- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Į ES iš Ukrainos plūstanti produkcija kelia rimtą nerimą Lietuvos gamintojams. Šiemet ukrainietiškos paukštienos gali būti įvežta kone du su puse karto daugiau nei pernai. Apie tai pasakojama LNK reportaže.
Siekiant paremti Ukrainą, dar pernai ES ukrainietiškai žemės produkcijai panaikino kvotas, kuriuos įprastai taikomos trečiosioms šalims.
„Taip, Ukrainą visi palaikysime, bet padėkime tada išgyventi vietiniams gamintojams“, – susirūpinti skatina Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) vadovas Gytis Kauzonas.
Lietuvos gamintojams kelias nerimą kelia tai, kad į ES ukrainietiška produkcija vežama nevaržomai. Vien paukštienos importas į bendriją pernai šoktelėjo 80 proc. ir siekia 164 tūkst. t. Tai daugiau nei Lietuva pagamina per metus. Kiaušinių importas taip pat kilo keturis kartus. Paukštininkai bijo, kad skaičiai bus pustrečio karto didesni.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Palyginimui, jeigu anksčiau Ukraina importuodavo į ES apie 90–100 tūkst. t per metu, tai vien tik per šių metų pirmą ketvirtį buvo importuota virš 60 tūkst. t.“, – teigia G. Kauzonas.
Siekdamos apginti vietos ūkius, kelios šalys uždraudė ukrainietiškus produktus. Lenkija neleidžia įvežti grūdų, kiaušinių, mėsos, pieno, vaisių ir daržovių. Bulgarija nebepriima ukrainietiškų grūdų, miltų, aliejaus, medaus ir kitų bičių produktų, mėsos, riešutų ir alkoholinių gėrimų. Prie draudimų prisijungė ir Slovakija.
„Šia priemone siekiame apsaugoti Slovakijos žemės ūkio ir maisto produktų sektorius ir, svarbiausia, vartotojų sveikatą“, – teigė Samuelis VIčanas, Slovakijos žemės ūkio ministras.
Praėjusią savaitę Europos Parlamentas Ukrainos prekėms pratęsė bekvotį režimą dar metams. Lietuva embargo keliu dėl paukštienos eiti neketina.
„Tai yra labai nedidelis kiekis importuojamos produkcijos ir mes nematome, kad paukštienos sektoriui kiltų kokia nors grėsmė“, – tikino žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.
Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šiemet kiaušinių, kurių kilmės šalis Ukraina, į Lietuvą atvežta 59 t, o ukrainietiškos paukštienos kone 200 t.
„Ukrainietiškos paukštienos ir kiaušinių šiuo metu mes neturime. Esame turėję prieš kažkiek laiko ukrainietiškų kiaušinių, aišku, turime kitos produkcijos – konditerijos, aliejaus, kitų prekių“, – situacija parduotuvėse pakomentavo „Norfos“ savininkas Dainius Dundulis.
Prekybos centrai kainų neleidžia, bet iš tiekėjų reikalauja tų pačių žemų kainų, kurios būdavo žiemos laikotarpiu.
„Iki“ atstovė Vaida Budrienė paantrino, kad ukrainietiškų kiaušinių prekių lentynose turi nedaug. „Taip, turime, bet jų turime nedaug. Yra tik vienas tiekėjas iš Ukrainos, kuris tiekia mums kiaušinius“.
LPA vadovas teigė, kad dėl pigesnės ukrainietiškos produkcija kenčia Lietuvos eksportas. Dėl to dirbtinai mažinamos ir paukštienos, ir kiaušinių kainos šalies viduje.
„Prekybos centrai kainų neleidžia, bet iš tiekėjų reikalauja tų pačių žemų kainų, kurios būdavo žiemos laikotarpiu ir, jeigu paprastai balandžio mėnesį filė ar kitų paukštienos dalių kainos augdavo, tai jos šiandien yra stabilios arba netgi mažėjančios“, – situaciją detalizavo G. Kauzonas.
„Kiaušinių yra trūkumas visoje Europoje ir visi prekybininkai eina kaip į karą derėtis dėl kiaušinių tiekimo ir kainos“, – teigė V. Budrienė.
Lietuvos valdžia problemos nemato, pinigų nežada ir pataria paukštininkams ieškoti galimybių kitose rinkose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
I. Šimonytė: 2024 metų valstybės biudžetas – saiko biudžetas2
Vyriausybei ketvirtadienį rengiantis svarstyti 2024-ųjų valstybės biudžeto projektą premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad jame daugiausiai papildomų išlaidų atiteks pensininkams, socialinių išmokų gavėjams, mokytojams ir paramai...
-
Prezidentas siūlo numatyti galimybę iš pensijų fondų pasiimti dalį lėšų3
Prezidentas Gitanas Nausėda Seimui siūlo tobulinti antros pensijų pakopos sistemą numatant galimybę žmonėms vieną kartą iš pensijų fondų išsiimti dalį lėšų. ...
-
Interneto tinklalapis – norintiems pranešti apie pažeidimus darbo vietoje1
Norint paskatinti pranešti apie pažeidimus darbo vietoje, pradeda veikti tam skirtas interneto tinklalapis, trečiadienį pranešė Generalinė prokuratūra. ...
-
Šilumos tiekėjų atstovas: šildymas ne visur bus 20 proc. pigesnis
Institucijoms prognozuojant iki penktadalio pigesnį būsimą šildymo sezoną, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) vadovas sako, kad šildymas ne visoje Lietuvoje bus 20 proc. pigesnis. ...
-
Premjerė: biudžeto deficitas 2024-aisiais augs, bet atitiks europines taisykles1
Valdžios sektoriaus deficitas kitąmet didės, tačiau atitiks europines taisykles, numatančias 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) deficito ribą, interviu BNS paskelbė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. ...
-
Dėl smarkaus vėjo elektros neturi beveik 4 tūkst. vartotojų: daugiausia – Vilniaus regione3
Dėl trečiadienio naktį šalyje praūžusio stipraus vėjo 13 val. elektros dar neturėjo beveik 4 tūkst. vartotojų, daugiausiai jų – Vilniaus regione, BNS pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). ...
-
Vyriausybė pritarė, kad statybos leidimai būtų išduodami greičiau
Vyriausybė trečiadienį pritarė Statybos įstatymo ir dar 12-kos teisės aktų pataisų paketui, kuriuo siūloma sutrumpinti statybos leidimo išdavimo procesą. Tam dar turės pritarti Seimas. ...
-
Vyriausybė – už idėją nenaudoti 1–2 centų monetų, bet projektą siūlo tobulinti5
Seimui svarstant Lietuvos banko (LB) iniciatyvą nuo 2025 metų gegužės apvalinti prekių ir paslaugų krepšelio galutinę sumą bei atsisakyti 1 ir 2 centų monetų, Vyriausybė tam pritaria, bet siūlo projektą tobulinti. Tokia jos išvada bu...
-
Verslas kritikuoja sprendimą nebeskirti 41 mln. eurų paramos įmonių elektromobiliams1
Susisiekimo ministerijai verslui pažadėtą 41 mln. eurų paramą elektromobiliams įsigyti nusprendus skirti viešosios infrastruktūros finansavimui, kai kurie politikai ir verslo atstovai kritikuoja tokį sprendimą, o verslininkai sako buvę apgauti...
-
Ekspertai: būsimąjį šildymo sezoną kainos bus nedidelės2
Energijos išteklių biržos operatorės „Baltpool“ atstovas sako, kad krentant biokuro kainoms galima tikėtis, jog artėjantį šildymo sezoną, palyginti su pernykščiu, šilumos kainos išliks nedidelės. ...