Kaldins LDK auksinių monetų kopijas

 • Teksto dydis:

Pirmosios auksinės monetos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK) pradėtos kaldinti 1547 metais. Išskirtinėms progoms iš brangaus metalo gaminti pinigai simbolizavo valdovo ir šalies galią. Tokių išskirtinių monetų replikų seriją nuo lapkričio mėnesio pradeda leisti Lietuvos monetų kalykla. Iš gryno aukso nukaldinti pinigai bus identiški XVI-XVII amžiuje naudotiems originalams.

Pirmosios kolekcinės serijos monetos – trys Žygimanto Augusto valdymo laikotarpiu (1544-1572)  nukaldintų auksinių pinigų kopijos – bus 1, 3 ir 10 dukatų. Itin riboto tiražo dukatų replikos bus pagamintos iš gryno 999 prabos aukso, o kaina svyruos nuo 800 litų iki 6 tūkst. litų.

„Unikali auksinių monetų replikų serija suteiks galimybę prisiminti svarbų ir reikšmingą mūsų šalies istorijos puslapį – Abiejų Tautų Respublikos laikus. Siekiame supažindinti visuomenę su tuo metu Lietuvoje, Vilniaus kalykloje, iš aukso kaldintomis monetomis. Parodyti, kaip atrodė brangūs ir tik išskirtinėms progoms naudojami pinigai, kurie simbolizavo visos šalies galią“, – sako Saulius Vaitiekūnas, Lietuvos monetų kalyklos direktorius.

Jo teigimu, Žygimantui Augustui skirtos replikos kolekcinę seriją pradeda neatsitiktinai. Būtent LDK kunigaikščio įsakymu šalies teritorijoje imtos kaldinti monetos iš aukso. Paleisdamas į apyvartą brangaus metalo dukatus, valdovas lygiavosi į kitų Europos šalių piniginius standartus ir siekė, kad kunigaikštystėje egzistuotų pilna pinigų sistema – joje cirkuliuotų ir auksinės monetos.

Dukatų replikos tiksliai atkartos LDK gyvavimo laikotarpiu naudotų auksinių monetų vaizdą. Vienoje jų pusėje bus iškaltas valdovo portretas, kitoje – valstybės herbas.

„Visų trijų auksinių dukatų replikų bus išleista 870 vienetų. Tai itin prabangios ir prestižinės monetų replikos. Jos turėtų sudominti ne tik numizmatus, kolekcionierius ar Lietuvos istorijai neabejingus asmenis, bet ir verslo įmones, kurios siekia pristatyti mūsų šalį tarptautiniams partneriams”, – teigia Modestas Katkevičius, Lietuvos monetų kalyklos Rinkodaros ir komercijos skyriaus vadovas.

Trims seriją pradedančioms auksinių monetų replikoms gaminti  buvo panaudoti reti originalai. Jie saugomi dviejose pasaulio vietose: Kaune esančiame Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje ir Vienos meno istorijos muziejuje Austrijoje. Replikų dailininkas – Giedrius Paulauskis.

Planuojama, kad kitąmet unikalią seriją papildys monetų replikos iš Stepono Batoro laikų (1 dukatas ir 10 dukatų). Po dvejų metų planuojama nukaldinti Zigmanto III Vazos valdymo metų monetas (1, 5 ir 10 dukatų), o 2018 m. seriją pratęsti Vladislovo IV Vazos (10 dukatų) ir Jono Kazimiero (1/2 dukato, 1 dukatas) valdymo laikotarpiu kaldintų auksinių monetų replikomis. Iš viso planuojama nukaldinti 11 LDK monetų replikų.

Rezervuoti auksinių dukatų replikas bus galima nuo spalio 27 dienos (www.kalykla.lt/rezervacija), o prekiauti jomis bus pradėta lapkričio 5 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

prie replikos

prie replikos portretas
Pradziai paziurim , kaip apgaudineja straipsnio rasytojai"Iš gryno aukso nukaldinti pinigai bus identiški XVI-XVII amžiuje naudotiems originalams" Kiek suprantu kaldinti "zaisliukai" nei svoriu, nei dydziu, nei sudetimi nesutinka su originalais....:(

replika

replika portretas
Ko verta tokia moneta? Tiek pat kiek sveria auksas, nu dar galima priskaičiuot 15-20 litų už metalo preso darbą :D
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių