- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valdžios prognozės nepasitvirtino. Pabėgėlių iš Ukrainos srautas žiemą neišaugo. Vidutiniškai per parą jų atvyksta apie 50. Nors šie skaičiai mažesni nei rudenį, Jungtinių Tautų atstovas ragina toliau didinti finansinę paramą karo pabėgėliams. Skaičiuojama, kad Lietuvos nevyriausybinėms organizacijoms reiktų 17 milijonų eurų, pasakojama LNK reportaže.
Ana Kirilova jau tris mėnesius slaugo ne Ukrainos, o Lietuvos pacientus. Gauti tokį patį darbą kaip tėvynėje, ukrainietė galėjo svajoti po septynių mėnesių mokymo.
„Mes ateiname 7 val. ryto ir vykdome gydytojo nurodymus. Sustatome lašines, atliekame kitas įvairias injekcijas, matuojame kraujospūdį ir atliekame kitus kasdienius darbus“, – pasakojo Respublikinės Vilniaus Universitetinės ligoninės (RVUL) slaugytoja Ana.
Nors ligoninėje medicininė įranga Anai jau pažįstama, lietuvių kalbos ji dar mokosi.
„Jei kalba lėtai, suprantu, ką sako lietuviškai, tačiau atsakyti dar ne visada moku“, – sakė A. Kirilova.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Ukrainietė sako, kad priprasti prie naujo gyvenimo nebuvo sunku, bet būdo susigyventi su sielvartu, ji dar nerado.
„Žinoma, baimės jausmas išlikęs, nes mano artimieji – Ukrainoje. Nerimauju ir dėl pačios Ukrainos ateities. Todėl emociškai sunku“, – atviravo moteris.
Ana su vyru ir vaiku – Lietuvoje, tačiau tėvai, brolis ir sesė – vis dar Ukrainoje. Artėjant žiemai Lietuva ruošėsi naujai pabėgėlių iš Ukrainos bangai. Valdžia skaičiavo, kad ukrainiečių skaičius gali padvigubėti, bet ši prognozė nepasitvirtino.
„Šiandien karo pabėgėlių srautas gerokai sumažėjęs“, – konstatavo Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.
Anot Valstybinės duomenų agentūros, vidutiniškai per savaitę atvyksta iki 300 pabėgėlių. Šie skaičiai mažesni nei pernai rudenį.
„Kasdien atvyksta užsiregistruoti apie 50–70 asmenų. Ši tendencija tęsiasi jau apie penkis mėnesius“, – teigė Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.
Valstybės donorės gali laisvai nuspręsti, kokią šalį nori paremti. Ir tik nuo donorių priklauso, kaip ir kas bus finansuojama.
Nors ukrainiečių srautas Lietuvoje spėjo stabilizuotis, šiandien pradedamas įgyvendinti Nacionalinis veiksmų planas. Humanitarinės organizacijos, nevyriausybininkai, Jungtinės Tautos (JT) suskaičiavo, kiek ir kokios pagalbos reikia ukrainiečiams. Ta proga Lietuvoje lankėsi ir JT atstovas Henrik M.Nordentoft.
„Planas apima įvairias pagrindines sritis: apgyvendinimas, sveikatos priežiūra, pragyvenimo užtikrinimas, orios sąlygos, pagalba įsidarbinant“, – kalbėjo Henrik M.Nordentoft.
Nevyriausybininkai ukrainiečiams pagalbą teikia ir dabar, tačiau išryškėjo spragos – ukrainiečius pasiekia mažesnė parama arba jos reikia dar daugiau.
„Mes turime vieną labdaros valgyklą Klaipėdoje ir tą paslaugą ukrainiečiams teikiame. Dar keturias norime atidaryti regionuose. Žinoma, atsižvelgiant, kur daugiausiai telkiasi pabėgėlių, ar tai tai būtų Marijampolė, ar Šiaulių regionas“, – kalbėjo „Maisto banko“ lėšų telkimo vadovė Dovilė Kovalskytė.
„Viena iš krypčių – apgyvendinimas. Antra iš krypčių – turėti papildomų darbuotojų, kurie padėtų valstybei reaguoti į poreikius, teikti socialines paslaugas, informuoti žmones“, – sakė „Raudonojo Kryžiaus“ atstovė Eglė Samokovaitė.
Organizacija skaičiuoja, kad paramai reikia iki 17 milijonų eurų. Pirmąkart bus bandoma pinigų gauti iš tarptautinių donorų, t. y. iš užsienio valstybių, tarptautinių organizacijų ar fondų.
„Valstybės donorės gali laisvai nuspręsti, kokią šalį nori paremti. Ir tik nuo donorių priklauso, kaip ir kas bus finansuojama“, – sakė Lietuvoje viešėjęs JT atstovas.
Iki šiol parama ukrainiečiams buvo skiriama iš pačių lietuvių suaukotų pinigų arba valstybės biudžeto. Kaip greitai seksis rinkti pinigus iš tarptautinių donorų, nežinia. Nevyriausybininkai teigia, kad bus sudėtinga. Ministerija viliasi, kad lėšas pavyks surinkti, kol ukrainiečiams baigsis tokios skaitmeninės ar popierinės pažymos, vadinamos laikinąja apsauga. Ukrainiečiams ji nustos galioti kitų metų kovą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva tarptautinėse rinkose pasiskolino 1,25 mlrd. eurų5
Lietuva tarptautinėse kapitalo rinkose pasiskolino 1,25 mlrd. eurų, išleido dešimties metų trukmės euroobligacijų emisiją, trečiadienį pranešė Finansų ministerija. ...
-
VERT pirmininkas: visuomeninė elektros kaina galėtų būti perskaičiuojama dažniau2
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sako, kad jeigu rinkoje reikšmingai keistųsi elektros kainos, visuomeninis elektros tarifas galėtų būti perskaičiuojamas dažniau nei du kartus per metus. ...
-
Lietuva rizikuoja neįsisavinti daugiau nei 300 mln. eurų ES paramos lėšų7
Pagal Europos Sąjungas (ES) išmokėtas Lietuvai lėšas šalis užima pirmą vietą tarp visų Bendrijos narių, tačiau dalis projektų, kuriems numatyta 306,5 mln. eurų paramos, priskiriami didelei rizikai. ...
-
Nereguliarūs skrydžiai į Lietuvą nuo šiol – derinami iš anksto
Lietuvos oro uostuose šiemet sulaikius kelis į Rusiją skridusius privačius orlaivius, taip galbūt siekusius apeiti tarptautines sankcijas, nuo šiol nereguliarūs skrydžiai derinami iš anksto, pranešė bendrovė Lietuvos oro uos...
-
A. Bilotaitė: FNTT privalės sustabdyti ES lėšų grobstymą9
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pagrindinis prioritetas nuo šiol bus sustabdyti Europos Sąjungos (ES) lėšų grobstymą, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. ...
-
Seimo komitetas pritarė kaitinamojo tabako vartojimo griežtinimui1
Seime kelią skinasi pataisos, griežtinančios kaitinamojo tabako gaminių vartojimą. ...
-
Kada dirbtinis intelektas pakeis žmogų?8
Jau dabar Lietuvoje yra tokių skelbimų, kur ieškoma žmonių dirbti robotams. Amerikiečių kompanija ieško žmogaus, kuris redaguotų dirbtinio intelekto suformuotus tekstus. Kada tokių skelbimų tikėtis Lietuvoje? Apie tai – LNK pokal...
-
Prie Klaipėdos – paukščių gripas2
Klaipėdos rajone, Medsėdžių kaime, nustatė paukščių gripo atvejus. Trijų rudagalvių kirų gaišenos buvo rastos šiame kaime esančiame karjere. ...
-
I. Šimonytė su Europos audito rūmų vadovu aptarė Ekonomikos gaivinimo plano įgyvendinimą5
Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį susitiko su Lietuvoje viešinčiu Europos audito rūmų pirmininku Tony Murphy (Toniu Merfiu) ir rūmų nare Laima Liucija Andrikiene ir aptarė auditus bei Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemon...
-
Seimas svarstys, ar dar labiau apriboti elektroninių cigarečių prekybą4
Siekiant dar labiau apriboti elektroninių cigarečių su aromatais prekybą, nuo lapkričio siūloma uždrausti tokias cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, kuriame būtų cukraus ir saldiklių. ...