- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pirmiesiems Vilniaus sovietiniams daugiabučiams – jau apie 60 metų. Buvęs garantinis terminas – 50, kai kurių net tik 25 metai. Daug metų yra sakančių, kad net po renovacijos daugiabučiai namai tik atrodo kitaip, praneša LNK.
„Renovuojant iš išorės tik užvelkami kailiniai, o viduje lieka puvėsis“, – teigė Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
Todėl sakoma, kad racionaliau galbūt tokius daugiabučius griauti ir statyti naujus.
„Manau, nereikėtų sulaukti, kai tie namai pradės griūti. Namų darbus jau dabar reikėtų pradėti ruošti“, – kad reikia imtis veiksmų, akcentavo Statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Aplinkos ministras sako, kad net jei būtų nustatyta, jog daugiabutis avarinės būklės, rūpintis turėtų patys gyventojai.
Valstybė negali prisidėti prie kiekvieno fizinio asmens turto atnaujinimo. Turi turto, sukaupęs kažkokio kapitalo, turi juo rūpintis“, – sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Kad kada nors sovietinių daugiabučių problemą teks spręsti, iš esmės kalbama jau ne vieną dešimtmetį. Lietuvoje yra apie 36 tūkst. daugiabučių, du trečdaliai pastatyti sovietmečiu. Buvo suteikiamas 50 arba vos 25 metų garantinis terminas.
Nereikėtų sulaukti, kai tie namai pradės griūti.
Kalbama, kad atitarnavę ir morališkai, nepatogūs butų planai, grėsmė tapti getais.
„Tie rajonai bus morališkai pasenę, energinio tvarumo visų aspektų neatitiks. Valstybei tai bręstanti problema“, – pažymėjo D. Gedvilas.
Vienos didžiausių statybos bendrovių vadovas sako, kad įmanomi tokie sprendimai, jog žmonėms persikelti iš seno būto į naują nieko nekainuotų.
„Mūsų siūlomas modelis, kad gyventojai neturėtų finansinės naštos. Jie keistų seną daiktą į naują“, – dėstė „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis.
Anot A. Avulio, jau ne vienai Vyriausybei siūlytas toks modelis. Verslininkai šalia ir vietoj seno daugiabučio pastato naujus, tik aukštesnius, kad, pardavus papildomus butus, projektas atsipirktų. Gyventojai turėtų sutikti, o valdžia – išduoti leidimus statyti aukštesnį ir tankesnį kvartalą.
„Reikia politinės valios, teisės aktų korektūros, pakeitimo. Investuotojai visada norės tokius projektus daryti“, – kaip vieną iš galimybių siūlė A. Avulis.
Dalis sutiktų gyventojų tokią mintį vertino dviprasmiškai. Vieni nuogąstavo, kad tai gali ilgai užtrukti, kiti sutiktų, nes pakiltų ir buto vertė.
Siūloma daryti bandomąjį projektą.
„Diskusija vyko ir anksčiau. Reikia žiūrėti ne tik į devynaukščius ir penkiaaukščius“, – akcentavo Seimo narys Kęstutis Mažeika.
Buvęs aplinkos ministras siūlo pradėti nuo dar senesnių – medinių daugiabučių.
„Paprastai kalbant, supuvusios sijos ir kiti elementai, kurie užtikrina gyventojų saugumą“, – pastebėjo K. Mažeika.
Seimo Ekonomikos komitetas planuoja surengti posėdį ir suformuluoti siūlymus, kaip būtų galima seniausius daugiabučius ne renovuoti, o griauti ir statyti naujus.
„Artimiausiu metu, sausio mėnesį, padiskutuosime su Statybininkų asociacija, su gyventojais ir pasiūlysime tokį sprendimą“, – sakė K. Starkevičius.
Kiek Lietuvoje yra avarinės būklės daugiabučių, žinių nėra. Dalis pastatų yra tirti detaliai, nustatyta, kad konstrukcijos paveiktos korozijos, ypač plokščių suvirinimo mazgai, tačiau griuvimo grėsmės dar neįžvelgta.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gyventojai kviečiami teikti paraiškas keisti suskystintų dujų balionams
Trečiadienį paskelbtas kvietimas teikti paraiškas finansuoti suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimą kitais energijos šaltiniais. ...
-
PST vadovas neatskleidžia, ar įmonė ketina parduoti verslo centrą Šeškinėje
Vienai didžiausių Lietuvos statybų bendrovių Panevėžio statybos trestas (PST) ketinant pasirašyti taikos sutartį su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) dėl 5,8 mln. eurų skolos išmokėjimo dalimis, PST vadovas sako, jog kol kas nėra ...
-
Vyriausybė pritarė komercinių saulės parkų plėtrai virš 2 GW: yra ribojimų2
Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė tolesnei komercinių saulės parkų plėtrai viršijus 2 gigavatų (GW) ribą, tačiau su tam tikrais apribojimais. Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad tokiems saulės parkams pagaminus per daug el...
-
Dėl rusiškos naftos dujų importo sukritikuota Lietuva teisinasi: dabar tą klaidą taisome
Naujienų agentūrai „Reuters“ pranešus, kad Baltijos šalys padvigubino naftos dujų, skirtų automobiliams ir šildymui, importą iš Rusijos prabilo Energetikos ministerija. Anot jos, valstybinė infrastruktūra tokiam i...
-
Ministras: Kėdainiuose įgriuvęs tiltas tiltų finansavimo tvarkos nekeičia4
Antradienį įgriuvus tiltui per Nevėžį Kėdainiuose, tai nekeičia Vyriausybės anksčiau skirto finansavimo tiltams ir jų remontui, sako susisiekimo ministras Marius Skuodis. ...
-
K. Navickas: siekiame didesnių derybinių galių ūkininkams1
Pastaruosius mėnesius smarkiai mažėjant žaliavinio pieno supirkimo kainoms, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, jog bus siekiama didesnių derybinių galių ūkininkams. ...
-
VDI: tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio nėra didelio atotrūkio
Didelio darbo užmokesčio atotrūkio tarp vyrų ir moterų atlyginimų bei tiesioginės diskriminacijos požymių Lietuvoje nėra, rodo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) tyrimas. ...
-
Per Lietuvą ritasi bankrotų banga: specialistai net prognozuoja antrą infliacijos bangą
Per Lietuvą ritasi bankrotų banga. Per metus jų skaičius šoktelėjo daugiau nei trečdaliu. Ekonomistai sako, kad bankrotų daugėja dėl to, kad įmonės per pandemiją turėjo valstybės apsaugą. Tačiau šiuo metu tokių paramos priemoni...
-
Apklausa: ES ekonomikos gaivinimo planui pritaria 72 proc. lietuvių
Solidarumo principui, kuriuo grindžiamas Europos Sąjungos (ES) ekonomikos gaivinimo po COVID-19 pandemijos planas „NextGenerationEU“, pritaria 72 proc. Lietuvos gyventojų, rodo naujausia „Eurobarometro“ apklausa. ...
-
STT: atliekų tvarkymas – kai kur netinkamai kontroliuojamas ir neskaidrus
Komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas Alytuje, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Šilutės ir Tauragės rajonuose nėra pakankamai kontroliuojamas, o viešuosiuose pirkimuose trūksta skaidrumo, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba...