Prekybos centruose nebeliks nemokamų plastiko maišelių?

Nemokamų itin lengvų plastiko maišelių siūloma nebedalinti prekybos vietose. Taip siekiama mažinti šių atliekų patekimą į aplinką.

Prekybininkai tokius maišelius turėtų apmokestinti, o už neatlygintiną jų dalijimą grėstų baudos.

Tokias Aplinkos apsaugos bei Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymų pataisas Seime ketvirtadienį registravo Laisvės frakcijai priklausantys Kasparas Adomaitis, Morgana Danielė, Monika Ošmianskienė, Vytautas Mitalas bei Ieva Pakarklytė, konservatoriai Kristijonas Bartoševičius ir Aistė Gedvilienė, taip pat Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.

Didžiausių šalies prekybos centrų atstovai sako ieškantys būdų, kaip pirkėjus skatinti kuo mažiau naudoti plastiko maišelių, bet pripažįsta, kad be jų sunku išsiversti.

Aplinkos komitete dirbančio K. Adomaičio teigimu, nemokamų permatomų plastiko maišelių naudojimas yra įprotis – kitų valstybių patirtis rodo, kad nebelikus nemokamų maišelių jų naudojimas drastiškai sumažėja.

Anot jo, pavyzdžiui, nuo 2020 metų penkiais centais apmokestinęs maišelius prekybos tinklas „Rimi“ Estijoje sutaupo net 6 tonas plastiko.

Pataisomis taip pat siūloma uždrausti higienos produktus, turinčius smulkių mikroplastiko dalelių, kurios nuplaunamos į nuotekų sistemą ir teršia vandenį, taip pat įtvirtinti bioskaidžių ir kompostuojamų pakuočių ženklinimą.

„Rimi“ ryšių su visuomene vadovė Gabrielė Šerėnienė BNS teigė, kad daugkartiniai medžiaginiai maišeliai turėtų pakeisti vienkartinius, tačiau šis naujas įprotis vartotojams formuojasi pamažu, o tam įtakos turi pandemijos sąlygos, įvairios saugumo rekomendacijos.

„Rimi“ atstovės teigimu, geriausias ir efektyviausias būdas yra pirkėjams atsinešti savo daugkartinius maišelius ir juos naudoti visur, kur tik galima.

„Transportuoti produktus be maišelio ne visada yra įmanoma – tai gali būti ir riešutai, kiti smulkūs produktai, turintys drėgmės, teplūs produktai“, – tvirtino ji.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis taip pat abejoja nemokamų plastiko maišelių draudimo būtinybe.

„Nemanome, kad pirkėjams toks sprendimas būtų patogus ir naudingas. Jei vis dėlto toks sprendimas būtų priimtas, tuomet ir vertintume jį visapusiškai“,  – BNS kalbėjo D. Ryliškis.

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė nurodė, kad plastikinių maišelių naudojimas kasmet mažėja – šiemet jis smuko net 35 proc. per mėnesį, palyginti su 2019 metais.

„Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė  pranešė, kad visose parduotuvėse galima įsigyti daugkartinių vaisių ir daržovių maišelių.

„Jų pardavimai per 10 šių metų mėnesių augo beveik 20 proc. Popierinių maišelių pardavimai dvigubėjo“, – sakė ji. 

V. Budrienė, be kita ko, pabrėžė, kad visa plastiko plėvelė įmonėje surenkama ir perdirbama į tinkle parduodamus maišelius.

Jeigu Seimas pataisas priims, jos įsigaliotų nuo 2022 metų liepos.

Už maišelių neatlygintiną dalijimą pirmą kartą parduotuvei grėstų bauda nuo vieno iki trijų tūkstančių eurų, o už pakartotiną pažeidimą – 3–5 tūkst. eurų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ida

Ida portretas
Vokietijoj tokie maišeliai po 0,01 ct kainuoja. Kaip pirkau, taip pirksiu toliau :)

Vika

       Vika  portretas
Asnesuprantu tos antrastes - nemokami plastiko maiseliai ir tarsi bus apmokestinti, nors... Ziurejau laida per zinias ir ten buvo pasakyta,kas beje ir arkliui aisku, kad tu maiseliu kainos yra itrauktos i prekiu kaina ir zmones uz juos sumoka. Tai koks dar gali buti pakartotinis apmokestin imas jeigu jau esame susimokeje per prekes? Gal baikite zmones mulkinti. Vis maza pinigu, galetu, plikai isrengtu. Nei gedos nei sazines.

ALGIS

ALGIS portretas
Jie jau dabar yra įkalkuliuoti į pirkinio kainą , buožės jūs , lupikai , ar nepaspringsit ..
VISI KOMENTARAI 31

Galerijos

Daugiau straipsnių