- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Net ir sparčiai kylančios kainos gyventojų neišgąsdins, jeigu jie žinos, kaip teisingai taupyti. Kaip elgtis, kad pinigai taip greitai nedingtų iš piniginės, pasakojama LNK reportaže.
Sėkmingas finansų valdymas nėra vien pinigų taupymas. Dalį pinigų verta skirti santaupoms, susikurti finansinį rezervą, dar vadinamu „finansine pagalve“.
Šis finansinis rezervas turėtų padėti susitvarkyti su įvairiais gyvenimiškais nesklandumais, padengti netikėtas išlaidas. Tačiau nereikėtų pamiršti ir ateities planavimo.
„Indėliai Lietuvoje rodo, kad pinigus reikia investuoti, apsaugoti nuo sukčių, padėti kapitalą saugiai. Ir peržiūrėti savo išlaidas“, – patarė „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Pasibaigus vasaros atostogoms tenka grįžti prie ateities planavimo. Patariama sekti, kur išleidžiami pinigai ir pasiruošti artėjančiam rudens, žiemos sezonui.
„Reikėtų šaldytuvuose užsišaldyti tai, ką galime užsišaldyti. Prieš einant į parduotuves peržiūrėkite maisto produktų galiojimą. Tyrimai rodo, kad lietuviai į parduotuves eina iki 23 kartų per mėnesį. Sunku nepirkti to, ko nereikia, jei lankomės taip dažnai“, – sakė J. Cvilikienė.
Prieš einant apsipirkt pašnekovė siūlo pasiruošti, peržiūrėti likučius. Eiti į parduotuvę siūloma su sąrašu, jokiais būdais neiti nepavalgius. Perkant internetu derėtų palyginti kainas.
„Įjungiame profesionalų planavimą, kas padės sutaupyti iki 20 proc. maisto išlaidų“, – patarė J. Cvilikienė.
Laikyti pinigus po pagalve ne tik neprotinga, tai labai nesaugu
Tvariau vartoti pastaruoju metu verčia ir esama situacija su energijos išteklių kainomis. Ekspertė siūlo išjungti nenaudojamus daiktus, naudoti mažiau elektros energijos vartojančias lemputes, taupyti kur tik įmanoma.
„Tiesa, energetikos išlaidos didžiulės. Jei situacija labai sudėtinga, galima bandyti išdėlioti mokėjimus per metus, tartis su tiekėju, ieškoti alternatyvų“, – pasakojo J. Cvilikienė.
Jei situacija su pajamomis itin sunki, primenama apie galimybę pretenduoti į valstybės paramą. Daugiau vaikų turinčios šeimos, mažesnes pajamas gaunantys žmonės turėtų apsvarstyti šią galimybę.
Sutaupyti nepavyks?
„Šis laikotarpis nebus tas, kai pavyks daug sutaupyti, bet manau pavasaris, vasara tikrai leis lengviau atsikvėpti“, – ramino J. Cvilikienė.
Infliacijos rodikliams užkilus, daugelio santaupos nuvertėjo. O investuoja lietuviai dažniausiai į nekilnojamąjį turtą, tačiau būdų įdarbinti pinigus yra ir daugiau.
„Laikyti pinigus po pagalve ne tik neprotinga, tai labai nesaugu. Šiuo laikotarpiu tikrai atsiras dar sukčių. Santaupas geriausia laikyti saugiai, bent jau indėlyje. O investuoti galima nuosekliai, nedidelėmis sumomis. Jei trūksta žinių – konsultacijos nekainuoja“, – pažymėjo J. Cvilikienė.
Ekspertė priminė, kad visada galima rasti specialistą, kuris padėtų su investicijomis. Taip pat visada lieka galimybė investuoti į auksą, žaliavas.
„Jei tikrai turima atliekamų pajamų, vertėtų jas investuoti. Tebūnie tai 10 ar 20, tačiau iki vasaros tai gali tapti rimtesne suma“, – dalijosi J. Cvilikienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šalies vadovas: galimybė įgyvendinti mokesčių reformą yra nedidelė
Galimybė įgyvendinti mokesčių reformą ir jai rasti politinį palaikymą yra nedidelė, sako šalies vadovas Gitanas Nausėda. ...
-
Pirotechnikų asociacija silpnais fejerverkais siūlo prekiauti tik gruodį
Lietuvos pirotechnikų asociacija siūlo mažą pavojų ir triukšmą keliančiais fejerverkais, kurie skirti naudoti lauke, leisti prekiauti laikinai – tik gruodžio mėnesį. ...
-
Kas sutramdys pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius?3
Ar galima sustabdyti pašalpomis piktnaudžiaujančius tariamus ligonius? Panevėžio rajono seniūnijos skelbia, kad dalis ilgalaikių bedarbių, kurių valstybė kas mėnesį moka socialines pašalpas, už kurią reikalaujama atidirbti – pr...
-
G. Nausėda pasirašė pataisas, leisiančias ginkluotės gamintojams kurtis LEZ
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės įmonėms veikti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios veiklos buvo draud...
-
VERT pirmininkas: mažesnius gamtinių dujų tarifus lėmė situacija rinkoje4
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) siūlant antrąjį pusmetį gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams su valstybės kompensacija sumažinti 4-5 centais už kubinį metrą, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad tai lėmė rinkoje suma...
-
Bedarbiams ar mažai uždirbantiems savo verslo kūrimui – 25 mln. eurų paramos3
Darbo neturintis ar mažas pajamas gaunantis gyventojas galės gauti iki 26 tūkst. eurų paramos verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinės ekonomikos sektoriuose. ...
-
VATESI dar kartą ragina Minską stabdyti Astravo AE veiklą5
Lietuvos Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) dar kartą paragino Minską stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą, kol bus išspręstos visos branduolinės saugos problemos, pirmadienį pranešė VATESI. ...
-
R. Pocius: trečiojo etapo vartotojai už 100 kWh elektros per mėnesį sutaupys apie 5 eurus
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pirmadienį patvirtinus beveik 19 proc. mažesnį visuomeninį elektros tarifą antrajam šių metų pusmečiui, jos pirmininkas Renatas Pocius sako, kad šią kainą mokėsiantys vartotojai ...
-
Valstybės kontrolė: 66 proc. įstaigų nevertina viešųjų pirkimų rizikų
Valstybės kontrolė (VK) nustatė, jog 66 proc. tikrintų įstaigų 2020–2022 metais nevertino su viešaisiais pirkimais susijusių rizikų. Tuo metu trūkumų nenustatyta ketvirtadalio įstaigų viešuosiuose pirkimuose. ...
-
Šokiruoja: verslininkai į Lietuvą vežė ir pardavinėjo pasibaigusio galiojimo maistą64
Policija išaiškino maisto įvežimą ir realizavimą vykdžiusią nusikalstamą grupuotę, ji rinkoje galėjo realizuoti produktų už 1 mln. eurų. Šio tyrimo akiratyje – Lietuvoje veikiantis „Sale“ prekybos centras, kur...