- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žiemos intriga tęsiasi. Gyventojai gavo gruodžio mėnesio sąskaitas už šildymą ir karštą vandenį. Nors Vilniaus šilumos tinklai skelbia, kad jos panašios kaip pernai, kai kam teks pakloti ir 50 eurų daugiau. Šilumininkų duomenimis, brangiausiai už gruodžio mėnesį mokės Vilniaus rajono gyventojai. O pigiausiai – Utena. Tarp didmiesčių daugiausiai mokės Panevėžio gyventojai, pasakojama LNK reportaže.
Iš kaminų rūkstantis mazutas oro kokybės nepagerina, užtat į vilniečių namus tiekiama šiluma, sakoma, pigesnė.
„Lapkričio–gruodžio mėnesiais mazutas tikriausiai gelbėjo tiek mūsų klientus, tiek mus pačius“, – kalbėjo Vilniaus šilumos tinklų klientų komandos vadovas Laurynas Jakubauskas.
Vilniaus šilumos tinklų teigimu, gruodžio mėnesio šildymo ir karšto vandens sąskaitos – panašios kaip ir prieš metus.
„Jeigu lyginsime gruodį su gruodžiu, tai pirmiausia – mažesnė kaina, antra – mažesnis suvartojimas dėl šiek tiek šiltesnio gruodžio“, – tęsė L. Jakubauskas.
Už 50 kvadratinių metrų ploto buto šildymą renovuotame name vilniečiai vidutiniškai mokės 68 eurus, nerenovuotame daugiabutyje – 114 eurų.
„Apie 70–80 proc. gyventojų gyvena vidutinės klasės, vidutinio energetinio efektyvumo sovietinės statybos pastatuose. Lietuvoje už gruodžio mėnesį vidutinė sąskaita buvo apie 133 eurus“, – pasakojo šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Nors sostinės gyventojai raminami, kad dėl gruodžio sąskaitų šoko nepatirs, kai kam teks mokėti ir 50 eurų daugiau. Įrodymas – Pašilaičių rajone nerenovuoto namo dviejų kambarių buto sąskaita – 120 eurų, o prieš metus buvo 74 eurai. Tiesa, yra kam sąskaitos ir mažėja.
„Naujas namas, aukšto energetinio efektyvumo klasės, 117 kvadratinių metrų ir sąskaitą – 61 euras. Sąskaita neatrodo didelė“, – teigė gyventojas.
„Šiuo metu sumokėjome 200 eurų. Praeitais metais buvo perpus pigiau“, – sakė kitas gyventojas.
„Vien už šildymą dujomis – apie 300 eurų, 100 kvadratinių metrų. Žymiai daugiau, apie 40 proc., negu pernai“, – sakė gyventoja.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kodėl sąskaitos taip smarkiai skiriasi priežasčių yra kelios.
„Karštas vanduo sąskaitoje turi ženklią įtaką. Jo suvartojimas gali skirtis. Gali būti skirtingas namo sistemos sureguliavimas, už kurį atsakingas yra namo administratoriaus samdomas prižiūrėtojas. Kai kur galbūt sistemos buvo atnaujintos, kai kur galbūt kaip tik pasenusios ir tapo neefektyvesnės“, – kalbėjo L. Jakubauskas.
Šilumininkai prognozuoja, kad ne sostinėje, o apskritai Lietuvoje vidutinė šilumos sąskaita bus trečdaliu didesnė nei pernai dėl to, kad pati centralizuotai tiekiama šiluma – brangesnė.
„Šilumos kaina padidėjo bemaž 40 proc. – nuo maždaug septynių centų iki 9,5. Pernai metais gruodžio mėnesį fiksavome tik prasidėjusį augimą, kai šiais metais energijos išteklių kainos laikosi aukštame lygyje ištisus metus“, – sakė VERT tarybos narys Matas Taparauskas.
Lyginant su praeitais metais, sąskaitas turėsime didesnes 20–30 proc.
Šilumos kaina smarkiai skiriasi ir tarp vietovių. Pavyzdžiui, Vilniaus rajonas už šilumą moka 2,5 karto daugiau nei Vilniaus miestas.
„Žemiausia kaina yra Utenoje, Vilniuje, Alytuje, tuo tarpu aukščiausia kaina – Vilniaus rajone, Biržuose“, – tęsė M. Taparauskas.
Tarp didmiesčių daugiausiai mokės Panevėžio gyventojai. Per metus panevėžiečių sąskaitos šoktelėjo dvigubai, tad nerenovuotame name 50 kvadratinių metrų buto vidutinė sąskaita bus nebe 59, o 91 euras.
„Iki tol „Panevėžio energija“ iš „Lifosos“ supirkdavo pigią šilumą, o prasidėjus karui, kada veikla buvo sustabdyta, „Panevėžio energija“ buvo priversta šilumą gaminti savo katilinėje Kėdainiuose naudojant brangesnį kurą – gamtines dujas“, – teigė „Panevėžio energijos“ atstovė Daiva Paulauskienė.
Sausio mėnesio sąskaitos, tikėtina, gyventojų irgi nepradžiugins. Įprastai tai būna šalčiausias mėnuo.
„Lyginant su praeitais metais, sąskaitas turėsime didesnes 20–30 proc.“, – sakė V. Lukoševičius.
Pirmiausia šildymo sąskaitas pamato tie gyventojai, kurie pranešimus gauna internetu. Popierinės sąskaitos pasieks per šią ir kitą savaitę.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos bankas: dirbantiems ukrainiečiams išvykus iš Lietuvos ekonomika nenukentės6
Lietuvos centrinis bankas mano, kad šalies ekonomika labai nenukentės, jeigu pasibaigus karui Ukrainoje į ją sugrįžtų Lietuvoje radę prieglobstį ir čia įsidarbinę ukrainiečių pabėgėliai, tačiau bankas pripažįsta, kad „poveikis ga...
-
Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos8
Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti nenori, jas palaiko vartojimas. ...
-
Tarpmiestiniai autobusai kursuos įprastai, galios visos lengvatos1
Kovo 31-ąją pasibaigus tolimojo susisiekimo vežėjų sutartims, bet dar neįsigaliojus Kelių transporto kodekso pataisoms, sutartys pratęstos automatiškai, todėl nuo balandžio 1-osios tarpmiestiniai autobusai kursuoja įprastai, galioja ir visos ...
-
„Birštono elektra“ praneša nutraukianti elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą14
„Birštono elektra“ praneša nutraukianti elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą nuo gegužės 1 dienos. ...
-
Lietuva ir 26 šalys sutarė toliau remti Ukrainos kelių ir geležinkelių atstatymą
Lietuva, Lenkija, Jungtinė Karalystė, Švedija, Čekija ir kitos valstybės sutarė ir toliau remti Ukrainos transporto infrastruktūros atstatymą. 27 šalių transporto ministrai penktadienį Lenkijos Žešuvo mieste priėmė bendr...
-
Parama šeimos būstui – reali pagalba ar būdas pasipelnyti?1
Per pastaruosius penkerius metus, kiek yra teikiama parama jaunoms šeimoms būstui įsigyti, skirta 60 mln. eurų. Trečdalis nusėdo vadinamuosiuose didžiuosiuose regionuose – miestuose šalia Klaipėdos, Kaune, Vilniuje. Nors paramos tiks...
-
Žemės drebėjimai neišgąsdino – kas dešimtas lietuvis poilsiaus Turkijoje9
Turkiją supurtę žemės drebėjimai nesumažino lietuvių noro poilsiauti šioje šalyje. Turkija ir toliau išlieka viena populiariausių lietuvių poilsio krypčių. Kelionių pokyčius, infliacijos paveiktas kainas komentuoja kelionių o...
-
Eurostatas: nedarbas Lietuvoje vasarį buvo didesnis už ES vidurkį6
Nedarbas vasarį Lietuvoje buvo didesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas. ...
-
Vilnius baigia deginti mazutą: gyventojams padėjo sutaupyti 30 mln. eurų?5
Gamtinių dujų kainai sugrįžus į 2021 metų lygį, Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia nuo penktadienio nebekūrenantys pernai lapkritį pradėto deginti mažasierio mazuto. ...
-
A. Veryga neatsisako idėjos dėl valstybinių ligoninių vaistinių9
Seimui ketvirtadienį atmetus pataisas, numatančias leisti valstybinių ligoninių vaistinėse parduoti vaistus visiems žmonėms, vienas tokios idėjos iniciatorių Aurelijus Veryga neatsisako ketinimų šį klausimą kelti ir ateityje, tikėtina, kito...