Prezidentė pasirašė sinchronizavimo įstatymą

 • Teksto dydis:

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtus įstatymus, užtikrinsiančius sklandų Lietuvos elektros tinklų sinchronizavimą su žemyninės Europos tinklais, ketvirtadienį pranešė prezidentūra.

„Įgyvendinus sinchronizacijos projektą bus galutinai užtikrintas regiono energetinis saugumas. Baltijos šalys atsijungs nuo iš Rusijos valdomo elektros žiedo BRELL ir taps integruota kontinentinės Europos elektros sistemos dalimi. Tai užkirs kelią trečiosioms šalims per energetiką daryti politinį spaudimą“, – rašoma pranešime.

Sinchronizavimo įstatymų pakeitimai numato priemones, kad Lietuvos energetikos sistema iki 2025 metų būtų parengta susijungti su Europos tinklais per Lenkiją.

Sinchronizavimo projektui bus suteiktas ypatingos valstybinės svarbos statusas. Tai leis spartinti  teritorijų planavimo procedūras, nustatyti servitutus bei greitai atlikti poveikio aplinkai vertinimą.

Sinchronizavimo įstatymo ir kitų teisės aktų pataisas Seimas priėmė birželio 13 dieną.

Birželio 20 dieną prezidentė kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos premjerais bei Europos Komisijos Pirmininku Jeanu Claude'u Junckeriu (Žanu Klodu Junkeriu) Briuselyje patvirtino sinchronizavimo projekto darbų kalendorių (angl. implementation roadmap). Sutarta, kad šis strateginės reikšmės projektas turi būti baigtas vėliausiai iki 2025 metų.

Pernai birželio 28 dieną Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas (angl. political roadmap) dėl projekto.

Gegužės pabaigoje įsigaliojo svarbi vadinamoji prisijungimo prie Europos elektros tinklų sutartis. Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijos (ENTSO-E) kontinentinės Europos regioninė grupė pranešė, kad Lenkijos, trijų Baltijos šalių ir palaikančių šalių elektros perdavimo operatoriai pasirašė prisijungimo sutartį ir technines prisijungimo sąlygas, kurias įgyvendinus Lietuva, Latvija ir Estija taps Europos elektros tinklo dalimi.

Lietuva į maždaug 1,5 mlrd. eurų vertės projektą turėtų investuoti daugiausiai regione – apie 650 mln. eurų (su ES parama), informuoja Lietuvos perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“.

Europos Komisija kovą skyrė finansavimą pirmajam sinchronizavimo  etapui: trims Baltijos šalims iš Europos Infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Connecting Europe Facility, CEF) iš viso skirta 323 mln. eurų, iš šios sumos 125 mln. eurų – Lietuvos elektros energetikos sistemai.

Antrajame finansavimo etape didžiausių investicijų pareikalaus nauja jūrinė jungtis su Lenkija „Harmony Link“. Įgyvendinant sinchronizavimo projektą kiekvienoje iš Baltijos šalių taip pat numatoma statyti po 3 sinchroninius kompensatorius.

Baltijos šalys iki šiol veikia sinchroniniu režimu BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Na, dabar prezidentė laisva bet ką pasirašinėt... ypač kai 'nusipelnę' jai TOOOKIĄ rentą patvirtino. :/

Marius

Marius portretas
Pamatysit Lietuvoje ims dinginėti elektra. Pamatysit. Kas ims investuoti į šalį kur dingsta elektra? Taigi. Na ką gi tapsime priklausomi nuo Lenkijos anglimi kūrenamų elektrinių, išleisim šimtus milijonų kad būtų blogiau. Lietuviai, na kodėl jūs tokie durni? P.S. Prisiminkite šį komentą kai dings elektra.

Pilietis

Pilietis portretas
Verslininkas geras žino,kaip pirkti kad būtu naudinga ir pigiau,nemanau kad prezidentė to nežino,bet jai ir žinoti nereikia,ji pagal savo gaunamas pajamas derina pirkimus,sandorius.Manau per didelė Jai renta ir pensija,o Europos sąjungos pensijos manau nereikia.Lietuva juk siuntė Ją atstovauti Lietuvą, Lietuva mokėjo ,pervesdavo numatytą atlyginimą.Ne Briuselis iš savo kišenės jiems visiem tenai moka.Žinome sistemą.Faktiškai baigėsi kadencija,baigėsi privilegijos, kada visą tai baigsis Lietuvoje.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių