- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Lelijos“ fabrike kasdien pasiuvama 250 kostiuminių kelnių ir tiek pat švarkų. Tik adatas smaigsto ne darbuotojai, o įrenginiai, kuriems reikia daug elektros ir dujų, pasakojama LNK reportaže.
„Investuojam ne į gamybos vystymą, ne į kitus projektus, o į energetikos apmokėjimo kainas“, – sakė UAB „Lelija“ vadovė Genė Zaveckienė.
Rugsėjį už elektrą ir dujas fabrikas turėjo sumokėti 100 tūkst. eurų. Tai ne didžiausia šiais metais gauta sąskaita.
„Viskas daroma, kad įmonės taptų nemokios ir uždarytų gamybą. Tai – katastrofa“, – aiškino G. Zaveckienė.
Tuo tarpu. iš Lietuvoje besilankančių tarptautinių ekspertų pylėsi pagyros.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Tikrai nedaug šalių pavyko pasiekti tokių gerų rezultatų, kaip Lietuvai“, – tvirtino Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) vyriausiasis ekonomistas Alvaro Pereira.
Ekonomistas sakė, kad iš 38 EBPO šalių, per pastaruosius dešimt metų Lietuvos ekonomika augo bene sparčiausiai.
„Lietuva antroje vietoje po Airijos. Airija vertinama kaip keltų tigras, o Lietuva yra Baltijos tigras“, – tikino A. Pereira.
Tačiau iki šiol buvusi pavyzdžiu Baltijos regione, Lietuva neišvengs visą pasaulį apėmusios krizės. Anot EBPO prognozių, 2023 m. Lietuvos BVP augs 1,3 proc. Tai penkis kartus mažiau nei pernai. Ir tai viena optimistiškiausių prognozių.
„EBPO prognozės gali klysti, visai kaip daugelio kitų institucijų“, – sakė „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Darbuotojai gali pasidžiaugti sparčiu atlyginimų kilimu. Tiesa, infliacija jau stabdo pinigų perkamąją galią.
Lietuva antroje vietoje po Airijos. Airija vertinama kaip keltų tigras, o Lietuva yra Baltijos tigras.
EBPO ragina neskubėti dalinti pagalbos visiems, ją gauti turėtų tik pažeidžiamiausi ir tik trumpam laikui.
Niūri ateitis?
„Jeigu kam nors reikia žmonių, sakykim, darbuotojų, mes juos galim atiduoti. Tačiau manau, kad kiti turi ne geresnę situaciją“, – liūdnai ironizavo G. Zaveckienė.
„Neprisiimti ilgalaikių finansinių įsipareigojimų neturint aiškių tų įsipareigojimų finansavimo šaltinio“, – įspėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.
Tai viena labiausiai neįvertintų sisteminių problemų.
Su tokiu teiginiu sutinka ir tarptautiniai ekspertai. Lietuvos pajamos iš mokesčių itin mažos, EBPO šalių dugne. Ilgus metus Lietuva sulaukia kritikos, kad surenka per daug netiesioginių mokesčių, tokių, kuriuos sumokame pirkdami prekes, pavyzdžiui, PVM ir akcizų.
„Prioritetas mažinti mokesčius dirbantiesiems ir atitinkamai perkelti vis didesnę naštą turtui, ekologiniams mokesčiams“, – dalijosi Ž. Mauricas.
Mokesčių surinkimą pagerintų ir mažesnis lengvatų skaičius, bet kitų metų biudžete vyriausybė elgsis atvirkščiai, nesiūloma jokių naujų mokesčių. Tik verslas gaus PVM lengvatos pratęsimą.
„Tų lengvatų taikymas laikinai galbūt ir pateisinamas, bet labai svarbu to neužtęsti“, – patarė A. Pereira.
„Šiuo metu turime krizę, todėl sunku pasakyti, koks poveikis ištiks mūsų ekonomiką. Bet kokie pasikeitimai reikalauja atidžiai apgalvoti situaciją“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Šiemet jau imigravo du kartus daugiau žmonių nei pernai. Išlaikyti darbo jėgą ypač svarbu, Lietuva patenka tarp labiausiai senstančių šalių.
„Tai viena labiausiai neįvertintų sisteminių problemų“, – griežtai pasisakė G. Šimkus.
Visuomenės senėjimas gali atsiliepti viešosioms paslaugoms, pensijoms. Valstybės skola 2050 metais gali pasiekti sunkiai įsivaizduojamus 100 proc. nuo BVP.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Privalomojo sveikatos draudimo fondas kitais metais bus subalansuotas?2
Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) kitais metais bus subalansuotas – įplaukos ir išlaidos turėtų siekti 3,461 mlrd. eurų, arba 13,5 proc. daugiau nei suplanuota šiemet. ...
-
„Litgrid“ paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet didėja 2 kartus
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ elektros perdavimo aukštos įtampos tinklais paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet bus 1,329 cento už kWh – 2,3 karto didesnė nei nustatyta šiemet (0,654 ce...
-
2024-ųjų Pensijų anuitetų fondo biudžeto projekte – 12 proc. daugiau įplaukų
2024 metų Pensijų anuitetų fondo (PAF) biudžeto projektas numato, kad už įgyjamus pensijų anuitetus fondas kitąmet gaus 16,4 mln. eurų įplaukų – 12 proc. daugiau nei 2023 metų planas (14,6 mln. eurų). ...
-
Lietuvos banko siūlymus dėl gyvybės draudimo platintojų vertins Konkurencijos taryba
Konkurencijos taryba žada įvertinti Lietuvos banko (LB) pasiūlymą įstatymu įtvirtinti, kad draudikai negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkams už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą atlygį. ...
-
Elektra Lietuvoje per savaitę pigo 18,5 proc., dujos TTF biržoje brango 6,4 proc.
Vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje per savaitę sumažėjo 18,5 proc., tuo metu gamtinės dujos Nyderlandų TTF prekybos taške brango 6,4 proc. ...
-
Ūkininkė iš Klaipėdos rajono pasirinko netradicinį verslą
Klaipėdoje yra neįprastas grybų ūkis. Tokiam verslui nereikia daug žemės. Čia eilėmis sustatyta apie pusantro tūkstančio rąstų. Ant jų ir kalasi iš Rytų Azijos atkeliavę grybai šitakiai, kitaip jie vadinami valgomaisiais danteniais...
-
Į kiaušinius mokslininkai įterpė jodo bei seleno: kada jie atsiras prekyboje?22
Mokslininkai sugalvojo būdą, kaip vištų kiaušinius praturtinti maistingomis medžiagomis, kad žmonėms reiktų mažiau vartoti papildų, o sveikatai reikalingų elementų jie gautų su maistu. Apie inovaciją pasakota LNK žiniose. ...
-
Siūloma griežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą4
Parlamentarai nusiteikę nuo 2024 metų vidurio sugriežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą. ...
-
Prognozės: visų 2024-ųjų ir pirmojo pusmečio elektros rinkos kaina – 4 kartus mažesnė2
Prognozuojama elektros rinkos kaina 2024 metais 9,472 cento už kilovatvalandę (kWh), o pirmąjį pusmetį – 9,753 cento – beveik keturiskart mažesnė nei šiemet, pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Gyvybės draudikų asociacijos vadovas: Lietuvos banko siūlymas sunaikintų agentų rinką
Lietuvos bankui (LB) siūlant įstatymu įtvirtinti, kad draudikas negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkui už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą komisinį atlygį, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vadovas Giedr...