- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Ekonomikos komiteto narys konservatorius Andrius Kupčinskas siūlo sekmadieniais ir švenčių dienomis, kurių yra keturiolika, uždrausti prekybą didesnėse nei 500 kv. metrų maisto ir gėrimų parduotuvėse.
Parlamentaras siūlo leisti joms dirbti tik keturis sekmadienius per metus – po du prieš Kalėdas ir Velykas, kad gyventojai spėtų apsipirkti.
Tokią Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisą jis įregistravo antradienį. A. Kupčinsko teigimu, pataisa leistų „oro įkvėpti smulkiam ir vidutiniam verslui“.
„Jau pribrendome sekti bendrai europiečių pavyzdžiu – daugelyje Europos Sąjungos valstybių sekmadieniais didieji prekybos centrai nedirba“, – BNS sakė parlamentaras.
Pasak A. Kupčinsko, pataisos prisidėtų prie žaliojo kurso įgyvendinimo: „Sekmadieniais visi galėtų inventorizuoti turimas maisto atsargas“.
Parlamentaras pripažino, kad su konservatorių frakcija pataisos nederino.
„Kol kas dar ne sesijos metas, nediskutavome dar. Pavasario sesija artėja, reikia registruoti visas iniciatyvas, kad būtų įtrauktos į sesijos programą. Pateikimą niekas nedraudžia padaryti, o tada jau išsidiskutuosime, derinsime bendrą frakcijos poziciją“, – BNS tvirtino A. Kupčinsko.
A. Kupčinskas taip pat siūlo, kad už tokios tvarkos pažeidimą prekybos įmonėms grėstų bauda iki 0,7 proc. praėjusių finansinių metų pardavimo pajamų, taip pat drausti dirbtinai ar laikinai mažinti prekybos plotą.
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė negalėjo tiksliai pasakyti, kiek parduotuvių toks draudimas paliestų, bet teigė mananti, kad jų būtų daug.
„Turime tik statistiką, kiek yra parduotuvių, kurių plotas virš 1,5 tūkst. kv. metrų, – tokių yra 30 proc. Tai triskart mažesnio ploto būtų dar daugiau“, – teigė R. Vainienė.
Pasak jos, uždraudus prekybos centrams dirbti sekmadieniais ir per šventes, bus nepatogu pirkėjams.
„Jeigu bus draudžiama dirbti maisto prekių parduotuvėms, tai gali reikšti, kad užsidarys ir visas prekybos centras su visomis kitomis parduotuvėmis, nes nedirbs didžiausią plotą užimantis jų nuomininkas. Reikia įsivaizduoti visą grandininę reakciją, kuri įvyks“, – svarstė ji.
R. Vainienė įspėjo, kad tokiose parduotuvėse liks nenupirkto maisto ir gali strigti tiekimo grandinė: „Susidursime su didesniu maisto švaistymu“.
Prekybos įmonių asociacijos vadovė, be to, mano, kad pataisos gali paskatinti darbuotojų mažinimą, į biudžetą patektų mažiau įplaukų iš pridėtinės vertės mokesčio, o tai reiškia ir mažesnį šalies bendrąjį vidaus produktą.
Švenčių dienų dabar yra dvylika: sausio 1-oji, vasario 16-oji, kovo 11-oji, gegužės 1-oji, birželio 24-oji, liepos 6-oji, rugpjūčio 15-oji, lapkričio 1-oji ir 2-oji, gruodžio 24-26 dienos. Be to, sekmadieniais minima Motinos ir Tėvo dienos, o Velykos – sekmadienį ir pirmadienį.
Lietuvoje diskusijos dėl prekybos centrų darbo laiko kyla nuo 2002 metų, kai didieji prekybininkai susitarė nedirbti per šventes, tačiau visi susitarimo laikėsi vos kartą – per tų metų Kalėdas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimui teikiamos pataisos dėl GPM lengvatos už būsto paskolas
Seimas ketvirtadienį spręs, ar priimti svarstyti grupės opozicijos parlamentarų siūlymą vieneriems metams sugrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą už būsto paskolas. ...
-
Viceministrė: savivalda gydymo įstaigas galės atleisti nuo NT mokesčio
Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijai siūlant palikti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio lengvatą privačioms medicinos įstaigoms, finansų viceministrė sako, kad sprendimą, atleisti nuo mokesčio ar jį sumažinti, turi priimti savivalda. ...
-
Konkurencijos taryba: siūloma perteklinės energijos apskaita gali būti diskriminuojanti
Seime svarstomas Energetikos ministerijos siūlymas įmonėms ir gyventojams taikyti skirtingą atsiskaitymą už jų pagamintą ir į tinklą patiektą perteklinę energiją gali diskriminuoti dalį gaminančių vartotojų, sako Konkurencijos taryba. ...
-
Prezidentas pasirašė kailinių žvėrelių ūkių draudimo įstatymą9
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė įstatymą dėl kailinių žvėrelių ūkių draudimo. ...
-
Jau prasidėjo kalėdinės prekybos maratonas: ar žmonės neperdegs iki tikrųjų švenčių?1
Daugeliui juokaujant, kad šių metų rugsėjį galima vadinti ketvirtuoju vasaros mėnesiu, dalis Lietuvos prekybininkų jau primena, kad artėja Kalėdos. Plačiau – LNK reportaže. ...
-
G. Skaistė: nauji pasiūlymai dėl NT mokesčio nekeičia jo esmės4
Valdžiai diskutuojant dėl nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pertvarkos, finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, kad įvairūs siūlymai dėl šio mokesčio nekeičia Finansų ministerijos siūlytos esmės. ...
-
Savivaldybių asociacijos vadovė: apleistą NT būtų galima apmokestinti iki 9 proc. tarifu5
Lietuvos savivaldybių asociacija siūlo nustatyti triskart didesnį nei dabar nekilnojamojo turto (NT) mokestį apleistiems, neprižiūrimiems statiniams. Tai, anot jos, sumažintų kliūtis vystyti teritorijas. ...
-
Prognozės: Lietuvos ekonomika šiemet smuks, kitąmet – paaugs4
Lėtai atsigaunant realiajam darbo užmokesčiui ir esant silpnai išorės paklausai, šiais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) turėtų sumažėti 0,5 proc., o 2024 metais ekonomikos augimas sieks 1,5 proc., prognozuoja Europos rekon...
-
R. Bilkštytė abejoja, ar norėdami mokėti mažiau NT mokesčio vėjininkai mažins vertę
Vėjo jėgainių vystytojai, siekdami ateityje sumokėti kuo mažiau nekilnojamojo turto (NT) mokesčio, negalės dirbtinai susimažinti mokestinės vertės, tikina finansų viceministrė. ...
-
D. Kreivys: sinchroniniai kompensatoriai – kertiniai sinchronizacijos projektai1
Telšių ir Alytaus transformatorių pastotes pasiekę milžiniški sinchroniniai kompensatoriai yra kertiniai 2025 metų pradžioje numatytos Baltijos šalių elektros tinklų su kontinentine Europa sinchronizacijos projektai, sako energetik...