Seimui liko paskutinis balsavimas dėl mažiausių motinystės išmokų didinimo

Seimas antradienį po svarstymo pritarė mažiausių vaiko priežiūros, motinystės ir tėvystės išmokų didinimui.

Už balsavo 133  parlamentarai, prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo.  

Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo bei Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisų galutinai bus apsispręsta kitame posėdyje.  

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Rima Baškienė tvirtino, kad didinti minimalias išmokas reikėjo, nes jos buvo mažesnės už minimalų valstybės remiamų pajamų dydį – 354 eurus.

Jeigu Seimas tokius pakeitimus priims, minimalios socialinio draudimo motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos didės 92 eurais –  nuo 276 eurų iki 368 eurų „į rankas“, arba nuo 6 iki 8 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžių. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė yra sakiusi, kad šis pakeitimas aktualus apie 5 tūkst. mažas pajamas gaunančių šeimų.

Tėvams, gaunantiems minimalią vaiko priežiūros išmoką, siūloma leisti dirbti iš dalies ir nemažinti jų išmokos, kai ji ir pajamos neviršija minimalios algos – dabar 840 eurų.

Maksimalus kompensuojamasis uždarbis būtų didinamas, jei dirbančio ir gaunančio vaiko priežiūros išmoką asmens kitos pajamos neviršija penkių VDU, arba 9435 eurų (iki mokesčių).

Be to,„Sodros“ įmokų bazės siūloma netaikyti atskirai kiekvienoje darbovietėje gautoms pajamoms, kai kompensuojamasis uždarbis apskaičiuojamas pagal pajamas, gautas keliose darbovietėse.

„Suprantamas siekis ir tikslas sudaryti geresnes sąlygas derinti darbą ir motinystę. Du VDU, tos maksimalios lubos, pakeltos iki penkių VDU, ir tai yra iš tiesų vėl teisingas žingsnis. Tiems, kurie gali, sudaromos sąlygos derinti darbą ir motinystę auginant vaiką. Tikiu, kad prioritetu vis dėlto buvo ir išliks mūsų valstybėje vaiko priežiūra, o ne darbas auginant vaiką“, – kalbėjo R. Baškienė.

Seimui taip pat siūloma pailginti ligos išmokos mokėjimą savanoriškai besigydantiems nuo priklausomybių – nuo 28 iki 40 dienų, leisti ją gauti ne vieną, o du kartus per metus, mokėti ne tik gydantis stacionare, bet ir dienos stacionare.

Numatoma pailginti ir bendruosius ligos išmokos mokėjimo terminus: slaugantiems vaikus iki 14 metų – 21 dieną vietoj 14 dienų, slaugantiems suaugusius šeimos narius – 14 dienų vietoj 7 dienų, slaugantiems sunkaus lygio neįgalius vaikus mokėti išmoką ir tuo atveju, jei vaikai slaugomi ambulatoriškai.

Minimalių motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžių didinimui iš „Sodros“ biudžeto antrąjį šių metų pusmetį reikėtų 1,75 mln. eurų, o 2024 metais – apie 14,27 mln. eurų: iš jų 3,5 mln. eurų – didesnėms išmokoms, ir 10,77 mln. eurų pakeitimams dėl ligos išmokos.

Pakeitimai dėl tėvystės vaiko priežiūros išmokų įsigaliotų nuo liepos. Nuo kitų metų pradžios įsigaliotų nuostatos dėl minimalių ir maksimalių kompensuojamųjų uždarbių ir ligos išmokų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Taigi

Taigi portretas
O moterys,jau užauginusios Lietuvai vaikus lieka užmirštos.Tai liečia 1995metus-tik vienus metus,bet tai nepajudinama.Labai skaudu ir liūdna.Seimo nariai,jūs kovojat dėl savo atlyginimų ne dėl dešimt eurų,o mums ir tai pinigas
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių