Sausio 1-ąją ateis ne tik Naujieji metai, bet ir „Brexit“

Nepriklausomai nuo ES ir Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių derybų baigties, nuo 2021 m. sausio 1-osios tarp šių šalių atsiras laisvo prekių judėjimo kliūčių, kurių šiuo metu nėra. Nuo kitų metų pradžios JK nebedalyvaus ES bendrojoje rinkoje ir muitų sąjungoje bei nesinaudos ES tarptautinių susitarimų teikiamais pranašumais.

Įmonėms teks persitvarkyti

"Šalies verslui svarbu žinoti, kad nepriklausomai nuo to, kuo pasibaigs derybų procesas, jau dabar aišku, jog įmonės, norinčios ir toliau dirbti JK rinkoje, privalės prisiderinti prie naujų sertifikavimo ir reglamentavimo taisyklių. Šios taisyklės iš esmės neturėtų skirtis nuo tų, kurios galioja ES, tačiau įmonėms reikės sertifikuoti savo gaminius JK rinkoje, pakoreguoti ženklinimus prekių etiketėse, užtikrinti atskirų prekių kategorijoms oficialaus įmonės atstovo buvimą JK rinkoje. Taip pat dėl muitinės ir kitų procedūrų išaugs prekių tiekimo į Jungtinę Karalystę administracinės naštos mastas ir pailgės prekių kontrolės procedūros", – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.

Nuo kitų metų pradžios visos iš ES valstybių narių į JK eksportuojamos prekės turės atitikti šios Karalystės nustatytus reikalavimus ir joms bus taikomi numatyti atitikties patikrinimai bei importuojamų prekių kontrolės priemonės.

Eksportuojant prekes į JK rinką teks atlikti papildomas muitinės procedūras, kurių iki tol nereikėjo. Tai pareikalaus ne tik papildomų administracinių resursų, bet ir padidins transportavimo laikotarpį bei pareikalaus papildomų kaštų. Preliminariu Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vertinimu, šie kaštai eksporto sąnaudas gali padidinti 3–5 proc.

Jeigu nebus susitarta kitaip, įsigalios Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) numatyti muitai. JK negalės taikyti didesnių muitų, nei tai leidžia PPO taisyklės.

Nepriklausomai nuo to, kuo pasibaigs derybų procesas, jau dabar aišku, jog įmonės, norinčios ir toliau dirbti JK rinkoje, privalės prisiderinti prie naujų sertifikavimo ir reglamentavimo taisyklių.

Keisis prekių ženklinimas

Verslui iššūkių sukels ne tik atsiradę muitai, bet ir produktų sertifikavimo bei ženklinimo reikalavimai (pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė vietoj CE ženklinimo nuo 2021 sausio 1 d. įveda UKCA žymėjimą).

Net ir pasiekus susitarimą dėl būsimos ES ir JK partnerystės, šiuo susitarimu nebūtų numatomas abipusio prekių pripažinimo (angl. "mutual recognition of goods") principas, pagal kurį bet kuris gaminys, teisėtai pagamintas vienoje susitarimo šalyje, gali būti be jokių apribojimų tiekiamas kitos susitarimo šalies rinkai.

Visos iš JK į ES valstybes nares importuojamos prekės, nepatenkančios į ES lygiu suderintą sritį, nuo kitų metų turės atitikti atskirų valstybių reikalavimus ir joms bus taikomi visi teisės aktuose numatyti atitikties patikrinimai bei importuojamų prekių kontrolės priemonės. Prekės, nuo kitų metų pradžios importuojamos iš JK į Lietuvą, bus laikomos importuojamomis iš trečiosios šalies, todėl šiuo aspektu bus svarbus glaudus Lietuvos rinkos priežiūros institucijų ir muitinės bendradarbiavimas.

Lietuvos banko perspėjimai

Pasak Lietuvos banko, JK kompetentingų institucijų licencijuoti subjektai, teikiantys finansines paslaugas, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui nebegalės naudotis leidimu teikti minėtas paslaugas ir vykdyti veiklą ES (praras "ES pasą") bei bus laikomi trečiųjų šalių subjektais steigiant filialus ar atstovybes ES valstybėse narėse. Tai reiškia, kad šiems subjektams nebus leidžiama teikti paslaugų ES mastu naudojantis dabartiniais JK leidimais. Todėl finansų įstaigos, norinčios veikti ES ir toliau teikti paslaugas savo ES klientams, turėtų pasirūpinti reikiamais veiklos leidimais iki pereinamojo laikotarpio pabaigos, t.y. 2020 m. gruodžio 31 d., ir užtikrinti, kad įmonės būtų pajėgios veiksmingai valdyti kylančias rizikas. Net jeigu paraiška gauti leidimą teikti finansines paslaugas bus pateikta iki šių metų pabaigos, bet nebus suteiktas faktinis leidimas vykdyti veiklą iki pereinamojo laikotarpio pabaigos, nebebus galima toliau teikti finansinių paslaugų ES nuo 2021 m. sausio 1-osios.

Rekomenduojama, kad, ruošdamosi pereinamojo laikotarpio pabaigai ir stabdydamos savo veiklą ES, finansų įstaigos turėtų tinkamai laikytis ES teisės aktų, ypatingą dėmesį skirdamos rizikos ribojimo, vartotojų apsaugos ir kovos su pinigų plovimu bei rizikos draudimo veiklos reikalavimams. Be to, apie savo veiklos nutraukimą jos turi laiku ir tinkamai informuoti savo ES klientus, paaiškindamos jiems ir tai, kaip naudotis tokiomis paslaugomis toliau, kad būtų išvengta bet kokio neigiamo poveikio klientams.

Ką žinoti žmonėms?

Kaip anksčiau skelbė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, pagal JK išstojimo iš ES sutartį, pensinio amžiaus sulaukusiems Lietuvos piliečiams, kurie gyvendami ir dirbdami JK įgijo teises gauti tos šalies pensiją, jos mokėjimas bus tęsiamas, net ir sugrįžus į Lietuvą pensija bus mokama iki 2020 m. pabaigos, kol tęsis pereinamasis laikotarpis, kadangi tuo metu dar bus taikomi šiuo metu galiojantys ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai. Po pereinamojo laikotarpio šis klausimas bus sprendžiamas sudarant tarptautinę sutartį su JK.

Kol tęsis pereinamasis laikotarpis, taip pat bus sumuojamas ES valstybėse ir JK įgytas darbo stažas, tačiau kiekviena valstybė mokės pensijos dalį už joje įgytą stažą. Taip pat bus sumuojamas JK ir Lietuvoje įgytas socialinio draudimo stažas, reikalingas nustatant teisę į ligos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokas bei nedarbo išmoką.

JK pasirašė išstojimo iš ES sutartį, tad šeimai, sugrįžusiai gyventi į Lietuvą, vaiko pinigai bus skiriami pagal Lietuvos teisės aktus. Tuo metu, jei vienas iš šeimos narių liks gyventi ar dirbti JK, bus pradedami taikyti ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai, kuriuose numatyta, kad šeima tuo pat metu už tą patį vaiką negali gauti visos išmokos ir Lietuvoje, ir kitoje valstybėje narėje.

Vis dėlto nebaigtos derybos tarp ES ir JK. Kol kas manoma, kad JK uždirbta pensija Lietuvos piliečiams bus mokama arba nemokama, kaip ir vaiko išmokos, priklausomai nuo nacionalinių tos šalies teisės aktų.NAUJAUSI KOMENTARAI

KAUNIETIS

KAUNIETIS portretas
Kam gasdinate del pensiju nemokejimo?UK CIVILI ZUOTA,DEMOKRATISKA..Net Rusija mokejo lietuviams pensijas antrojo pasaulinio karo dalyviams jau laisvos LT LAIKAIS.Jau nekalbu apie vokiecius kurie mokejo pensijas net TSRS LAIKAIS zmonems kurie dirbo karo metais jiems.GREICIAU lietuva nemokes pensiju Lietuvoje dirbantiems ukrainieciams,baltarusiams...Tokiais melangingais straipsniais tikites prisivilioti lietuvius is UK su savo pinigais?JUK LT LIETUVIU NEREIKIA.REIKIA,TIKJU, SUNKIAI UZDIRBTU,svariuku.Tai puikiai irode suklastotas dvigubos pilietybes referendumas.

Anonimas

Anonimas portretas
Pagarba britams.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių