Prezidento patarėjas: tikrieji pandemijos padariniai ekonomikai pasijus rudenį

Nors pirmąjį koronaviruso pandemijos sukeltą šoką Lietuvos ekonomika atlaikė neblogai, tikrieji jos padariniai pasijus rudenį, prognozuoja prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.

„Dabar yra kritinis momentas šalies ekonomikai. Taip, ta pirmoji banga iš medicininės pusės buvo atlaikyta, ekonomika taip pat stabilizuota, tačiau turime pasiruošti rudeniui, nes tikėtina, kad būtent iš ekonomikos pusės pandemijos efektai labiausiai pasireikš rudenį per didesnį nedarbą, per stojančias eksporto rinkas“, – LRT radijui ketvirtadienio rytą sakė S. Krėpšta.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog šiemet prognozuojamas šalies bendrojo vidaus produkto traukimasis, o nedarbo augimas pastebimas jau dabar.

„Ekonomikoje procesai yra gana inertiški, mes matome, kas vyksta mūsų eksporto rinkose, Europos Sąjungoje, kuriai prognozuojamas vienas didžiausių ekonomikos nuosmukių nuo Antro pasaulinio karo laikų“, – sakė S. Krėpšta.

Jo vertinimu, tai, kad vartotojų lūkesčiai išliko gana geri, nulėmė pozityvios valdžios žinutės bei pasirinkta strategija ne veržtis diržus, bet ieškoti būdų paskatinti ekonomiką.

Turime būtent neužmigti ant laurų, nes tikrasis poveikis ir tikrasis ekonomikos sunkmetis iš tikrųjų pasijaus rudenį.

„Galime pasidžiaugti, kad šioje trumpalaikėje perspektyvoje vartotojų lūkesčiai šiek tiek atsistatė, jie, manau, iš dalies atsistatė ir dėl tam tikros retorikos, to pozityvaus naratyvo, kuris skleidžiamas iš valdžios institucijų, iš verslo bendruomenės“, – sakė prezidento patarėjas.

Tačiau jis pabrėžė, kad nors ši strategija suveikė trumpuoju laikotarpiu, svarbu ruoštis laukiantiems iššūkiams: „Turime būtent neužmigti ant laurų, nes tikrasis poveikis ir tikrasis ekonomikos sunkmetis iš tikrųjų pasijaus rudenį“.

Finansų ministerija šią savaitę paskelbė prognozes, jog Lietuvos ekonomikos nuosmukio dėl koronaviruso COVID-19 pandemijos žemiausias taškas buvo pasiektas balandį, o antrąjį šių metų pusmetį, nebelikus ekonominės veiklos suvaržymų Lietuvoje ir Europos Sąjungoje (ES), laukiamas laipsniškas šalies ekonomikos atsigavimas.

Remiantis naujausio ministerijos ekonominės raidos scenarijaus prielaidomis, šiemet Lietuvos ekonomika dėl su koronaviruso krize susijusio šoko susitrauks 7 proc., o kitąmet šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 5,9 procento. Vėliau BVP vidutiniškai galėtų augti po 2,6 proc. per metus. Balandį ministerija prognozavo, kad Lietuvos BVP šiemet smuks 7,3 proc., o 2021 metais išaugs 6,6 procento.

Prognozuojama, kad nedarbo lygis tikėtina išaugs iki 9,5 proc., o užimtų gyventojų skaičius sumažės 2,8 procento. 2021 metais, atsigaunant ekonominiam aktyvumui ir išaugus darbo jėgos paklausai, nedarbo lygis turėtų sumažėti iki 8,1 proc., o užimtų gyventojų skaičius – padidėti 1,1 procento.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių