- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Komisijai (EK) trečiadienį paskelbus naujas rekomendacijas Lietuvai, šalies deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Lietuva daugiausia namų darbų yra atlikusi energetikoje, tačiau dar daug reikia nuveikti sveikatos apsaugos ir socialinės srityse.
„Manau, kad čia (vystant atsinaujinančią energetiką – BNS) Lietuva turbūt daugiausia yra padariusi namų darbų ir progreso, ir net neabejoju, kad neturėtų sustoti, nes energetinė nepriklausomybė visuomet buvo valstybės prioritetas“, – BNS sakė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas EK narys.
„Sakyčiau, kad Lietuvai reikėtų nesustoti, ir aš noriu tikėti, kad politinė suirutė nesustabdys reikalingų darbų, kuriuos reikia atlikti, kurie yra apsibrėžti atlikti. Energetikoje reikia nesustoti, švietime reikia nesustoti, matome, kad labai daug darbo reikia padaryti sveikatos apsaugos ir socialinėje sistemoje“, – teigė eurokomisaras.
V. Sinkevičius atkreipė dėmesį, kad Lietuva pasižymi prastais sveikatos, psichologinės sveikatos, vidutinės gyvenimo trukmės rodikliais, o sveikatos apsaugos finansavimas, pasak, jo yra vienas mažiausių Bendrijoje.
Sveikatos apsauga tikrai yra didžiulis iššūkis. Šiuo atveju pirmiausia tai sveikatos apsaugos sektoriaus finansavimas yra vienas žemiausių Europos Sąjungoje.
„Sveikatos apsauga tikrai yra didžiulis iššūkis. Šiuo atveju pirmiausia tai sveikatos apsaugos sektoriaus finansavimas yra vienas žemiausių Europos Sąjungoje. 2020 metais žmonės (...) beveik 30 procentų patirtų kaštų turėjo dengti iš savo kišenės, kas yra dvigubai daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis“, – teigė V. Sinkevičius.
Anot eurokomisaro, Lietuva taip pat turėtų ieškoti priemonių, kaip mažinti socialinę nelygybę ir skurdą.
„Komisijos rekomendacijose yra nurodyta, kad socialinės priemonės 2015–2019 metais buvo padėjusios sumažinti nelygybę ir skurdą, bet dabar jos jau nebepasiekia tų tikslų. Reiškia, reikia galvoti apie efektyvesnes priemones, nes nelygybė šalyje tikrai yra didelė“, – sakė V. Sinkevičius.
Jo teigimu, Lietuvoje skirtumas tarp 20 proc. daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių gyventojų yra didesnis nei 6 kartus: „Tai yra labai ryškus skirtumas lyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis“.
Eurokomisaras sako, kad Komisija palankiai vertina Lietuvoje pradėtą švietimo reformą, tačiau jis pažymėjo, jog vertinime nėra atspindėtas balandžio pabaigos Konstitucinio Teismo paskelbimas dėl mokyklų tinklo pertvarkos.
„Rekomendacijos yra pakankamai aiškios ir detalios. Svarbiausia yra atkreipti dėmesį į tai, kad rizikos ateičiai išties yra didelės ir mūsų laimėjimai kol kas tik suplanuoti į priekį remiantis tiek Vyriausybės programa, tiek RRF planu. O problemos egzistuoja jau šiandien ir žmonės su jomis susiduria šiandien“, – teigė V. Sinkevičius.
Jo teigimu, į akis krinta tai, jog Lietuva paskutines pozicijas Bendrijoje užima energetinio skurdo ar mokesčių surinkimo srityse.
Trečiadienį paskelbtose rekomendacijose EK Lietuvai rekomenduoja atsisakyti kompensacijų už dujas ir elektrą, mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro bei energijos importo, taip pat stiprinti pirminę sveikatos priežiūrą, gerinti socialines paslaugas.
Pasak Komisijos atstovybės Vilniuje vadovo Mariaus Vaščegos, Lietuvai taip pat rekomenduojama papildyti „Naujos kartos Lietuva“ planą energetinės nepriklausomybės priemonėmis, spartinti energetinių išteklių plėtrą, žaliąją pramonės transformaciją, pastatų renovaciją, gerinti viešojo ir tvaraus transporto prieinamumą, užtikrinti tolimesnę elektros jungčių plėtrą ir sinchronizaciją su Vakarų Europa.
Išlaikant patikimą finansų sistemą Komisija, be kita ko, rekomenduoja užtikrinti veiksmingą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) dotacijų ir kitų ES lėšų įsisavinimą, laikytis numatytų valstybės investicijų plano.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Privalomojo sveikatos draudimo fondas kitais metais bus subalansuotas?2
Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) kitais metais bus subalansuotas – įplaukos ir išlaidos turėtų siekti 3,461 mlrd. eurų, arba 13,5 proc. daugiau nei suplanuota šiemet. ...
-
„Litgrid“ paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet didėja 2 kartus
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ elektros perdavimo aukštos įtampos tinklais paslaugos kainos viršutinė riba kitąmet bus 1,329 cento už kWh – 2,3 karto didesnė nei nustatyta šiemet (0,654 ce...
-
2024-ųjų Pensijų anuitetų fondo biudžeto projekte – 12 proc. daugiau įplaukų
2024 metų Pensijų anuitetų fondo (PAF) biudžeto projektas numato, kad už įgyjamus pensijų anuitetus fondas kitąmet gaus 16,4 mln. eurų įplaukų – 12 proc. daugiau nei 2023 metų planas (14,6 mln. eurų). ...
-
Lietuvos banko siūlymus dėl gyvybės draudimo platintojų vertins Konkurencijos taryba
Konkurencijos taryba žada įvertinti Lietuvos banko (LB) pasiūlymą įstatymu įtvirtinti, kad draudikai negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkams už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą atlygį. ...
-
Elektra Lietuvoje per savaitę pigo 18,5 proc., dujos TTF biržoje brango 6,4 proc.
Vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje per savaitę sumažėjo 18,5 proc., tuo metu gamtinės dujos Nyderlandų TTF prekybos taške brango 6,4 proc. ...
-
Ūkininkė iš Klaipėdos rajono pasirinko netradicinį verslą1
Klaipėdoje yra neįprastas grybų ūkis. Tokiam verslui nereikia daug žemės. Čia eilėmis sustatyta apie pusantro tūkstančio rąstų. Ant jų ir kalasi iš Rytų Azijos atkeliavę grybai šitakiai, kitaip jie vadinami valgomaisiais danteniais...
-
Į kiaušinius mokslininkai įterpė jodo bei seleno: kada jie atsiras prekyboje?22
Mokslininkai sugalvojo būdą, kaip vištų kiaušinius praturtinti maistingomis medžiagomis, kad žmonėms reiktų mažiau vartoti papildų, o sveikatai reikalingų elementų jie gautų su maistu. Apie inovaciją pasakota LNK žiniose. ...
-
Siūloma griežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą4
Parlamentarai nusiteikę nuo 2024 metų vidurio sugriežtinti fejerverkų prekybą ir naudojimą. ...
-
Prognozės: visų 2024-ųjų ir pirmojo pusmečio elektros rinkos kaina – 4 kartus mažesnė2
Prognozuojama elektros rinkos kaina 2024 metais 9,472 cento už kilovatvalandę (kWh), o pirmąjį pusmetį – 9,753 cento – beveik keturiskart mažesnė nei šiemet, pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Gyvybės draudikų asociacijos vadovas: Lietuvos banko siūlymas sunaikintų agentų rinką
Lietuvos bankui (LB) siūlant įstatymu įtvirtinti, kad draudikas negalėtų mokėti komisinio atlygio tarpininkui už kiekvieną sutartį ir vietoj to turėtų mokėti fiksuotą komisinį atlygį, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vadovas Giedr...