Eurokomisarė: neturime įrodymų, kad Baltijos šalys prekiauja Astravo elektra

Europos Komisija (EK) teigia vis dar neturinti įrodymų, jog Baltijos šalių elektros rinkoje prekiaujama Astravo atominėje elektrinėje (AE) pagaminta elektra, nors Lietuvos energetikos ministras ir elektros perdavimo bendrovė tikina, kad komercinis baltarusiškos elektros srautas į Lietuvą patenka per Rusiją ir Latviją.

Už energetiką atsakinga eurokomisarė Kadri Simson priminė, kad trys Baltijos šalys dar pernai rugpjūtį nusprendė, jog prekyba elektra su Baltarusija bus sustabdyta vos tik AE pradės veikti.

„Ir komerciniai mainai su Baltarusija efektyviai sustabdyti pernai lapkričio 3 dieną, kai elektrinė buvo prijungta prie tinklo. Mes neturime įrodymų, kurie patvirtintų, kad Baltijos šalių rinkai Rusijos parduodama elektra būtų pirkta iš Baltarusijos. Bet atidžiai stebime visą prieinamą informaciją apie prekybos srautus ir toliau tai darysime“, – Europos Parlamento posėdyje kalbėjo K. Simson.

Ji pridūrė, kad fiziniai elektros srautai iš Baltarusijos į Baltijos šalis yra neišvengiami, o šią problemą padėtų efektyviai spręsti desinchronizavimas nuo posovietinio BRELL žiedo, kuriam tebepriklauso Baltijos šalys. K. Simson pabrėžė, kad desinchronizavimui ir kartu sinchronizavimui su žemynine Europa EK jau skyrė 1 mlrd. eurų.

Energetikos ministras Dainius Kreivys teigia, kad Lietuva už Astravo AE pagamintą elektrą jau sumokėjo apie 4 mln. eurų, o per metus ši suma sieks 120 mln. eurų, jei prekyba tarp Rusijos ir Latvijos toliau vyks tokia pat apimtimi.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ir elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ trečiadienį paskelbė, jog per sausį, kai Astravo AE pradėjo komercinę gamybą, Baltijos šalių prekyba elektra su Rusija, išskyrus Karaliaučiaus sritį, išaugo 3,5 karto.

VERT pirmininkas Renatas Pocius pabrėžė, kad Latvijos ir Estijos vienašališkai patvirtinta prekybos su trečiosiomis šalimis metodika neužtikrina Baltarusijoje pagamintos elektros nepatekimo į Baltijos šalis.

EK žada atidžiai stebėti Astravo AE projektą

Europos Parlamentui (EP) ketvirtadienį balsuojant dėl rezoliucijos, raginančios kol kas stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą, Europos Komisija (EK) žada, kad atidžiai stebės projekto įgyvendinimą.

Už energetiką atsakinga eurokomisarė Kadri Simson pažymėjo, kad antradienį ir trečiadienį EK ir Europos reguliavimo institucijų branduolinės saugos srityje grupės (ENSREG) ekspertai atliko vertinimo proceso (peer review) pirmojo etapo misiją. Preliminari ataskaita bus parengta ir ENSREG plenariniam posėdžiui pateikta kovo pradžioje.

„Pabrėšiu viena: ši preliminari ataskaita bus labai svarbi, bet jokiu būdu nereikš mūsų įsitraukimo ir pasiryžimo užtikrinti jėgainės saugumą pabaigos. ENSREG ir Komisija atidžiai stebės likusių rekomendacijų įgyvendinimą ir kai tik leis pandemijos sąlygos, visa tarpusavio vertinimo komanda (peer review team) komanda apsilankys Baltarusijoje įvertinti likusių rekomendacijų ir paskelbs galutinę ataskaitą“, – EP posėdyje kalbėjo K. Simson.

„Komisijos pozicija yra aiški: Baltarusija turi nedelsiant įgyvendinti visas ENSREG rekomendacijas“, – teigė EK narė.

Klausimą EP pristatęs Rumunijos europarlamentaras Cristian-Silviu Busoi (Kristianas-Silvijus Bušojus) teigia, kad skubotas Minsko pasirengimas komerciniam jėgainės naudojimui yra nepriimtas.

„Astravo atominė elektrinė neturėtų pradėti savo veiklos, kol nėra įrodyta, kad ji visiškai atitinka tarptautinius ir branduolinės saugos standartus“, – prieš balsavimą EP sakė C. Busoi.

Jis pakvietė toliau bendradarbiauti Europos Komisiją Astravo AE klausimu.

Rezoliucijoje raginama stabdyti komercinę AE veiklą, kol neįgyvendintos visos saugumo rekomendacijos. Dokumentui sausio pabaigoje pritarė EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komitetas.

Rezoliucijoje EK kviečiama įvertinti ir pasiūlyti priemones sustabdyti elektros mainus su Baltarusija, laikantis tarptautinės prekybos ir kitų taisyklių, kad Astravo elektra nepatektų į ES rinką, kol Estija, Latvija ir Lietuva tebėra prijungtos prie BRELL tinklo.

Be to, projekte apgailestaujama dėl skubotos kovą numatomos komercinės elektrinės veiklos ir pabrėžiama, kad visos ENSREG saugumo rekomendacijos turi būti įgyvendintos iki AE pradedant komercinę veiklą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gražiai pasišaipė iš durnelių

Gražiai pasišaipė iš durnelių portretas
Į vieną bačką supylus iš įvairių šalių pirktus degalus, ar pirkėjas gali nustatyti kokios šalies degalus jam pardavė?

Kam

Kam portretas
įdomu, atsidarykite "State of the Nordic Power System" ir matysite elektros energijos srautus su kryptimis, bei 1 MWh kainą.

KREIVĮ--kodėl klaidini ES komisiją?

KREIVĮ--kodėl klaidini ES komisiją? portretas
ar dėl NEPROFESIONALUMO , ar dėl eilinio neatsakingo p o l i t i k a v i m o ?---
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių