- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prekybos centrų daržovių ir vaisių skyriuose absoliutūs favoritai – bananai. Jų kilogramas kainuoja jau netoli dviejų eurų. Prekybininkai prognozuoja, kad bananai dar brangs. Kodėl, pasakojama LNK reportaže.
„Tikrai bananai – labai perkama prekė. Jos šiuo metu netrūksta, nes esame iš anksto užsipirkę didelius kiekius“ – teigė „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
„Pagal pardavimus, bananai yra numeris vienas. Ir vis dar pirmauja tarp perkamiausių vaisių“, – porino „Aibės“ Komercijos departamento direktorė Žydrė Baskutytė.
Tačiau jų kaina pirkėjus vis dažniau atbaido.
„Visi pajuto, kad viskas pabrango. Ir per akcijas ta kaina dabar būna tokia, kokia buvo iki pabrangimo“, – sakė užkalbinta pirkėja.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Kad kainos kyla, visiems aišku“, – sakė kitas pašnekovas.
Bananų kilogramas kainuoja daugiau kaip 1,5 euro.
„Ne tik brangu, bet jau tapo per brangu“, – sakė į prekybos centrą atėjusi apsipirkti moteris.
Prekybininkai tikina, kad dėl kainų kilimo jie nieko dėti. Esą traukiasi bananų augintojų rinka, brangsta kuras ir elektra. Dėl to kyla ir kaina pirkėjams.
„Bananai ir atskraidinami lėktuvais, ir atplukdomi laivais, todėl ir pakankamai pakilusios kainos“, – sakė V. Budrienė.
„Išaugęs poreikis išaugino ir bananų kainas, kuri šiuo metu yra aukštesnė nei praėjusių metų sausį. Ir iš tiesų mes prognozuojame, kad aukštesnės bananų kainos išliks ir vasario mėnesį“, – konstatavo Ž. Baskutytė.
Kad nekelti kainų kone neįmanoma, pabrėžė ir vaisių bei daržovių didmenininkai.
„Per COVID-19 pandemiją daug bananų augintojų Pietų Amerikoje bankrutavo, todėl sumažėjo bananų pasiūla. Dėl pabrangusio kuro, išaugo ir transportavimo kaštai“, – situaciją komentavo „Citmos“ direktorius Regimantas Didzinskas.
Per COVID-19 pandemiją daug bananų augintojų Pietų Amerikoje bankrutavo, todėl sumažėjo bananų pasiūla.
Be to, dalis didmenininkų dar nespėjo atsigauti po elektros kainos šuolių. Mat Lietuvą pasiekę žali bananai nokinami specialiose kamerose, kurios išeikvoja daug elektros. Štai šiai įmonei vien bananų nokinimas brango 30 proc.
Kalbama, kad prekybos centre nusipirkti bananų kekę bus vis sunkiau. Didmenininkai žada, kad pirkėjams šių vaisių nepristigs, bet perspėja, kad jų kaina kils. Greitai bananų kilogramas gali kainuoti 2 eurus.
„Per artimiausius porą mėnesių daržovių ir vaisių kainos turėtų kristi. Tačiau bananų – ne“, – prognozavo R. Didzinskas.
Vis dėlto kur kas sudėtingesnė situacija užsienyje. Štai Belgijoje bananų nokinimas verslininkams kainuoja šimtus tūkstančių eurų per metus.
„Praėjusiais metais mūsų sąskaitos už elektrą siekė apie 350 tūkst. eurų. O kitais metais, bent jei remsimės pirmųjų trijų mėnesių tarifu, proporcingai turėtume sumokėti apie 1,5 mln. eurų“, – teigė bananų nokinimo fabriko vadovas Christophe'as Vandenbroeckas.
Prognozuojama, kad Belgijoje bananų kaina gali didėti 20–25 proc. Lietuvoje tokio didelio jų brangimo prekybininkai nenumato.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos bankas: dirbantiems ukrainiečiams išvykus iš Lietuvos ekonomika nenukentės6
Lietuvos centrinis bankas mano, kad šalies ekonomika labai nenukentės, jeigu pasibaigus karui Ukrainoje į ją sugrįžtų Lietuvoje radę prieglobstį ir čia įsidarbinę ukrainiečių pabėgėliai, tačiau bankas pripažįsta, kad „poveikis ga...
-
Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos8
Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti nenori, jas palaiko vartojimas. ...
-
Tarpmiestiniai autobusai kursuos įprastai, galios visos lengvatos1
Kovo 31-ąją pasibaigus tolimojo susisiekimo vežėjų sutartims, bet dar neįsigaliojus Kelių transporto kodekso pataisoms, sutartys pratęstos automatiškai, todėl nuo balandžio 1-osios tarpmiestiniai autobusai kursuoja įprastai, galioja ir visos ...
-
„Birštono elektra“ praneša nutraukianti elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą14
„Birštono elektra“ praneša nutraukianti elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą nuo gegužės 1 dienos. ...
-
Lietuva ir 26 šalys sutarė toliau remti Ukrainos kelių ir geležinkelių atstatymą
Lietuva, Lenkija, Jungtinė Karalystė, Švedija, Čekija ir kitos valstybės sutarė ir toliau remti Ukrainos transporto infrastruktūros atstatymą. 27 šalių transporto ministrai penktadienį Lenkijos Žešuvo mieste priėmė bendr...
-
Parama šeimos būstui – reali pagalba ar būdas pasipelnyti?1
Per pastaruosius penkerius metus, kiek yra teikiama parama jaunoms šeimoms būstui įsigyti, skirta 60 mln. eurų. Trečdalis nusėdo vadinamuosiuose didžiuosiuose regionuose – miestuose šalia Klaipėdos, Kaune, Vilniuje. Nors paramos tiks...
-
Žemės drebėjimai neišgąsdino – kas dešimtas lietuvis poilsiaus Turkijoje9
Turkiją supurtę žemės drebėjimai nesumažino lietuvių noro poilsiauti šioje šalyje. Turkija ir toliau išlieka viena populiariausių lietuvių poilsio krypčių. Kelionių pokyčius, infliacijos paveiktas kainas komentuoja kelionių o...
-
Eurostatas: nedarbas Lietuvoje vasarį buvo didesnis už ES vidurkį6
Nedarbas vasarį Lietuvoje buvo didesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas. ...
-
Vilnius baigia deginti mazutą: gyventojams padėjo sutaupyti 30 mln. eurų?5
Gamtinių dujų kainai sugrįžus į 2021 metų lygį, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia nuo penktadienio nebekūrenantys pernai lapkritį pradėto deginti mažasierio mazuto. ...
-
A. Veryga neatsisako idėjos dėl valstybinių ligoninių vaistinių9
Seimui ketvirtadienį atmetus pataisas, numatančias leisti valstybinių ligoninių vaistinėse parduoti vaistus visiems žmonėms, vienas tokios idėjos iniciatorių Aurelijus Veryga neatsisako ketinimų šį klausimą kelti ir ateityje, tikėtina, kito...