Quantcast

Ministerija siūlo gyventojams palankesnę NT mokesčio versiją

  • Teksto dydis:

Finansų ministerija trečiadienį pranešė patikslinusi savo teikiamą projektą dėl naujo gyventojų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio modelio.

Nauja projekto versija yra palankesnė gyventojams, turintiems mažesnės vertės NT.

Po patikslinimo teikiamame įstatymo projekte numatyta, kad žmogus už gyvenamąjį būstą, kuriame deklaruota jo gyvenamoji vieta ir kurio vertė neviršija tos konkrečios savivaldybės nekilnojamojo turto vidurinės vertės (medianos) – mokesčio nemokėtų. Ankstesniame ministerijos siūlyme tokiems atvejams buvo numatytas 0,03 proc. mokesčio tarifas.

Tokiu būdu pusė šalies gyvenamųjų būstų, kuriuose deklaruota gyvenamoji vieta, būtų neapmokestinama, teigia Finansų ministerija.

Pagal atnaujinto projekto nuostatas, mokestis būtų skaičiuojamas tik nuo vieną medianą viršijančios būsto vertės. Jeigu būsto vertė siektų nuo vienos iki dviejų medianų mokestinis tarifas būtų 0,06 proc. Vertei viršijančiai dvi medianas būtų taikomas 0,1 proc. tarifas. 

„Atnaujintas mokesčio modelis yra socialiai jautresnis – pusė visų gyvenamojo būsto savininkų mokesčio nemokėtų, o socialiai remtini ir pensinio amžiaus sulaukę asmenys galėtų pasinaudoti galimybe atidėti mokesčio mokėjimą iki turto perleidimo“, – pranešime sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Ekonomikai mažiau žalingų mokesčių bazės plėtra yra viena svarbiausių tarptautinių institucijų rekomendacijų Lietuvai, o siūlomas NT mokesčio modelio pakeitimas yra reikšmingas žingsnis ta kryptimi. Be to, šiuo siūlymu būtų sukuriamas naujas tvarus pajamų šaltinis savivaldybėms, taip sustiprinant jų finansinį savarankiškumą“, – pridūrė ji.

Siūloma, jog priėmus įstatymų pakeitimus Seime, pirmosios nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos pagal pakeistą modelį gyventojus pasiektų 2026 metais. 

Finansų ministerija siūlo nustatyti, kad visas – tiek komercinės, tiek nekomercinės paskirties – nekilnojamojo turto mokestis būtų įskaitomas tik į savivaldybių biudžetus. Šiuo metu komercinio nekilnojamojo turto mokesčio pajamos keliauja į savivaldybių biudžetus, o gyvenamojo nekilnojamojo turto – į valstybės biudžetą. 

Preliminariais skaičiavimais šalyje vidutiniškai mokestis už pagrindinį gyvenamąjį būstą sudarytų apie 14 eurų per metus. Pavyzdžiui, standartinis Vilniaus Fabijoniškėse, Žirmūnuose ar Pilaitėje turimas senos statybos 50 kv. m. būstas, kurio mokestinė vertė siektų apie 55 tūkst. eurų, būtų neapmokestintas, nes vertė nesiekia Vilniaus miesto medianos – 60,1 tūkst. eurų.

Mokėtina mokesčio suma priklausytų nuo konkrečios savivaldybės nekilnojamojo turto verčių medianos. Įvertinus administravimo kaštus, siūloma, kad nuo mokesčio gyventojas būtų atleistas, jei mokėtina mokesčio suma neviršytų 5 eurų. 

Įmokos gyventojui būtų skaičiuojamos nuo Registrų centro nekilnojamojo turto masinio vertinimo dydžio, o ne nuo galimos komercinės objekto vertės.

Be to, įstatymo pakeitimuose savivaldai suteikiama daugiau teisių sprendžiant dėl lengvatų taikymo bei konkretaus mokesčio tarifo nustatymo įstatymo numatytose ribose. 

Ministerijos duomenimis, iš mokesčio būtų galima surinkti nuo 18 iki 103 mln. eurų priklausomai nuo savivaldos pasirinkto tarifo kitam nekomerciniam turtui (0,1-1 proc.).

Ji nurodo, kad patobulintas projektas Seimą galėtų pasiekti pavasario sesijoje. 

Dabar NT yra apmokestinamas progresiniu 0,5–2 proc. tarifu, tačiau tik nuo 150 tūkst. eurų vertės, o turintiesiems tris ir daugiau vaikų arba neįgalų vaiką – nuo 200 tūkst. eurų.

Finansų ministerijos skaičiavimais, šiuo metu Lietuvoje yra 1,4 mln. NT savininkų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pensininkas

Pensininkas portretas
Dirbantys sumoka nuo atlyginimu 40%, dar pirkdami, statydami, remontuodami, renovuodami kas karta po 21% ir dar kiek visokiu mokesciu, o darbdaviai-oligarchai kiek moka? pelnus nukreipia i tipo investicine pletra-sanaudas (nekilnojama turta, automobilius..) Susikele valdzia atlyginimus ir dabar pinigu nebeuztenka, tai mazinkit etatu, kam ten jusu tiek, vistiek nieko neveikiat..

Nuomonė

Nuomonė portretas
Nejuokinkite voverių, Prezidentas siūlo rimtą pagerinimą, tačiau kai kurios valdžios mergaitės iš to tyčiojasi, galimai specialiai darys blogiau. Valdžia mus pardavė skandinavų bankams ir energetikos spekuliantams. Nemanau, kad tai už dyką. Kur žiūri mūsų įvairios spec. tarnybos kai siekiama bloginti gyventojų padėtį, kelti nepasitenkinimą. Ignitis pasidarė valstybė valstybėje, nes su jais Kreivys milijonus dalinasi, o mane reketuoja mokėti už nesunaudotą energiją. Niekur negaliu rasti teisybės, nežiūri į skaitliuką, o atsiuntė sąskaitą iš lubų. Valdžia miega, o banditai siautėja.

mano namo

mano namo  portretas
statybos kainavo 1 eur o sklypa gavau irgi uz 1 eur. tao kiek reikes moket mokescio????
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių