- Goda Vileikytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Statistikams skelbiant, kad 2022 metais Lietuvoje alkoholio suvartojimas krito 7,4 proc., Valstybės duomenų agentūros vadovė sako, kad šalis pagal šį rodiklį grįžo į ikipandeminį lygį. Tačiau Jūratė Petrauskienė pastebi, kad žmonės geria daugiau stipriųjų gėrimų.
„Tikrai matome, kad praėję metai, 2022-ieji, yra su pozityvu, matome mažėjimą per 0,9 gryno alkoholio litrų sumažėjimą, tai yra grįžome į priešpandeminį lygį, kai turime mažesnį vartojimą“, – antradienį spaudos konferencijoje teigė J. Petrauskienė.
Vis dėl to, jos teigimu, nors bendras suvartojamo alkoholio kiekis sumažėjo, gyventojai dažniau pradėjo rinktis stipriuosius gėrimus.
„Sumažėjo nestipraus alkoholio suvartojimas, alaus, vyno, šampano, bet ką mes matome, kad padidėjo stiprių alkoholinių gėrimų suvartojimas ir tai mes matome įtaką, kad nuo 2022-ų metų sausio pirmos dienos buvo pakeltas akcizo mokestis, tai tas lėmė mažesnį suvartojimą, bet išaugo stipresnių gėrimų vartojimas“, – sakė J. Petrauskienė.
Agentūros duomenimis, 2022 metais spiritinių gėrimų suvartojimas Lietuvoje sumažėjo 4,6 proc., o daugiausiai išgerto alaus – 10,8 proc.
Alaus mes suvartojame tikrai labai daug – jeigu turime aštuonias generalines prokuratūras, tai va tokio tūrio mes išgėrėme per praėjusius metus.
„Jeigu žiūrint bendroje struktūroje, tai alaus mes suvartojame tikrai labai daug – jeigu turime aštuonias generalines prokuratūras, tai va tokio tūrio mes išgėrėme per praėjusius metus“, – komentavo J. Petrauskienė.
Palyginti su kitomis šalimis, Lietuvoje alkoholio suvartojama itin daug, tačiau J. Petrauskienė pabrėžė, kad į statistinius duomenis reikėtų žiūrėti atsargiai – tarp šalių nėra bendros metodikos, o surinkta informacija turi paklaidų, todėl gauti duomenys negali būti lyginami.
„Kiekviena šalis atlieka alkoholio suvartojimą pagal skirtingą metodiką. Vienos pasirenka pagal pardavimus, kaip Lietuva, kitos šalys klausia gyventojų pačių ir tos metodikos yra labai skirtingos. (...) Jeigu gyventojų apklausos vyksta, tai gyventojas, kuo didesnė blogybė, tuo jis teigiamiau atsakys, kad jis nevartoja, nedaro“, – aiškino J. Petrauskienė.
„Turi būti lyginama pagal vienodas metodikas, o ne tai kad obuolį su kriauše pradedam lyginti. Taip, mes išgeriam daug, tai yra 11,2 litro, tai yra labai daug, bet kad lyginti su kitais, tai turėtume labai atsargiai žiūrėti. (...) Europoje turbūt tik latviai (daugiau išgeria – BNS), o pasaulyje mes rusus aplenkiam, bet todėl, kad skirtingos metodikos“, – teigė ji.
Pernai taip pat 100 proc. didėjo su tabaku susijusių gaminių (elektroninių cigarečių, nikotino gumų ir kt.) suvartojimas, o vien tabako gaminių – 9,6 proc.
„Mes stebim šitą naują poziciją nuo 2021 metų – jeigu 2021 metais buvo apie 50, tai dabar mes turim ir 100 procentų paaugimą, jis nėra didelis bendrame svoryje, bet mes matome, kaip tai viskas auga“, – sakė J. Petrauskienė.
Ji taip pat teigė, kad daugiausia su tabaku susijusių gaminių naudoja asmenys nuo 15 iki 17 metų: „Visi tie kiti gaminiai yra jaunesnėje amžiaus grupėje, kad tie gaminiai yra vartojami jaunesnės kartos, vyresnė karta – jie vis tiek pasilikę prie tabako gaminių“.
Bendrai tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusių prekių 2022 metais suvartota 17,2 proc. daugiau nei 2021 metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neradus tinkamo kandidato vėl ieškoma Žemės ūkio duomenų centro vadovo
Neradus tinkamo kandidato iš naujo skelbiamas Žemės ūkio duomenų centro vadovo konkursas. ...
-
„Grindos“ vadovas A. Griškevičius palieka postą4
Vilniaus kelių ir gatvių, lietaus nuotekų tinklų priežiūros ir plėtros, viešųjų miesto teritorijų priežiūros įmonės „Grinda“ vadovas Andrius Griškevičius palieka įmonę. ...
-
„Maximai“ paskelbus juokingai mažas kainas, pirkėjai plūstelėjo į parduotuves: prekes šluote šluoja33
Lietuviškam prekybos tinklui „Maxima“ rugsėjo pradžioje paskelbus „Anekdotas, o ne kaina“ pasiūlymą, šalies gyventojai suplūdo į parduotuves. Skaičiuojama, kad juokingai mažų kainų prekių per pirmąją savaitę ...
-
Inovatyvumu – tvarios ateities link
Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje prieš 30 metų pirmąja investuotoja tapo JAV kompanija „Philip Morris International“ (PMI). Šiandien šio fabriko Klaipėdoje gaminama produkcija pagal eksporto dalį – antra lietuv...
-
Netikėta: dauguma naujųjų „iPhone“ modelių kainuos pigiau nei pernai1
Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ pradeda išankstinę „iPhone 15“ telefonų prekybą. Paaiškėjo ir visų modelių kainos – dauguma jų mažesnės, nei praėjusiais metais išankstinėje prekyboje pard...
-
„Švyturio“ alaus someljė: kaip užkariaujamos teisėjų ir vartotojų širdys2
Klaipėdos alaus daryklos „Švyturys“ aludariai, pirmieji šalyje pristatę nealkoholinių alaus skonių paletę, šiemet turi lūkesčių tęsti pergalingus pasirodymus konkursuose – tarptautinėje arenoje ketinama varžyti...
-
V. Benkunskas ir G. Bakanas: modernus šilumos siurblys pigins energiją, mažins taršą3
Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) ketvirtadienį oficialiai pradėjo didžiausio Baltijos šalyse beveik 9 megavatų (MW) galios šilumos siurblio statybas. ...
-
Lietuviai „Teleloto“ išsidalino milijoną eurų: laimėtojai jau žino, kur išleis pinigus9
Dvi rugsėjo savaites besitęsusios „Teleloto“ Aukso puodo dalybos laimėtojais pavertė daugiau nei 2600 lietuvių. Sumas nuo 100 iki 100 tūkst. eurų susižėrę žaidėjai skuba atsiimti prizų – ir dalijasi viena už kitą įdomesnėmis ...
-
„Jozitai“ – blogos žinios: turės sumokėti šimtatūkstantinę baudą?9
Degalų prekybininkei bendrovei „Jozita“ nepavyko apskųsti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) liepą jai skirtos 95,5 tūkst. eurų baudos. ...
-
Lietuvos paštas į paštomatų plėtrą Latvijoje ir Estijoje investuos 4 mln. eurų1
Lietuvos paštas į paštomatų tinklą „LP Express“ Latvijoje ir Estijoje investuos daugiau negu 4 mln. eurų, o tinklą trijose Baltijos šalyse sudarys daugiau nei 700 paštomatų, trečiadienį pranešė Lietuvos p...