Lenkijos premjeras: ribojimai Ukrainos produktams įvesti ginant žemdirbių interesus

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) sako, kad barjerai ukrainietiškai žemės ūkio produkcijai buvo įvesti siekiant apginti šalies žemdirbius bei žemės ūkio rinką.

Tai jis sakė po to, kai Ukraina šeštadienį paskelbė įteikusi Lenkijos ambasadai Kyjive notą dėl nepriimtinų prekybos suvaržymų ukrainietiškiems žemės ūkio produktams. Kyjivas paragino nedelsiant atnaujinti eksportą ir sakė, kad suvaržymais buvo pažeistas Ukrainos ir ES asociacijos susitarimas.

„Mano bei Lenkijos vyriausybės uždavinys yra ginti Lenkijos rinką, Lenkijos žemdirbius, todėl mes priėmėme tuos veiksmus kartu su keletu kitų valstybių Rytų flange, kad pasiųstume labai stiprų signalą – mes giname Lenkijos žemdirbius, mes giname Lenkijos rinką ir iš kitos pusės, kad tokiu būdu pakviestume Europos Sąjungą veikti greičiau, ir tas buvo įgyvendinta“, – antradienį Vilniuje po susitikimo su Lietuvos premjere Ingrida Šimonyte teigė M. Morawieckis.

Pasak jo, tarptautinėje ekonominėje politikoje reikia siekti tokių sprendimų, kuriuos galima įgyvendinti ir kurie kartu užtikrina Lenkijos interesus.

Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

„Būtent todėl jau prieš porą mėnesių mes išsiųsdavome tinkamus signalus su ministru H. Kowalczyku (balandžio pradžioje pasitraukęs Lenkijos žemės ūkio ministras – BNS) į Europos Komisiją, kad būtų tučtuojau priimti sprendimai dėl Lenkijos žemės ūkio rinkos destabilizavimo“, – kalbėjo Lenkijos premjeras.

Mes giname Lenkijos žemdirbius, mes giname Lenkijos rinką ir iš kitos pusės, kad tokiu būdu pakviestume Europos Sąjungą veikti greičiau.

Oficialus Kyjivo protestas Lenkijai ir Europos Sąjungai (ES) pareikštas po to, kai kelios Ukrainos kaimynės, įskaitant Lenkiją, reaguodamos į savo ūkininkų protestus dėl kritusių kainų įvedė laikinus prekybos barjerus ukrainietiškiems grūdams ir kitiems produktams.

Galiausiai Bulgarija, Vengrija, Lenkija, Rumunija ir Slovakija praėjusį penktadienį susitarė leisti Ukrainos žemės ūkio produktų tranzitą per savo teritorijas.

„Dėl tranzito per Lenkiją mes neturėjome ir neturime su tuo problemų. Tranzitas yra organizuotas per labai detalias procedūras, kad tranzitas būtų tranzitas, kad tie grūdai, kurie aprašomi kaip tranzitas, nepatektų į Lenkijos rinką“, – teigė Lenkijos premjeras.

Pasak M. Morawieckio, Lenkijoje dėl ukrainietiškų grūdų kilusi krizė yra naudinga Rusijai.

„Mes supratome, kad tas destabilizavimas iš esmės vėlgi tiks Rusijai, kadangi Rusijos propagandai sunku tiesiog apkaltinti individualius subjektus. Jie tiesiog pasinaudojo tokia situacija vien dėl to, kad Juodoji jūra buvo blokuota V. Putino“, – teigė M. Morawieckis.  

„Per paskutines dvi savaites vyko intensyvus pokalbiai, derybos su Ukraina ir Europos Komisija ir tas reguliavimas, kuris yra priimamas šiomis dienomis Europos Komisijos, atitinka mūsų lūkesčius, kad būtų sumažintos tos įtampos“, – kalbėjo Lenkijos premjeras.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) balandžio 19 dieną pasiūlė papildomą 100 mln. eurų paramą ES ūkininkams, skirtą susilpninti priešpriešą dėl Ukrainos grūdų.

Rusijai užpuolus Ukrainą, buvo smarkiai apribotas ukrainietiškų grūdų eksportas Juodąja jūra, todėl dalį eksporto teko nukreipti sausuma.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių