Teisingumo ministerija: naujas Lobistinės veiklos įstatymas reikalaus daugiau viešumo

Seimui penktadienį priėmus Seimo narių grupės parengtus Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimus, tikimasi daugiau viešumo.

„Patobulinus Lobistinės veiklos įstatymą, bus nustatytos aiškesnės taisyklės, kada verslo asociacijos turės viešinti teisėkūrai daromą įtaką. Lobistai privalės atvirai ir skaidriai deklaruoti, kokių jie siekia valstybės sprendimų“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Lobistinė veikla – veiksmai, kuriais siekiama daryti įtaką valstybės politikams, valstybės pareigūnams, valstybės tarnautojams ir kitiems asmenims, kad lobistinės veiklos užsakovo interesais būtų priimami arba nepriimami teisės aktai.

Dabar įstatyme numatyta, kad lobistu gali būti ne tik fizinis, bet ir juridinis asmuo, ir savo veiklą jie galėtų vykdyti tik įsirašę į lobistų sąrašą. Už įstatymo pažeidimus jiems grėstų teisinė atsakomybė – baudos.

Elvinas Jankevičius. D. Labučio / ELTOS nuotr. 

Įstatyme taip pat nustatoma kryžminė deklaravimo pareiga – teikti Skaidrių teisėkūros procesų deklaracijas turės ne tik lobistai, bet ir politikai ar tarnautojai, kurių atžvilgiu vykdoma lobistinė veikla. Taip pat nustatyti du deklaravimo lygiai – aukščiausieji politikai turės teikti deklaracijas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, o kiti tarnautojai – institucijų vadovams.

Įstatymo pataisose apibrėžta, kas nelaikoma lobistine veikla. Lobistinės veiklos įstatymas nebūtų taikomas nevyriausybinėms organizacijoms, Lietuvos savivaldybių asociacijai, Lietuvos advokatūrai, politinių partijų veiklai, asmenims, dalyvaujantiems viešuose posėdžiuose, ir kt. Tačiau verslo organizacijų veikla, kuri nepatenka į šias išimtis, būtų traktuojama kaip lobistinė.

Kartu su Lobistinės veiklos įstatymu priimtame Teisėkūros pagrindų įstatyme numatyta galimybė asmenims, kurie nori daryti įtaką teisėkūrai ir nėra lobistai, savanoriškai įsirašyti į Asmenų, darančių įtaką teisėkūrai, sąrašą (vadinamąjį Skaidrumo sąrašą). Jie turėtų teisę iš institucijų gauti informaciją apie rengiamus teisės aktų projektus pagal juos dominančias ir asmens prašyme nurodytas teisinio reguliavimo sritis.

Šie įstatymai įsigalios 2021 m. sausio 1 d. Iki to laiko Vyriausioji tarnybinės etikos komisija turės sukurti informacinę sistemą, kuri būtų patogi deklaruoti lobistinę veiklą ar daromą įtaką teisėkūrai.

Šiuo metu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tvarkomame Lobistų sąraše yra įrašytos 106 lobistų pavardės.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių