G. Šimkus: Lietuvos ekonomikai mišių neužsakinėčiau

Lietuvos banko (LB) vadovas sako, kad šalies ekonomikos nuosmukis pirmąjį ketvirtį nustebino neigiamai, tačiau jis tikisi, kad pirmasis Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) įvertis vėliau dar gali keistis į gerąją pusę. Gediminas Šimkus sako, jog dar anksti „užsakyti mišias“ šalies ekonomikai, nes darbo rinka yra aktyvi, atlyginimai auga toliau, nedarbas išlieka stabilus.

„Nustebino pats dydis, jeigu vertinti patį pokytį, bet kryptis nenustebino“, – žurnalistams penktadienį sakė LB valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Pasak statistikų, realusis BVP pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pat metu pernai, smuko 3,7 proc., o palyginti su ketvirtuoju ketvirčiu pernai – 3 proc.

Anot LB vadovo, ekonomikos nuosmukiui įtakos turi pramonė, kuriai per COVID-19 pandemiją sekėsi pakankamai gerai.

„Lietuvoje ji stipriai vystėsi, prie to prisidėjo kovidiniai užsakymai, Kinijos uždarymas, tam tikrų užsakymų perėmimas, o mes dabar turime atvirkštinį procesą – postkovidinis laikotarpis, tų užsakymų nėra tiek daug, Kinija atsidarė, turėjome energijos kainų šoką, kurį sugėrė verslas. Praėjusių metų ruduo – didžiulis netikrumas dėl būsimų kainų, galbūt dalies užsakymų ir nepadarė. Visa tai, be abejo, turėjo neigiamą poveikį pramonės sektoriui“, – sakė G. Šimkus.

„Iš kitos pusės, jokiu būdu mišių Lietuvos ekonomikai neužsakinėčiau. Reikėtų luktelti ir tolimesnių duomenų, juolab darbo rinka aktyvi, darbo užmokestis, stebime einamuosius duomenis, jis auga toliau dviženkliais skaičiais, nedarbas jei padidės, tai pakankamai neženkliai“, – kalbėjo jis.

Nustebino pats dydis, jeigu vertinti patį pokytį, bet kryptis nenustebino.

LB kovo pabaigoje prognozavo, kad Lietuvos BVP šiemet augs 1,3 proc. Birželį LB prognozę atnaujins.

G. Šimkus sako, kad įskaičiavus pirmojo ketvirčio dabartinį įvertį, LB prognozes jis paveiktų neigiamai, tačiau dabartinį rodiklį dar reikia įvertinti.

„Pasilieku laiko įvertinti, juolab tai pirmasis įvertis, trūksta gilesnių duomenų, kad suprastume, kaip kas kur veikia“, – teigė G. Šimkus.

LB vadovas priminė, kad pirmas praėjusių metų ketvirtojo ketvirčio įvertis buvo 1,7 proc. nuosmukis, o antras įvertis – tik 0,5 procento.

„Priminsiu, kad pirmas praėjusių metų antro ketvirčio įvertis buvo neigiamas, kolegos ekonomistai jau prognozavo, kad esame techninėje recesijoje, po to buvo peržiūrėta į gana stiprų augimą. Šitoje kintančioje aplinkoje kolegoms statistikams, duomenų agentūros žmonėms yra sunkus uždavinys įvertinti realią situaciją“, – sakė G. Šimkus.

Pirmasis 2022 metų antrojo ketvirčio BVP įvertis rodė, kad šalies ūkis per ketvirtį smuko 0,4 proc., o per metus augo 2,8 proc., tuo metu antrasis įvertis buvo atitinkamai 0,5 proc. nuosmukis ir 2,6 proc.  augimas. 

Pirmojo šių metų ketvirčio BVP antrąjį įvertį Valstybės duomenų agentūra skelbs gegužės 31 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

pritariu Šimkaus minčiai, konservkagebistus būtina

pritariu Šimkaus minčiai, konservkagebistus  būtina  portretas
laidoti be m i š i ų ir kuo greičiau-- kgebisto OŽIO tvarto politinėse srutose,

apgailėtina

apgailėtina portretas
net mišiom neliko babkiu viska iššvaistė konservatnikai.

emygeris

emygeris portretas
pakol radioaktyviom dulkem ir tepalais uztersto ukrainieciu tanko is kauno atgal i ukraina neisvesit... as jum pinigu neduosiu...nei 1 cnt nepervesiu i lietuvos ekonomika...... norit...giedot ... giedokit...
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių