Antsvorio turinčios moterys uždirba mažiau?

 • Teksto dydis:

Užmokesčio bauda – su tuo darbe susiduria antsvorio turinčios moterys visame pasaulyje, rodo tyrimas. Darbdaviai mano esą antsvorio turinčios dailiosios lyties atstovės – prastesnės darbuotojos. Apkūnios moterys rečiau sulaukia ir kvietimo į darbo pokalbius, kas visiškai negalioja antsvorio turintiems vyrams. Jiems už papildomus kilogramus svorio atlyginimo niekas nemažina. Apie tokį tyrimą ir problemą LNK žurnalistė kalbėjosi su „Swedbank“ ekonomiste Greta Ilekyte.

– Papasakokite apie tyrimą. Ar išties nustatyta, kad darbo užmokestis kažkaip susijęs su  moterų svoriu?

– Per kelis pastaruosius dešimtmečius buvo atlikta ne viena dešimtis tokių tyrimų, kurie iš tiesų patvirtina, kad antsvoris prisideda prie užmokesčio baudos ir vidutiniškai nuo Australijos iki JAV siekia apie 10 proc.

– Ar patys darbdaviai nusprendžia mažiau mokėti, ar yra ir kitų priežasčių?

– Priežastys yra kompleksinės. Egzistuoja socialinės normos, yra tipai, kaip, tarkim, asmuo turi atrodyti. Iš kitos pusės, dėl tų normų gali būti, kad pačios moterys turi mažiau pasitikėjimo savimi ir rečiau prašo padidinti atlyginimą, rečiau pretenduoja į tam tikras naujas, aukštesnes pozicijas. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Kaip darbdaviai argumentuoja, kodėl mažiau mokės apkūniai darbuotojai?

– Tas psichologinis aspektas gali būti įvairus. Žvelgiant iš tų socialinių normų perspektyvos, vertinant žmogaus išvaizdą, gali būti daromos tam tikros prielaidos. Tai gali apspręsti ir jo atliekamas darbe funkcijas. Jeigu žmogus turi antsvorio, darbdavys gali daryti prielaidą, kad galbūt jis yra mažiau atsakingas, galbūt jis turi mažiau valios siekti gerų rezultatų. Yra tokios klaidingos nuomonės, kurios kenkia ne tik visuomenei, bet ir ekonomikai. Įdomu tai, kad visi šie tyrimai nerado užmokesčio baudos vyrams. Arba ta bauda buvo labai minimali ir siekė mažiau kaip 1 proc.

Buvo pastebėta, kad apkūnios moterys rečiau sulaukdavo kvietimo į darbo pokalbį net tokioje šalyje kaip Švedija, kurioje akcentuojama lyčių ir kitokia lygybė.

 

– Susidaro įspūdis, kad jei apkūni moteris dirbs lėčiau darbe, tai apkūnus vyras sugebės suktis greičiau. Kur logika?

– Iš tiesų galima daryti daug prielaidų, įvairiai interpretuoti, vis dėlto tyrimai parodo, kad turime tą problemą. Kita vertus ta problema realybėje gali būti dar didesnė, nes kai kurios moterys būtent dėl antsvorio galbūt net nepriimamos į tam tikras pozicijas.

– Čia Švedijoje buvo atliktas tyrimas, kad dėl antsvorio moterims sunkiau įsidarbinti?

– Taip. Ir čia labai svarbus aspektas, kadangi Švedijoje yra vis dar populiaru siųsti savo gyvenimo aprašymą prisegant ir savo nuotrauką. Mokslininkai darė tokį eksperimentą – siųsdami gyvenimo aprašymus pridėjo tiek kūno standartus atitinkančių žmonių nuotraukas, tiek turinčių antsvorio. Buvo pastebėta, kad apkūnios moterys rečiau sulaukdavo kvietimo į darbo pokalbį net tokioje šalyje kaip Švedija, kurioje akcentuojama lyčių ir kitokia lygybė gerokai stipriau nei kitose valstybėse.

–  Ar tokie tyrimai duoda atsakymą, ką daryti su tokia problema, kaip ją spręsti?

– Kalbant tiek apie nelygybę tarp vyrų ir moterų, tiek apie nelygybę vertinant žmogaus kūno svorį, tai turbūt pirmiausiai turėtume išmesti iš galvos socialines normas ir stereotipus. Ir turėtume nespręsti apie žmogaus savybes ir gebėjimus pagal jo išorę, išvaizdą. Dar yra labai klaidingai manoma, kad pats žmogus renkasi, koks turi būti jo svoris, kad tik nuo jo priklauso. Neatsižvelgiama į kitus faktorius – ne visada galime lengvai kontroliuoti savo svorį ar jį pakeisti. Ir juo labiau apkūnus žmogus nėra blogesnis specialistas.

– Tai išvada tokia, kad specialistus reikėtų samdyti pagal kompetencijas, o ne pagal jo kūno svorį?

– Taip, būtent kompetencija yra geriausias kriterijus renkantis darbuotojus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Erika

Erika portretas
Ten kur reikalinga gera išvaizda apkūniu nedarbina. Bet yra daug darbų kur nepriekaištinga išvaizda nereikalinga, o tokie darbai būna geriau apmokami. Jai žmogus turi gerą kvalifikaciją ir daug patirties tai ir atlyginimo jam darbdavys negailes

mh

mh portretas
Swed banko ekonomiste užmiršo ar pasigėdino pasakyti kad dėl to kad kai kurios moterys yra apkūnios kalti yra vyrai. O šiaip kaip ji dar dirba tokioje kompanijoje kaip bankas su tokia stereotipine mąstysena iškeliant klausymą apie moterų skirstimą i storas ir kudas??? Jei bankas butu socialiai atsakinga įmonė jau senai turėjo ja pašalinti iš darbo už moterų diskreditacija dėl kūno ypatumų. Galima daryti prielaida kad šiai specialistei sekantis jaudinantis klausimas bus kodėl didžiapapės yra paklausesnes nei plokščiakrūtės. Keisti tie mūsų bankai, vienai bankininkei aktualu ir skausminga kad moterys diskriminuojamos dėl vaiko atostogų , kitai nemalonu dėl moterų apkūnumu. O kada jos dirba? Kai bankuose dirbančiųjų sudaro daugiau nei 80 procentu moterų supranti kad plepalai yra darbo pagrindas.

Nesuprantu...

Nesuprantu... portretas
Tai iš kur tas antsvoris, jei jos uždirba mažiau? Ir dar su dabartinėmis maisto kainomis... Iš oro juk netunkama!
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių