujus“, – pranešime žiniasklaidai teigia T. Frankas de Preomonas.
Sandoris dėl 90 proc. „Danpower Baltic“ akcijų įsigijimo įgyvendintas gavus Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos išvadą dėl „Idex“ atitikties nacionalinio saugumo interesams.
„Idex“ iš Vokietijos Hanoverio savivaldybės įmonės „Enercity“ valdomos kompanijos „Danpower“ įsigijo visas šios turėtas 50 proc. „Danpower Baltic“ akcijų. Vokiečių partneriai Lietuvoje – investicinė grupė „GECO Investicijos“ – pardavė 40 proc. akcijų ir liko su 10 proc. akcijų paketu. Sandorio vertė neatskleidžiama.
Pasak „Idex“ grupės prezidento, kompanijos stiprybė yra novatoriška, ekologiška ir vietiniais ištekliais pagrįsta energetika.
„Dalyvaujame energijos pokyčių procese, kurio tikslas – pereiti iš centralizuoto pasaulio į labiau decentralizuotą, nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių energijos išteklių. Šis sandoris yra svarbus „Idex“, siekiančiai ambicingo tikslo – tapti vienu iš pagrindinių atsinaujinančios energetikos rinkos dalyvių, teikiančiu žaliosios energijos gamybos ir susijusias paslaugas“, – sako T. Frankas de Preomonas.
Įsipareigojimai įgyvendinti
Per penkerius veiklos metus Vokietijos „Danpower“ kartu su partneriais Lietuvoje investavo apie 100 mln. eurų ir tapo didžiausiais nepriklausomais šilumos gamintojais, valdančiais šešias biokuro katilines bei vieną kogeneracinę jėgainę.
Pasak „Danpower“ finansų direktoriaus Burkhardo Fogelio (Burkhard Vogel), sprendimą parduoti verslą Lietuvoje nulėmė pasikeitusi pagrindinio akcininko – Vokietijos kompanijos „Enercity“ – verslo plėtros strategija.
„Galime didžiuotis, kad savo investicijomis ir patirtimi prisidėjome prie sąžiningos konkurencijos Lietuvos šilumos gamybos sektoriuje stiprinimo ir mažesnių kainų vartotojams. Tikime, kad ilgametė „Idex“ patirtis energetikos infrastruktūros projektuose bus naudinga siekiant šių tikslų ir toliau“, – teigia B. Fogelis.
„Danpower“ ir Energetikos ministerija yra pilnai įgyvendinusios savo įsipareigojimus pagal 2018 metais pasirašytą taikos sutartį, kuria buvo užbaigti ne vienerius metus trukę teisiniai ginčai dėl valstybės įsipareigojimų investuotojams.
Pagal taikos sutartį „Danpower“ atsisakė milijoninių ieškinių Lietuvai, o valstybė pasižadėjo laikytis savo ankstesnių įsipareigojimų dėl skatinamojo tarifo Kauno biokuro jėgainėje pagamintai žaliajai elektros energijai.
Lietuva – pasaulio investuotojų akiratyje
Lietuvoje investuojanti „Idex“ grupė yra pirmaujanti Prancūzijos integruotos energetikos infrastruktūros turto operatorė, valdoma vienos didžiausių Europoje investicinių kompanijų „Antin“.
Nuo 1963 metų veikianti grupė eksploatuoja 50 centralizuoto šilumos tiekimo ir aušinimo tinklų. Jai taip pat priklauso 160 biokuro katilinių, 16 energijos gamybos iš atliekų įrenginių bei platus energijos paslaugų teikimo sutarčių portfelis.
Grupėje dirba beveik 4 tūkst. specialistų, jos apyvarta 2018 metais siekė 929 mln. eurų. „Idex“ grupės būstinė įsikūrusi Paryžiuje.
Šiuo metu „Idex“ yra trečia pagal dydį centralizuoto šildymo sektoriaus operatorių Prancūzijoje, užimanti apie 10 proc. rinkos. Grupė planuoja turimą rinkos dalį iki 2030 metų padvigubinti.
Pagrindiniai „Idex“ konkurentai yra „Dalkia“ (rinkos dalis – 35 proc.) ir „Cofely“ (rinkos dalis – 45 proc.).
Praėjusiais metais „Idex“ Prancūzijoje tiektos šilumos ir vėsinimo apimtys siekė daugiau nei 5 teravatvalandes (TWh). Palyginimui, 2018 metais Lietuvos šilumos tiekimo įmonės į tinklus patiekė 7,59 TWh šiluminės energijos.
2018 metais „Idex“ grupę įsigijo viena didžiausių Europoje investicinių kompanijų „Antin Infrastructure Partners“, kuri valdo 9,3 mlrd. eurų vertės turtą. „Antin“ fondai kontroliuoja investicinius akcijų paketus energetikos ir aplinkos, telekomunikacijų, transporto, socialinės bei kitos infrastruktūros sektoriuose.
„GECO Investicijos“ yra lietuviško kapitalo įmonių grupė, kuri investuoja į atsinaujinančios energetikos projektus Baltijos ir Rytų Europos šalyse. Grupės akcininkai – investuotojas Artūras Rakauskas ir investicinė grupė „Žabolis ir partneriai“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ignalinos atominės elektrinės vadovas L. Baužys: noriu, kad jėgainėje nebūtų neskaidrių pirkimų
Ignalinos atominei elektrinei (IAE) pirmadienį pradėjęs vadovauti buvęs „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) keleivių vežimo bendrovės „LTG Link“ vadovas Linas Baužys sako, kad pagrindiniai jo principai yra skaidrumas, atskaitomybė ...
-
Mažeikių ir Sasnavos aerodromus siūloma įtraukti į strateginių įmonių sąrašą3
Į strateginę reikšmę turinčią infrastruktūrą siūloma įtraukti Pociūnų, Alytaus, Mažeikių bei Marijampolės Sasnavos aerodromus. ...
-
LRT taryba vėl bandys išrinkti generalinį direktorių1
Nacionalinio transliuotojo LRT taryba antradienį trečią kartą šiemet bandys išrinkti įstaigos generalinį direktorių. ...
-
„Citus“ ekspertai: didmiesčių būsto rinkas įkalino mažėjantis įperkamumas, nors kainos neaugo
Išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, trečią ketvirtį trijų didžiausių Lietuvos miestų pirminės būsto rinkos užbaigė su pavyzdiniu stabilumu. ...
-
Kauno viešasis transportas pasikeitė radikaliai: parkas naujesnis 2,5 karto20
Pagrindinis Kauno miesto keleivių vežėjas pastaruoju metu išgyvena tikrą renesansą – mieste kursuojantys autobusai ir troleibusai per keletą metų iš pagrindų atsinaujino, todėl su kiekviena diena užsitarnauja vis didesnį populiar...
-
„Stiklita“: nuo namų jaukumo iki kultūros objektų išsaugojimo
Šiais laikais be stiklo sunku įsivaizduoti kasdienį gyvenimą. Jis mus supa visur ir visada. Bendrovės „Stiklita“ tikslas – klientams atskleisti stiklo panaudojimo ir pritaikymo galimybes ir padėti kuo funkcionaliau ir esteti&scaro...
-
Kelionės lėktuvu gali apkarsti – Lietuvos oro uostai žada dar labiau griežtinti keleivių patikrą?
Dėl sustiprintų aviacijos saugumo ir patikros procedūrų Vilniaus oro uoste driekiantis eilėms, Lietuvos oro uostų (LTOU) vadovas Simonas Bartkus teigia, kad neseniai atliktas oro uosto saugumo auditas nėra pagrindinė procedūrų griežtinimo priežasti...
-
„Teleloto“ Aukso puodo laimėtoja tą pačią savaitę sužinojo, kad papilnės ir sąskaita, ir šeima8
Populiariausioje šalies loterijoje „Teleloto“ laimėtas jau 194-as Aukso puodas. Jis atiteko kaunietei Laimai, kurią pastaruoju metu geros žinios lanko viena po kitos. Tą pačią savaitę moteris sužinojo ir apie daugiau nei pusės milij...
-
L. Baužys pradėjo vadovauti Ignalinos AE8
Buvęs „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) keleivių vežimo bendrovės „LTG Link“ vadovas Linas Baužys pirmadienį pradėjo vadovauti valstybės valdomai Ignalinos atominei elektrinei (IAE). ...
-
„LTG Link“ vadovas L. Baužys nuo pirmadienio vadovaus Ignalinos AE13
„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) keleivių vežimo bendrovės „LTG Link“ vadovo kadenciją baigęs Linas Baužys palieka pareigas ir nuo pirmadienio vadovaus valstybės valdomai Ignalinos atominei elektrinei (IAE). ...