A. Lukašenka vėl siūlo Lietuvai kartu eksploatuoti Astravo AE

Švedijos iniciatyva Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinėje Asamblėjoje trečiadienį užblokuota Lietuvos parlamentarų rezoliucija, kritikuojanti Baltarusijos Astravo atominės elektrinės statybas.

Lietuvos atstovai BNS sakė surinkę reikiamą parašų skaičių, bet asamblėjos pradžioje Minske Švedijos parlamentaro socialisto Kento Harstedto (Kento Harstedo) iniciatyva dokumento projektą išbraukė darbotvarkę tvirtinantis Nuolatinis komitetas.

„Mūsų didžiai nuostabai prieš buvo Švedijos atstovas. Tai buvo skaudus smūgis iš partnerių“, – BNS sakė delegacijos vadovas „valstietis“ Virginijus Sinkevičius.

Politikas sakė, kad per diskusiją atmetė Švedijos atstovo argumentus, esą jėgainės statyba yra tik dvišalis klausimas, ir pabrėžė, kad branduolinės avarijos sienų neturi, tačiau balsavimą Lietuva pralaimėjo.

Už tai, kad klausimas liktų darbotvarkėje, balsavo aštuonios šalys, už išbraukimą – 20 valstybių. 29 šalys šiuo klausimu susilaikė.

Anot jo, K.Harstedtas yra žinomas dėl to, kad anksčiau yra palaikęs prorusiškas pozicijas.

L.Kasčiūnas: tai buvo šokas

Rezoliucijos projektą pateikė Seimo narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

„Neįtikėtina, kad Rytų blokas rezoliuciją atakavo Šiaurės šalies, kuriai aplinkosauga ir žmogaus teisės yra strateginiai prioritetai, rankomis. Tai buvo šokas“, – BNS sakė L.Kasčiūnas. Jo teigimu, šis pavyzdys rodo, kad Lietuvos socialdemokratai turėtų aktyviau dirbti su partijos kolegomis kitose šalyse.

Pagal rezoliucijos projektą, ESBO būtų pareiškusi, kad Astravo atominė elektrinė 20 kilometrų nuo Lietuvos sienos statoma skubotai ir nepaisant kokybės bei saugumo standartų, o jos vieta parinkta netinkamai.

Dokumentu Baltarusija taip pat būtų paraginta reabilituoti politinius kalinius ir paskelbti moratoriumą mirties bausmei.

ESBO Parlamentinė Asamblėja Baltarusijos sostinėje Minske vyks iki savaitės pabaigos. Jos rezoliucijos yra rekomendacinio pobūdžio ir naudojamos kaip politinio spaudimo priemonė.

Astravo atominę elektrinę Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos Vyriausybė nerimauja, kad jėgainė kyla nesilaikant saugumo standartų ir gali sukliudyti planams Baltijos šalių elektros sistemas sinchronizuoti su Vakarų Europa.

Siekdama apsunkinti elektrinės statybas, Lietuvos valdžia žada neįsileisti joje gaminamos elektros ir ragina prisijungti kitas regiono šalis.

Europos Komisija tokią iniciatyvą vertina atsargiai – Briuselio teigimu, kyla klausimų, kaip draudimas importuoti elektrą dera su Pasaulio prekybos organizacijos nuostatomis ir kaip tai padėtų sustiprinti branduolinį saugumą.

A. Lukašenka pateikė pasiūlymą

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka dar kartą pasiūlė Lietuvai ateityje kartu eksploatuoti netoli sienos statomą Astravo atominę elektrinę.

Tai jis sakė prasidedant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos sesijai, netrukus po to, kai lietuviams nepavyko į jos darbotvarkę įtraukti klausimo dėl jėgainės saugumo.

„Mums, Baltarusijai ir Lietuvai, reikalinga ši jėgainė“, – Minske pradėdamas sesiją sakė A.Lukašenka.

Jis pasiūlė Lietuvai kartu statyti ir eksploatuoti Astravo elektrinę, kaip bendrą jėgainę, kad ši aprūpintų elektra abi šalis, o jei to prireiktų, ir Lenkiją, Latviją bei Estiją.

Europiečiai, aš jums garantuoju, kad nepaisant to, kad nesame vienintelė šalis, užsiimanti taikia branduoline veikla, mes pastatysime pačią saugiausią jėgainę.

„Mes manome, kad šis klausimas yra politizuotas. Susėskime ir kaip reikiant išspręskime šį klausimą bei jį užbaikime. Ir nebejuokinkime daugiau pasaulio, – pareiškė Baltarusijos vadovas. – Ir, be to, Lietuvoje ilgą laiką veikė Ignalinos elektrinė. Bet mes juk niekada nekėlėme klausimo, kad ji kelia pavojų. Nors mes dėl šios senos jėgainės patyrėme daug neigiamų procesų. Vandenį vėsinimui ši stotis gaudavo iš Baltarusijos ir panaudotas vanduo sugrįždavo taip pat į Baltarusiją.“

„Europiečiai, aš jums garantuoju, kad nepaisant to, kad nesame vienintelė šalis, užsiimanti taikia branduoline veikla, mes pastatysime pačią saugiausią jėgainę. Mums, „Černobilį“ išgyvenusiai respublikai, ne taip paprasta buvo nuspręsti (statyti jėgainę), ir mes suprantame, kad svarbiausias klausimas yra saugumo klausimas“, – pabrėžė Baltarusijos prezidentas.

Jis taip pat pridūrė, kad Astravo jėgainę ketinama pastatyti laiku ir „griežtai laikantis normų ir standartų“.

A. Lukašenka taip pat akcentavo, kad uždarius Ignalinos atominę elektrinę, Baltarusija pakvietė jos buvusius darbuotojus atvykti dirbti į Astravą. „Ir daugelis lietuvių, atominės energetikos specialistų, atvyko pas mus dirbti“, – teigė jis.

Astravo atominę elektrinę Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos Vyriausybė teigia, kad darbai vykdomi nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Kai susodinsim 'konservus', tada ir pasikalbėsim.

juozas

juozas portretas
Ignalinos AE buvo pastatyta prie pat Baltarusijos sienos. Elektrą naudojo visos gretimos valstybės. Argi mūsų politikieriams rūpi elektros kaina ir geri kaimyniniai santykiai, nes Astravo AE niekas nenugriaus ir ji veiks.

nulio

nulio portretas
vietoje yra laikomi mūsų politikieriai su savo politika, nors atominė ir stovi prie pat Vilniaus net svarstyti apie ESBO niekas nesiteikia, balsavo prieš svarstymus visos kaimyninės valstybės, net ir Latvija, Estija, Lenkija, reiškia visiems elektrinė yra reikalinga ir visi naudos tą elektrą
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių