Vašingtono arbitražas kitą savaitę pradeda nagrinėti „Veolia“ ir Lietuvos ginčą

Tarptautinio investicinių ginčų sprendimo centro (ICSID) arbitražas Vašingtone kitą savaitę pradės nagrinėti Prancūzijos energetikos bendrovės „Veolia“ ieškinį Lietuvos valstybei.

Tai BNS patvirtino Energetikos ministerija. Pasak jos, pagrindinis proceso posėdis nuotoliniu būdu prasideda kovo 29 dieną ir, numatoma, truks tris savaites. Kada arbitražo sprendimas bus paskelbtas, ministerija nekomentuoja. BNS konsultavę teisininkai mano, kad tai galėtų įvykti maždaug po metų – 2022 metų pavasarį.

Kaip ir anksčiau, bylos nagrinėjimas bus konfidencialus.

„Veolia“ grupė arbitražo procesą prieš Lietuvą inicijavo 2016 metais – bendrovė reikalauja atlyginti 79 mln. eurų žalą už jos investicijas į Vilniaus šilumos ūkį. „Veolia“ teigė, kad Lietuvos institucijų veiksmai pažeidė Prancūzijos ir Lietuvos dvišalės investicijų apsaugos sutartį, be to, jos investicijos nukentėjo ir dėl nesąžiningo Lietuvos politikų elgesio.

Iš pradžių iš Lietuvos siekusi prisiteisti 118 mln. eurų, vėliau „Velia“ ieškinio sumą sumažino iki 79 mln. eurų.

Anksčiau planuota, kad procesas Vašingtono arbitraže baigsis 2020 metų sausį, tačiau „Veolia“ prašymu bylos nagrinėjimas atidėtas šių metų pavasariui.

Lietuvos valstybė, savo ruožtu reikalaujanti iš „Veolia“ daugiau nei 240 mln. eurų kompensacijos už jos padarytą žalą valstybei ir vartotojams ir 2017 metais pateikusi priešieškinį arbitražui, pernai jį atsiėmė ir nutarė toliau bylinėtis šalies teismuose.

Ar priimti ieškinį „Veoliai“, Lietuvos koncernui „Icor“ bei su jomis susijusiems asmenims, pernai jo nepriėmęs Vilniaus apygardos teismas turės nagrinėti iš naujo.  

2020-ųjų gegužę beveik visos ES valstybės narės, įskaitant Lietuvą ir Prancūziją, pasirašė tarptautinį susitarimą, reikalaujantį, kad investuotojai ir valstybės narės atsiimtų savo reikalavimus arbitražuose, vykstančiuose pagal dvišales investicijų apsaugos sutartis. Tačiau susitarimas dar nėra įsigaliojęs,

Kitame – Stokholmo arbitraže – Vilniaus savivaldybė ir jos valdomi Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) iš „Veolia“, 2002-2017 metais nuomojusio sostinės šilumos ūkį, siekia prisiteisti dar iki 560 mln. eurų.

Bylos pagrindiniai klausymai arbitraže numatomi šių metų rugpjūtį. Jie turėjo vykti pernai rugpjūtį–rugsėjį, tačiau dėl koronaviruso pandemijos buvo atidėti vieneriems metams. Sprendimo ginče tikimasi 2022 metais.  NAUJAUSI KOMENTARAI

STRAIPSN PAV TURI BŪT LIETUVĖLE MAUKIS KELNES, PAŽINDINSIMĖS

STRAIPSN PAV TURI BŪT LIETUVĖLE MAUKIS KELNES, PAŽINDINSIMĖS portretas
.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių