- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
-
Protestuojantys ūkininkai nori prekybos atlaisvinimo, mažesnių palūkanų
Pieno gamintojai, prašantys teisingiau diferencijuoti žaliavinio pieno kainas, nusiteikę savo produkcija prekiauti patys – tik reikia, kad būtų atlaisvinti tokios prekybos suvaržymai.
Ūkininkai žada su Žemės ūkio ministerija ieškoti galimybių jauniems ūkininkams bei tiems, kurie yra pasiskolinę investicijų projektams, sumažinti paskolų palūkanas. Tuo metu prekybininkai sako, kad su perdirbėjais deramasi dėl pigesnių produktų tiekimo, tačiau teigia negalintys priversti jų žemdirbiams už pieną mokėti daugiau.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ketinama prašyti leisti ūkininkams daug paprasčiau prekiauti savo produktais.
„Prašysime, kad atpalaiduotų ūkininkams prekybą dar labiau. Kalbame apie trumpas prekybos grandines, nes dabar pieną dalinti gali, o jeigu parduoti ne – prisistato policija, veterinarija, kitos tarnybos, neišlaikai higienos sąlygų, gali grėsti visokios sankcijos“, – BNS pirmadienį sakė A. Svitojus.
Jo teigimu, sušvelninti prekybą ūkininkai yra prašę: „Tik gal ne taip tiesiogiai, neoficialiai“.
Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas BNS sakė manantis, kad patiems gaminti ir prekiauti savo produkcija ūkininkams neišeina: „Tam reikia papildomų investicijų“.
Pasak jo, smulkiausiems ūkininkams, kurie augina iki 10-15 karvių, dabar už litrą žaliavinio pieno mokama 10-15 centų, tuo metu stambesni ūkininkai gauna iki 35 centų.
Pasak jo, su žemės ūkio ministru bus bandoma ieškoti galimybių sumažinti ūkiams modernizuoti paimtų paskolų palūkanas: „Palūkanų kompensavimas ūkininkams turėtų būti pakankamai didelė paskata“.
Jis, be kita ko, siūlo valdžiai galvoti apie skolinimosi ūkininkams supaprastinimą.
Sudėtinga verslą priversti nusileisti savo pelno kartelę (...) Turime monopolinę prekybą ir monopolinį perdirbiną, valdžiai irgi sunku priversti juos kalbėtis.
Smarkiai kritusiomis pieno supirkimo kainomis pasipiktinę ūkininkai nuo pirmadienio pradėjo stichiškas protesto akcijas: prie pagrindinių perdirbėjų ir prekybininkų administracijos pastatų pirmadienį jie statė žalius kryžius.
Anot V. Buivydo, pirmadienį surengtos akcijos rezultatas paaiškės negreitai: „Sudėtinga verslą priversti nusileisti savo pelno kartelę (...) Turime monopolinę prekybą ir monopolinį perdirbiną, valdžiai irgi sunku priversti juos kalbėtis“.
Prie Vilniuje esančios „Maximos“ būstinės ir parduotuvės protestuojantys ūkininkai perdirbėjus ir pardavėjus kvietė trišalių derybų.
„Maximos“ generalinis direktorius Tomas Rupšys per atstovą BNS nurodė, kad prekybininkai yra tarpininkai tarp tiekėjų bei pirkėjų, todėl šiuo metu ypač aktyviai su tiekėjais ieško sprendimų, kad pirkėjai nepajustų didelių kainų pokyčių. Jis žada, kad lentynose kas savaitę daugės prekių už mažesnę nuolatinę kainą be akcijų.
„Lidl Lietuvos“ atstovės ryšiams su visuomene Linos Skersytės teigimu, su gamintojais deramasi dėl pigesnių produktų tiekimo, tačiau įmonė negali įtakoti perdirbėjų pieno tiekėjams mokėti daugiau.
„Puikiai suprantame vietos ūkininkų nepasitenkinimą, tačiau šioje situacijoje nesame tiesioginis kontaktas, kadangi mūsų lentynas pasiekia jau pagamintas produktas, o ne jo žaliava. (...) Mes nuolatos deramės su tiekėjais, kad galėtume užtikrinti geriausias kainas rinkoje. Atsiradus galimybei įsigyti pieno produktų iš gamintojų pigiau, reaguotume į tai“,– teigė ji.
L. Skersytė pabrėžė, kad tinklas didina lietuviškų produktų asortimentą ir palaiko vietos ūkininkus. Pasak jos, pernai lietuvių gamintojų produkcija buvo eksportuota į 26 šalis, kur veikia „Lidl“ parduotuvės, o jos vertė – 59,8 mln. eurų.
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pabrėžė, kad pieno produktų kainos tinkle tiesiogiai priklauso nuo jų tiekimo kainų, o esant bent menkiausiai galimybei deramasi su tiekėjais: „Atsiradus galimybei prekybos tinklui pieno produktų iš gamintojų įsigyti pigiau norime, jog tai kuo greičiau pajustų ir mūsų pirkėjai“.
V. Buivydo teigimu, prekybininkai yra neteisūs teigdami, kad negali labiau mažinti kainų, nes neva negali įtakoti gamintojų. „Patys prekybininkai irgi yra gamintojai, turi savo gamybos linijas. Perkasi žaliavas ir gamina“, – teigė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Bubnelis palieka „Epso-G“ komunikacijos vadovo pareigas
Valstybės valdomo energetikos holdingo „Epso-G“ komunikacijos vadovo pareigas palieka nuo 2021 metų birželio jas ėjęs Antanas Bubnelis. ...
-
Seimas: pokyčių antros pakopos pensijų fondų sistemoje kol kas nebus6
Gyventojai kol kas negalės nei visiškai sustabdyti įmokų pervedimų į antros pakopos pensijų fondus, nei iš jų pasiimti sukauptas lėšas visas iš karto. ...
-
Alkoholio bei tabako licencijų kasmet pratęsti nereikės1
Seimas atsisakė alkoholio bei tabako gamintojus ir prekybininkus įpareigoti kasmet pratęsti veiklos licencijas. ...
-
Dyzelinių automobilių vairuotojams – džiugios žinios: kainuoja pigiau už benziną1
Vidutinė benzino kaina Lietuvoje per savaitę padidėjo vienu centu, o dyzelinis kuras atpigo trimis centais, rodo ketvirtadienį Lietuvos energetikos agentūros (LEA) paskelbta degalų kainų pokyčių apžvalga. ...
-
Seimas linkęs įteisinti šilumos ūkio specialiuosius ir investicinius planus
Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, įteisinančioms šilumos ūkio specialiuosius ir investicinius planus. ...
-
Lietuva ir Ukraina kartu plėtos naujus logistikos maršrutus4
Lietuva ir Ukraina kartu plėtos naujus logistikos maršrutus – abiejų šalių infrastruktūros ir susisiekimo ministerijos ketvirtadienį pasirašė tai numatantį memorandumą. ...
-
Valstybinių vaistinių Lietuvoje nebus5
Lietuvoje ligoninių vaistinės, jau anksčiau pramintos valstybinėmis vaistinėmis, artimiausiu metu nebus steigiamos – Seimas po pateikimo ketvirtadienį atsisakė imtis beveik 40 opozicijos atstovų inicijuotų tai numačiusių Farmacijos įstatymo p...
-
LAT: valstybės ieškinį „Veoliai“ teismai turi nagrinėti iš naujo
Valstybės ieškinys dėl daugiau nei 240 mln. eurų žalos atlyginimo Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“ bus iš naujo nagrinėjamas teisme, ketvirtadienį paskelbė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT). ...
-
Siūlo drausti nemokamus vienkartinius puodelius ir lėkštes kavinėse5
Laisvės frakcijos narys parlamentaras Kasparas Adomaitis siūlo drausti viešojo maitinimo vietose nemokamai dalinti vienkartines maisto ir gėrimų pakuotes. Jis siūlo, kad kavinėse būtų naudojama daugkartinė gėrimų pakuotė, išskyrus tuo...
-
G. Skaistė: valstybė neturi lėšų remti šeimų ir didesniu NPD, ir vaiko pinigais7
Valstybė neišgali remti vaikus auginančias šeimas ir didinant tėvų neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), ir mokant vaiko pinigus, sako finansų ministrė. Gintarė Skaistė teigia abejojanti, ar užtektų politinės valios keisti vaiko pin...