Iki 2023 metų siekiama atsisakyti mažmeninių kainų reguliavimo buitiniams vartotojams

Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei Energetikos įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama laipsniškai iki 2023 metų atsisakyti mažmeninių kainų reguliavimo buitiniams vartotojams.

Energetikos ministerija praneša, kad, atsižvelgiant į ES nustatytus reikalavimus, siekiama užtikrinti efektyvią elektros energijos tiekimo paslaugų rinkos plėtrą ir sklandžiai pereiti nuo reguliuojamos prie konkurencija grįstos mažmeninės elektros tiekimo rinkos.

„Lietuvoje iki šiol elektros tiekime buitiniams vartotojams dominuoja visuomeninis tiekėjas. (...) Didesnė konkurencija leidžia tikėtis kokybiškesnių paslaugų, galimybių vartotojams pasirinkti labiausiai jų ekonominius interesus ir poreikius atitinkančius elektros energijos vartojimo planus“, – pranešime cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Šiuo metu beveik visi buitiniai vartotojai elektrą perka naudodamiesi visuomeninių tiekėjų (daugiausia „Ignitis“) paslaugomis, o elektros energijos kaina ne dažniau kaip kas pusę metų yra nustatoma Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) sprendimu. Įgyvendinus pokyčius bus sudarytos sąlygos rinkoje aktyviai veikti daugiau elektros energijos tiekėjų, o vartotojams atsiras realios galimybės rinktis iš keleto alternatyvių pasiūlymų.

Energetikos ministerija siūlo atsisakyti visuomeninio elektros energijos tiekimo modelio ir elektros energijos tiekimo kainų reguliavimo buitiniams vartotojams pereinant prie nepriklausomu elektros energijos tiekimu grįsto rinkos modelio. Šį pasikeitimą siūloma įgyvendinti trimis etapais.

Pirmuoju etapu – nuo 2021 metų sausio 1 dienos būtų atsisakyta galutinės elektros energijos kainos reguliavimo daugiausiai elektros suvartojantiems vartotojams. Antruoju etapu – nuo 2022 metų sausio 1 dienos būtų atsisakyta galutinių elektros energijos kainų reguliavimo visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas per metus bus daugiau nei 1000 kilovatvalandžių (kWh), išskyrus pažeidžiamus vartotojus. Trečiuoju etapu – nuo 2023 metų sausio 1 dienos galutinės elektros energijos kainos būtų nebereguliuojamos visiems buitiniams vartotojams, ir jie turėtų pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją.

Elektros energijos kainos reguliavimo buitiniams vartotojams atsisakymas vyks kartu su išmaniųjų elektros energijos skaitiklių diegimu.

Numatoma, kad mažmeninės elektros energijos rinkos liberalizavimas užtikrins aktyvų nepriklausomų elektros energijos tiekėjų dalyvavimą rinkoje, kartu paskatins naujų tiekėjų atėjimą, sudarys sąlygas skaidriai tiekėjų konkurencijai.

Elektros energijos rinkos liberalizavimas yra vienas iš Lietuvos įsipareigojimų ES. Estija šiuos įsipareigojimus jau įvykdė 2013 m., Latvija – 2015 m.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Chm: "... o vartotojams atsiras realios galimybės rinktis iš keleto alternatyvių pasiūlymų" - galėsim ir Astravą pasirinkt?.. :s

Alis...

Alis... portretas
kainų reguliavimas turi išlikti, nes Seimas įstatymais reguliuoja elektros pirkimą... tai būkit nuoseklūs... o dabar (ryšium su Astravu) reguliuos ir kas pirks-parduos... ir iš vis... Lietuvoje nėra normalios elektros politikos... vietoj to, kad galvotų ir veiktų kaip išpešti naudą, transportuojant elektrą tarp rytų ir vakarų, Lietuvoje didina priklausomybę nuo Lenkijos dėl elektros pirkimo... tai ateityje gali būti labai rizikinga... prisiminkim istoriją su Vilniaus kraštu... Lietuva turi išlaikyti galimybę pirkti elektrą tiek iš vakarų, tiek ir iš rytų... Lietuvos pasieniuose turi stovėti elektros suderinimo įrenginiai, kad elektra galėtų tekėti iš vakarų į rytus arba atvirkščiai... tik tada mes būsim įdomūs aplinkiniams ir dar turėsim gražios baudos...
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių